Сваляне на арматурно табло на 309

Dilomski
наборник
Град: Бургас

Сваляне на арматурно табло на 309

Мнениеот Dilomski » вт сеп 29, 2015 10:56 am

Здравейте колеги!

Реших да си постегна 309ката.Сложих обратно задната чистачка, смених моторчето и помпата за течността за чистачки, стана екстра.Смених си и лостчето за светлини и вече имам дълги, голям кеф.Сега обаче идва ред на арматурното табло, моето е напукано отгоре, а жабката в момента е с райбер, понеже естествено зъбците на вратичката са счупени и не държат.Пробвах да разглобя арматурното табло, понеже взех друго втора употреба, но не успях.Някой свалял ли го е, да помогне с идея къде са всички винтове и евентуално за какво трябва да се внимава.Аз стигнах до махането на километража, но след като отвинтих 2та винта от страните му, пак не можах да го изкарам, нещо го задържа, а не виждам нищо.

Моля за малко помощ, колеги:) Таблото е втора генерация 309, бензин, 92г. - този вариант:

http://www.actualidadmotor.com/wp-conte ... TV-05B.jpg

Потребителски аватар
DarkSide
редник
редник
Град: Хасково
Кара: Peugeot 309 1.4 mono TU3M bestline

Re: Сваляне на арматурно табло на 309

Мнениеот DarkSide » вт сеп 29, 2015 4:03 pm

Жилото го държи. Трябва да дръпнеш по-силно.
Peugeot 309 1.4 mono TU3M bestline 92'
Nissan Primera 1.6 GA16DS SLX 94'

Потребителски аватар
revizora
лейтенант
лейтенант
Град: Бургас , Стара Загора
Кара: peugeot 309 , 106 , 206 , 307 , Skoda Oktavia 2015
Has thanked: 6 times
Been thanked: 42 times

Мнениеот revizora » ср сеп 30, 2015 9:12 am

Предполагам , че колегата не е стогнал до там ...
Болтчета имаш : под пластмасата между двете централни духалки на парното , две болтчета над самият километраж отгоре и едно болтче до лявата шофьорска духалка
За по лесно и удобно се сваля кормилото защото е необходимо да махнеш цялото чело пред таблото и така е най лесно и удобно
Всяка кола може да се движи бързо , но дали може да спре навреме! Колеги , спирачките са на първо място !

Потребителски аватар
DarkSide
редник
редник
Град: Хасково
Кара: Peugeot 309 1.4 mono TU3M bestline

Мнениеот DarkSide » ср сеп 30, 2015 3:17 pm

Останал съм с грешно впечатление. Извинете! :)
Peugeot 309 1.4 mono TU3M bestline 92'
Nissan Primera 1.6 GA16DS SLX 94'

Dilomski
наборник

Мнениеот Dilomski » ср сеп 30, 2015 9:10 pm

Мерси за коментарите, колеги.Тази част с таблото, която е пред километража и държи централните духалки я свалям.После е проблема как да махна цялото табло.

Потребителски аватар
revizora
лейтенант
лейтенант

Мнениеот revizora » чет окт 01, 2015 9:57 am

колега , до колкото разбирам искаш да свалиш цялото табло ? така ли ?
Ние май всички си мислим за километража ...
Значи като излезеш пред колата , пластмасата която е около чистачките , черна на цвят , в двата и края има капачета , под които има болтчета , които държат таблото
Огледай и ще ги намериш , те са основните които го крепят
Успех и да пишеш за резултата
Всяка кола може да се движи бързо , но дали може да спре навреме! Колеги , спирачките са на първо място !

Dilomski
наборник

Мнениеот Dilomski » чет окт 01, 2015 5:40 pm

Точно така, цялото табло ще сменям, намерих си едно без пукнатини и с работеща жабка.Благодаря за съвета, че не се ориентирах откъде се държи таблото.

