Слаби места на 205

Потребителски аватар
kalin
редник
редник
Кара: Щар по щар, турбо катерач, спринцовка шукаритет

Слаби места на 205

Мнениеот kalin » съб ное 12, 2005 12:17 am

Ето няколко места , където инженерите от Пежо са могли да се постараят повечко , за да стане колата значително по-добра...

1. Заден мост- това е голямата болка на доста модели....моля да не се пишат коментари от типа :Ако си сменяш лагерите на 60 хил. няма да имаш проблеми" и "Лагерите за задния мост са консуматив"...дрън дрън....просто както са сложили отпред лагери , които "са изчислени да издържат през целия период на експлоатация на автомобила", така можеше и отзад да помислят за нещо по-надежно....или едни гресьорки да бяха сложили поне...

2. Полуоски - еми как няма да се разбиват карета, като са сложили такива мижави каренца...пък и толкова не можаха да си ги отделят...вътрешно каре, полуоска, външно каре...което се скапе , това сменяш...а и малко по -големички е трябвало да ги направят...

3.Предно окачване - за мен е недооразмерено...изключение е GTI- там нещата са си по- добре.Какво имам предвид.....носачи- тампоните в носача,в които влиза стабилизиращата щанга са твърде малки, болтът на носача също е слаб

4.Парно- сигурно няма 205 , на което да не е сменяно радиаторчето на парното...и като ново пак не духа достатъчно топло...или ако не е радиаторчето , ще е вентилаторът, ако и той е здрав , ще са плъзгачите(врътките)....

5.Скорости - скоростите с общо мазане с мотора няма какво да ги коментираме - пълна глупост.Другата, ВЕ3 ли беше, също е слаба работа- никаква прецизност при превключването, синхронизаторите и лагерите пак гола вода...да не говорим за лостовата система...самият лост е като овчарска гега, прекалено голям ход, бързо се разбиват щангите....

6.Електрическа система- то това си е станало нарицателно за френските коли....все нещо не прави контакт, окислява се , изгаря, не работи, работи , когато си иска....

7.Пепелник.... :lol: Писна ми да си купувам 205ци със счупени пепелници...

Има и още куп други работи, който биха могли да се дооправят...тях ги оставам на вас....
Последна промяна от kalin на пет май 12, 2006 11:35 pm, променено общо 1 път.
Супруга съм на три деца.Една вечер звъни вратата,звънеца чука.Отварям - НИНДЖА.И без да каже нищо с карате в бъбреците.Дукат съ усета ми би два шамара с КРАК и един на детето в гръбначния кош!От ударната вълна отлитам на 20-30 метра.Абстрахираха децата.

Потребителски аватар
javka
лейтенант
лейтенант
Град: София
Кара: Toyota Celica, Yamaha R1
Has thanked: 13 times
Been thanked: 15 times

Мнениеот javka » вт ное 15, 2005 9:50 pm

8. Разпределителен вал - с тоя проблем се сблъсках аз и не сам единствения...май 1.1 моделът много бързо го износва и почва да трака като шевна машина
JAVKATA® Праведен живот започваш тогава, когато за греховен вече нямаш нито сили, нито пари. :D
Изображение Kawasaki ZX7R
Изображение Peugeot 306 1.6 XS

Потребителски аватар
nPaCe™
редник
редник
Кара: 205 и един сандък!

Мнениеот nPaCe™ » ср ное 16, 2005 5:43 am

9. :mrgreen: Хилядите СКЪРЦАЩИ пластмаси, типично за френските коли пак !!! :roll:
Изображение

Потребителски аватар
Lion
наборник
Кара: BMW 320i/Peugeot 205 1.8GRD

Мнениеот Lion » пон дек 19, 2005 11:34 am

Спирачната система - от помпата до цилиндърчетата на барабаните. Докати карах Пежото четях доста по темата и навсякъде спирачната система (особено до '90 г) се сочи като слабо място. Аз лично съм сменял помпа, няколко пъти спирачните цилиндърчета отзад (купувал съм ги все от СФА), маркучи отпред (заради тях ми се счупи единия спирачен диск), спирачните апарати отпред се раздрънкват доста бързо и като се поизхабят накладките започват да дрънчат... При дизелите слабо място са и тампоните на двигателя и скоростите, явно не са достатъчно здрави като материал. Това е от опит... За окачването аз лично мога да кажа само добри неща, особено в сравнение с други френски коли, с които съм имал взимане-даване...

