Може ли да се добави subwoofer или друго,ако фабрично няма?

Модератор: Lucy_Peneva

Потребителски аватар
Pepino
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Град: София
Кара: 3008 GT 2.0BlueHDI 180 EAT, бивши: 407 2.0HDI,136+,16V, BV6 и ред още Пежа.
Has thanked: 6126 times
Been thanked: 5365 times

Re: Може ли да се добави subwoofer или друго,ако фабрично няма?

Мнениеот Pepino » ср юли 03, 2019 10:36 am

Petkov Hristo написа:............
Тепърва ще търся и дуплекс страничните стъкла, които обезшумяват допълнително. .........................

Само да споделя, че страничните стъкла и дуплекс да са, реално не променят шумовата картина, така че да я усетиш обективно. Само при замерване може да се хване намаляване на шума от порядъка на 2 децибела при скорост около 100км/ч, което е под границата на чувствителността на човешкото ухо :) На книга е заявено друго (по-скоро от комерсиални причини), но на практика не отговаря на обявеното. Така че ако гониш само още малко потискане на шумовете в движение, се губи смисъла според мен.
:biri:

п.с. от последната клубна сбирка в София на 07.07.2019г.: Чух озвучаването в 407-цата на Христо :) Резултатът е определено добър - има добре изразена предна сцена, обем на звука, топли и ясно изразени среди, ненатрапчиви високи честоти, включително и при повечко усилване и ... единствената забележка може би, не към Христо, а към басовия говорител в багажното отделение - някак не успява да подпре доастъчно плътно и съизмеримо мидбасите и другите драйвери - 100% по вина на самия субуферен говорител на JBL, който при по-високо ниво на усилване започва да се ''задъхва'', внасяйки чуваеми изкривявания - с други думи ясно се долавя, че малее и при една динамична басова атака веднага си проличава, че достига и дори опитва да надхвърли границата на възможностите си (за непретенциозен слушател, може и да не е доловимо, но... ;-) ). За това допринася и важното обстоятелство, че колата е седан и багажното отделение е доста изолирано акустично от останалата част на салона и реално сегашният субуфер изостава по ниво от общата динамика и звучене. Може би с една замяна с по-голям по размер говорител и съответната корекция на обема му (кутията), при същата конфигурация и захранване, нещата ще си дойдат съвсем на място. Подобна промяна беше правил butata успешно преди време :)
Като цяло иначе - чудесен резултат, дори бих казал - по-добър от фабричния, характерен за JBL-озвучаването, при използване на същите говорители, за което Поздравления! :biri:
''Който мрънка, на кухо дрънка''.
Един форум - Един клуб - Една цел

Потребителски аватар
MusicMAN
редник
редник
Град: Пловдив
Кара: 407 2.0 HDI 136 FAP BVM6 Saloon
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Мнениеот MusicMAN » съб юли 13, 2019 10:24 pm

Petkov Hristo написа:.....
Как вързах субуфера към усилвателя - самия JBL субуфер използва говорител 6,5" двунамотков с 2x2ома номинален импеданс.
По-просто казано, за да го подкараме безпроблемно към стъпалото, връзваме последователно двете намотки и използваме бридж канала на стъпалото. Така постигаме 4 ома номинален импеданс и еднакъв моно сигнал към двете намотки.
....

Поздравление за подробното описание. Аз временно бях свързал по подобен начин пълния комплект JBL говорители само към радиото без заводския усилвател. Постига се доста приличен бас във вратите със заводското радио. Тънкостта е, че JBL говорителите са по 2 ома и така от заводското радио се изкарва от порядъка на 30-40W на канал. Разглобявал съм JBL усилвателя, на практика е със същата мощност на канал, но има честотни филтри (т.е. няма импулсно захранване в него, което да повиши захранващото напрежение, а от там и мощността). Много добра идея е поставянето на L филтър на предните врати и С филтър на пищялките в таблото. Събуфера по същият начин е с две намотки по 2 ома по около реални 40W на канал, общо 80W реална мощност. Което си е постижение за 6,5 инча говорител, но малката мембрана си оказва влияние. За силен бас трябва по-голям говорител 8 -10 инча поне.

Интересно ми е какъв усилвател си монтирал за събуфера и къде си го скрил да не заема място? Зад жабката или в багажника?
Първата любов не се забравя - Peugeot 306 1.9TD 90hp Saloon :love:

Потребителски аватар
Petkov Hristo
редник
редник
Град: София
Кара: 407 2.2 16V ZF4HP20 / 205 8v Carb
Has thanked: 35 times
Been thanked: 76 times

Мнениеот Petkov Hristo » нед юли 14, 2019 9:07 am

Китаец - Thunder tca2060 с активен LPF, на около 100 херца, като съм го намалил доста и въобще не криви. Монтирал съм го в багажника. За 6,5 инчов се справя добре, даже му идва в повече, което ме навежда на мисълта, че и 8-ца ще храни спокойно след време. Зад жабката е само адаптера високо -> ниско ниво.

Върни се в “407”