Потребителски аватар
kalin
редник
редник
Кара: Щар по щар, турбо катерач, спринцовка шукаритет

Мнениеот kalin » ср дек 21, 2005 10:04 pm

Съвсем справедливи са критиките към спирачната система, но се боях да не ме обвинят в дребнавост , ако опиша и тях. Естествено при GTI нещата са по-добре след като са сложили вентилирани дискове отпред и дискове отзад, но този копенсатор за задните колела често сдава багажа и като цяло плюсовете от отстраняването му са повече отколкото ако го има и създава проблеми.При нормалните 205 ци най - голям проблем са предните спирачни апарати тип Бендикс.Алуминиевата сплав, от която са изработени, е доста мека и се износва значително там, където влизат водачите на спирачния апарат.Дори и при старателни грижи- редовна смяна на маншончетата на водачите(16лв. на апарат) и обилно гресиране пак се разбиват.Досега не съм срещал 205 с неразбити предни спирачни апарати- повече или по- малко всичките имат луфт над допустимия.А разбият ли се веднъж, положението се влошава в геометрична прогресия.Едно от решенията , което аз приложих ,е престъргване на отворите в спирачния апарат от 20мм на 22м и използване вместо водещи втулки пистонни болтове от мерцедес.Дължината им е почти същата(+1мм) ,само трябва да им се направят по 2 канала за маншончетата в края(малко са твърдички и трудно се обработват).Допълнително направих и нови канали за греста, в отворите на спирачния апарат, защото старите дойдоха почти на нула след престъргването.Играчка е, но ако тръгнете да търсите здрави спирачни апарати , ще разбере за какво става въпрос.А разбитите спирачни апарати освен всичко друго внасят и едно много неприятно вибриране , което установих , че е от тях , чак когато смених всичко останало по предницата.А за задните цилиндърчета не ми се говори...ако решите да минете на преглед както си трябва , на стенда ще разберете на колко от вас им работят нормално задните спирачки...ама все пак това не е проблем само на 205 , а и на доста други коли...часовникарски цилиндърчета....:)
Супруга съм на три деца.Една вечер звъни вратата,звънеца чука.Отварям - НИНДЖА.И без да каже нищо с карате в бъбреците.Дукат съ усета ми би два шамара с КРАК и един на детето в гръбначния кош!От ударната вълна отлитам на 20-30 метра.Абстрахираха децата.

Потребителски аватар
baba
генерал
генерал
Град: Люлин до Перник!
Кара: Бабамобил
Has thanked: 239 times
Been thanked: 354 times
Контакти:

Мнениеот baba » вт фев 21, 2006 12:49 pm

стига сте мрънкали,момчета.с някой и друг кусур,френските работи са са си супер хихихих.пежата в частност са дъ бест.моето е на 23 години,непродаваемо е,щото съм му сменила всички джаджи,но върви на пушка,милото.
Dr_zax написа:сладкото е наркотика на баба :)

Баба е Баба, не е жена! :idea: Или поне не просто жена!

Потребителски аватар
Eva*
Кака
Кара: Peugeot 306 1.6i, 02.98 г.
Has thanked: 258 times
Been thanked: 138 times

Мнениеот Eva* » ср фев 22, 2006 1:37 am

евала rushsf, една добра приказка. :mrgreen: А и тук събираме опит, за да има за другите

Да, има слаби места, дори и разпределителния вал, но да не изпускаме и факта, че 205 е един от моделите на Пежо с най-разнообразни двигатели. При общото мазане двигателя е легнал и от вибрацийте се скапва доста по-бързо предницата, но това не значи, че спира да върви. Потропва, почуква, но на светофара е винаги първа! :)

При общото мазане трудно се омаслява най-високата точка на коляновия вал, от там и по-бързото износване на кобилиците. Но, ние няма да живеем вечно, че да караме все така :mrgreen: или се подменя целия колянов вал, или се купуват нови кобилици, с поръчка от СФА или си купуваме следващия модел на Пежо.

Това за пластмасите, да, пукат се лесно (чиста пластмаса, не се лепи с нищо!) при мен почна да почуква и и поскърцва едва в студовете, иначе не чак толкова осезаемо. Иначе, свалянето на цялото табло ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се прави при опитен майстор, иначе рискувате да се счупи на две и така да му се "радвате".

Капе ми вода след дъжд и автомивка от плафона, но проблема се решава със силикон при отвинтване на антената.

Задния мост, ако си се гледа, не се скапва изненадващо, важна е смяната навреме на лагерите.

Основно е - прокапването на масло, но пък не ръждясва нищо по двигател и картер. :) Капе обикновенно от износен семеринг на колянов вал или избива масло от износена гарнитура на глава.

Проблем има и в полуоските, не че се разбиват много бързо, всичко си зависи от стила на каране, но си е болна точка, от това - редовно трябва да се следят маншоните на полуоските. При голяма част от моделите извън GTI полуоската е капсулована с карето и от там високата цена за "нова", в същност фабрично рециклирана. Скъса ли се маншона е въпрос на "време" да се съсипе карето и от там смяна на цяла полуоска или рециклиране.

При двувратките 205, с течение на времето и честото отваряне и затваряне, вратите поувисват и се получава чисто естетически лек дефект, но е поправимо с нови държачи и лек за джоба ремонт. Затова, на двуврати 205-ци, както и за другите модели не се виси по вратите, подпряни на лакът, ала "глей ме къв съм..."

На общото мазане внимателно се борави с капачката за масло, че после няма намиране на такава. И при 205 зимата се появява лек конденз под нея, но това е лечима болест. Прибира се на топло, евентуално... или просто се разчита да си изсъхне сама.

За спирачките... износват се бързо гумичките на спирачната помпа и цилиндрите, един бърз ремонт пести пари и спирате блестящо, както си е по книга. Не съм забелязала Пежото ми да се влачи по корем, за да спре. :) Спира, въпрос на поддръжка, на скорости и на "пресни" гуми.

Тече масло от кормилната рейка, но пък при кой автомобил не се износват семерингите и гумените уплътнения на кормилния лост? Рецикле и волана се върти, сякаш е със серво.

Под двигателя на 205, че и на повечето други модели няма защитна кора. От което следва, че при преминаване през по-дълбока локва се мокри делкото и може да си почакате, докато изсъхне. Съвет - "завийте" го с найлонче, продава се в СФА, или пък го покрийте със шапчица от боя за коса.

Друго за момента не се сещам.
Да караш Peugeot е страст! Важно е, да сбъдваш мечтите си!

Продавам: Резервни Части от Peugeot 205, 1.4, общо мазане. Нямам части от купето, освен 2 бр. странични задни стъкла.

Потребителски аватар
pero_po
редник
редник

Мнениеот pero_po » вт мар 07, 2006 7:50 pm

Позволете кратичко да добавя и ключалките, които в повечето случаи чупят зъбчета и.....естествено се скапват. Разбира се, че не трябва да изпускаме и "оригиналното" решение на французите за поставяне на таблото с бушоните и достъпа до него. Е, и последната ми вметка е за слабите фарове. Но хората, които си купуват Пежо 205 не осъзнават с какво богатство се сдобиват!
Моделът е записан в световната история на автомобилостроенето, като един от най-надежните и икономични масови автомобили. Трябва да споменем и един много важен факт - Пежо 205 е моделът, който толкова бързо придобива популярност и печели десетки рали състезания, че спасява концерна Пежо от сигурен фалит. Тоест, карайки Пежо 205 всеки оставя по нещо в историята.
Няма кола без дефекти! Влезте на форумите на Форд или Опел и после пак щеси говорим. А всъщност, най-добре си купете някоя Дачия или Москвич Алеко. :)
И накрая не забравяйте - много е важно да обичате колата си. Само тогава тя ще ви се отблагодари с комфортна возия и ниска харчия! :lol:

Потребителски аватар
Eva*
Кака
Кара: Peugeot 306 1.6i, 02.98 г.
Has thanked: 258 times
Been thanked: 138 times

Мнениеот Eva* » вт мар 07, 2006 9:35 pm

pero_po, за фаровете си зависи... моите светят адски добре, че и са още фабричните :mrgreen: Но сме длъжни да изброим слабите места, да не ни питат непрекъснато.

А, ако отворим тема за предимствата, не знам до къде ще стигнем. ;-)

Ключалките ни са със сачмени лагери, много трудно се отваря Пежо, без да се разбие (в истинския смисъл) ключалката, та после нищо да не става от нея.Но пък и ремонта е почти невъзможен. Личен опит.
Да караш Peugeot е страст! Важно е, да сбъдваш мечтите си!

Продавам: Резервни Части от Peugeot 205, 1.4, общо мазане. Нямам части от купето, освен 2 бр. странични задни стъкла.

Потребителски аватар
renton
наборник
Кара: Peugeot 205 / С

Мнениеот renton » вт юли 04, 2006 1:23 pm

И аз съм съгласен с вас за спирачките.
Купих си 205 преди година и половина и от тогава насам в четири сервиза ги ремонтирах, ама още не спират с пълна сила. Първо цилиндърчета сменях, посе накладки, проверка на помпата, а най-гадното е, че във фирменият сервиз на Пежо не искаха да ми приемат, колата, защото била стара.

Потребителски аватар
waleto
Професор GTI
Кара: Peugeot 205 1.9 16V Turbo
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Мнениеот waleto » вт юли 04, 2006 3:36 pm

Не си попаднал на верния сервиз,значи!Спирачките на Пежо са много специфична работа и не всеки (квартален) майстор,знае какво да направи.
Успееш ли да ги направиш,спира уникално!
Приемам всякакви забележки.Може и на лични!
svo написа:...Само аз съм идеален, но това е друг въпрос...

Потребителски аватар
LSForce
генерал
генерал
Град: Сливница
Кара: Peugeot 406 HDI 2.0
Has thanked: 3 times
Been thanked: 27 times

Мнениеот LSForce » вт юли 11, 2006 12:10 am

Да така е: имаме уникални спирачки, но при мен станаха след като смених: предни дискове и накладки, задни цилиндърчета и накладки жило на ръчната. Е мога спокойно да кажа че спира по добре от всичко на което съм се качвал досега а това са: Орел рекорд. Ауди Б4, Ауди 80, Сузики Суифт, Трабант и др. :)
Mi from india, do no speak english very gut :S

MOTORGHOST
наборник
Кара: 205 RALLY

Мнениеот MOTORGHOST » ср окт 18, 2006 2:15 am

Какви слаби места ?
Че това на всяка кола се случва, при неправилна поддръжка. (Особено на германските). Я ми кажете, защо още се карат 205 от 1981 г., а се изхвърлиха изгнилите, Аскони и Вектри?
А в момента най- кърпените коли по сервизите са - Кадет, Астра, Голф, Ескорт... - прагове, калници, подкалници...
Коя марка е имала през 89г от 1400см-105 к.с. при осем клапана, и в момента още се карат тези коли?
Е, сега за пепелници ли ще си говорим? :P
Не мачете Коньето...

Потребителски аватар
galinborisov
наборник
Кара: Peugeot 205 1.8 xrd

Мнениеот galinborisov » вт ное 20, 2007 12:40 am

По въпроса за спирачките сам напълно съгласен че има заводски дефекти аз от около година осетих че педала на спирачката е мн мек ходих смених накладки отпред отзад и пак ама викам стават но оня ден не станаха наложи се да спра рязко и спирачките първите 20 м те реагираха пуснах педала пак евала хванаха но късно спрях в теглича на Голф 2 и ся търся радиатор и перка на вентилатор
колата ще я оправя но няма да я карам преди да се направи основен преглед на спирачна система иначе от друго не мога се оплача просто мн я поддържам а преди това бащата сменяше сичко по книга нито трака нито скърца нито ръжда по купето има а колата е на 22 години мн мои приятели евала ми праят за Пежака !!!!

Потребителски аватар
cool24
редник
редник
Кара: 205 CL 91` - Варна

Мнениеот cool24 » ср мар 05, 2008 4:57 pm

Здравейте :) и аз съм щастлив собственик на пежо 205 :) За спирачките няма смисал и аз да коментирам, че са доста калпави, но пък като ползваш и скоростите спира учудващо бързо :mrgreen:
има изключително евтини части.
Наистина пластмасата е супер некачествена и лесно се чупи и то май само това му е кусура на моето пижо :shock:
Най - важното според мен в тая кола е, че цялото и купе е поцинковано и няма гниене ... двигателя винаги може да се поправи...
А колкото до светлините и аз съм повече от доволен как светят :eheee: :)

Потребителски аватар
Bio 205
наборник
Кара: 205 GREEN
Been thanked: 1 time

повечето неща са митове

Мнениеот Bio 205 » вт апр 08, 2008 8:52 pm

искам да кажа че повечето неща са чисти митове
205 е ера в автомобилостроенето

old fox07
наборник

Re: Слаби места на 205

Мнениеот old fox07 » съб юли 19, 2008 1:05 am

:lol: А като ще търсиме кусури на малкото Пеже, си припомнете от къде произлиза 205Т16

Потребителски аватар
joroko rusev
лейтенант
лейтенант
Град: Карлово
Кара: peugeot 406 kombi/Карлово
Been thanked: 5 times

Мнениеот joroko rusev » ср сеп 10, 2008 5:05 pm

Със или без кусури 205 си е класика. :evalata: :evalata: :evalata:
Изображение

Потребителски аватар
vl_86
наборник
Been thanked: 2 times

Мнениеот vl_86 » съб ное 08, 2008 1:26 am

kalin написа:Ето няколко места , където инженерите от Пежо са могли да се постараят повечко , за да стане колата значително по-добра...

1. Заден мост- това е голямата болка на доста модели....моля да не се пишат коментари от типа :Ако си сменяш лагерите на 60 хил. няма да имаш проблеми" и "Лагерите за задния мост са консуматив"...дрън дрън....просто както са сложили отпред лагери , които "са изчислени да издържат през целия период на експлоатация на автомобила", така можеше и отзад да помислят за нещо по-надежно....или едни гресьорки да бяха сложили поне...

2. Полуоски - еми как няма да се разбиват карета, като са сложили такива мижави каренца...пък и толкова не можаха да си ги отделят...вътрешно каре, полуоска, външно каре...което се скапе , това сменяш...а и малко по -големички е трябвало да ги направят...

3.Предно окачване - за мен е недооразмерено...изключение е GTI- там нещата са си по- добре.Какво имам предвид.....носачи- тампоните в носача,в които влиза стабилизиращата щанга са твърде малки, болтът на носача също е слаб

4.Парно- сигурно няма 205 , на което да не е сменяно радиаторчето на парното...и като ново пак не духа достатъчно топло...или ако не е радиаторчето , ще е вентилаторът, ако и той е здрав , ще са плъзгачите(врътките)....

5.Скорости - скоростите с общо мазане с мотора няма какво да ги коментираме - пълна глупост.Другата, ВЕ3 ли беше, също е слаба работа- никаква прецизност при превключването, синхронизаторите и лагерите пак гола вода...да не говорим за лостовата система...самият лост е като овчарска гега, прекалено голям ход, бързо се разбиват щангите....

6.Електрическа система- то това си е станало нарицателно за френските коли....все нещо не прави контакт, окислява се , изгаря, не работи, работи , когато си иска....

7.Пепелник.... :lol: Писна ми да си купувам 205ци със счупени пепелници...

Има и още куп други работи, който биха могли да се дооправят...тях ги оставам на вас....

просто колата трябва да се кара внимателно и нежно. Тогава слабите места на пежo няма да се разкриват лесно.

Потребителски аватар
vl_86
наборник
Been thanked: 2 times

Мнениеот vl_86 » съб ное 08, 2008 1:43 am

какво като има голям ход скоросния лост.Големия ход на скоросния лост показва с месторазположението си каде и кога на каква скорост си. Всяко едно движение изваршено от водача плавно и внимателно сахранява колата за по-далго време. За това има коли в лошо састояние и коли в добро састояние.Всичko зависи от водача а не от колата, за това трудно може да се даде критерий за слаби места.

Върни се в “205 / 309”