Потребителски аватар
revizora
лейтенант
лейтенант

Мнениеот revizora » пет окт 02, 2015 9:03 am

Пиши като финализираш операцията , тук качваме и снимки за по интересно

andy5
наборник
Град: Varna

Мнениеот andy5 » вт ное 03, 2015 10:31 pm

Значи за цялото табло. Вече си разбрал че първо е волана, после пластмасата с централните духалки и около километража, предполагам за там си разбрал няма да обяснявам. После рафтчето под волана, там на него ще му намериш болтовете да не обяснявам а и не ги помня всичките (4-5 някъде са). Самия километраж се държи на 4 винта (ляво,дясно и 2 долу). След това изваждаш жилото за километрите от скоростната кутия, първо махаш една гумичка има там на самата скоростна кутия която го държи да не излезе и след това дърпаш жилото. Намираш го вътре къде е(някъде до педалите)и го избутваш нагоре, така километража ще излезе МАЛКО напреде. След това започваш буксите една по една да вадиш от километража (трудно е)самота букса на жилото за километрите се вади със здраво дърпане. После ти препоръчвам да свалиш пластмасата с пепелника - отваряш капака и отпреде трябва да има 2 винта (не помня дали нямаше и други отзаде). Пластмасата която е на самата кормилна колона(където са ръчките) също я махаш(4 болта отдолу). Сваляш и ръчките (фарове и чистачки). Последните 2 мисля че можеше и без да ги махаш ама е по-лесно. Остана самото табло. По 1 винт най-ляво и най-дясно в долната част на таблото, врътките за парното ги дърпаш смело, на пластмасата там има 2 винта, махаш пластмасата , после самия модул за управление на парното(трябва да е бял) 4 винта, отвиваш ги(модула си остава там той на този етап не може да се извади). Под пластмасата която е отвънка през която минават чистачките има 3 гайки. Аз препоръчвам махане на средната чистачка и след това махане на цялата пластмаса че средната гайка май беше много трудно достъпна. Май трябва да е свободно вече таблото, не забравяй да изкараш всички кабели надолу които са за километража и копчетата на предната пластмаса. Остана само нежно и внимателно дърпане. Дано не съм пропуснал нещо.

Dilomski
наборник

Мнениеот Dilomski » съб ное 07, 2015 12:06 am

Благодаря колега за стабилното описание на процеса, неделята ще се пробвам да видя дали ще се справя, боядисал съм си вече "новото" табло в пасващото сиво и се надявам нещата да минат гладко.Ще гледам да направя и снимки, за да съм полезен и аз после на някой друг.

andy5
наборник
Град: Varna

Мнениеот andy5 » нед ное 08, 2015 1:45 am

Забравих да напиша за компютъра. Отваряш жабката, отгоре още в началото има 2 винта, отвиваш ги и пластмасата на която е закрепен компютъра заедно с него пада, бръкваш отзад до куплунга(голяма букса) и я вадиш. Там имаше особеност, първо натискаш едно желязо и изкарваш буксата с леко въртеливо движение. На мене първия път ми беше доста трудно там. Хубаво е тая голямата букса предварително да я бутнеш зад таблото за да е по-лесно да го извадиш, ако не стане да я набуташ още отначало дръпни леко таблото и след това я изкарай зад него. Ако жабката има осветление ще трябва и него да махнеш. Лампата стои зад компютъра на същата пластмаса на която е той, там лесно можеш да и изкараш буксите, но на копчето което и дава ток да светне е малко по-трудно. Доста е тясно и трудно да напипаш буксата. Може да пробваш леко да дръпнеш таблото напреде и тогава да извадиш буксата.

Dilomski
наборник

Мнениеот Dilomski » чет ное 12, 2015 3:52 pm

Изображение
Здравейте отново!Днес започнах разглабянето, почти съм готов със свалянето на таблото, всичко е разкачено, включително и средната чистачка и отвън няма какво друго да държи таблото.Въпреки това махането на таблото е много мъчно, начупих го за по-лесно и все пак остава нещо, което го държи здраво по средата.Вижте на снимката, средата на таблото горе.Незнам какво е, напъвам го, пръскам го с WD40, не ще и не ще.Някакви съвети?Сега хапвам и слизам пак да го мъча, нямам мобилен нет и ако някой има идея, може да ми звънне на 0879 381917 - Димо.

Dilomski
наборник

Мнениеот Dilomski » чет ное 12, 2015 5:24 pm

Ooooх.Така.Накратко, намерих 3те гайки и ги развих.Естествено двете крайни вече ги бях счупил винтовете откъм таблото, само средното беше здраво.Викам си, майната му, нали имам "ново".OБАЧЕ.ОБАЧЕ.

"Новото" табло, което боядисах прилежно в подходящия сив цвят, се оказа, че са му изпочупени и трите винта.Така дойде.Подозирах, че нещо не е добре там, ама все пак не съм автомонтьор и нямам почти никакъв опит с колите, и не загрях връзката.И сега колата седи без табло.Кошмар!

Да имате излишно такова табло, здраво, без пукнатини, с работеща жабка?Или пък да знаете някакъв вариант да го закрепя здраво това табло все пак?Направо си е за ядосване докъде я докарах, колеги. :(

Dilomski
наборник

Мнениеот Dilomski » чет ное 12, 2015 9:26 pm

Утре ще тествам с пистолет за силикон да ги залепя нещата.

Dilomski
наборник

Мнениеот Dilomski » вт ное 17, 2015 3:49 pm

Здравейте колеги, сглобих обратно таблото.Не беше никак лесно, аз съм новак в цялата работа, но стана.Може да не е оптимално, нито пък оптимално стабилно, но работех с това, което имах.Ще гледам да кача снимки от разглабянето и накрая финалния резултат, както и личните ми впечатления от това, кое е трудно и трябва да се внимава и тн.Много благодаря на всички, които се включиха с полезен съвет, наистина помогнахте!

Dilomski
наборник

Мнениеот Dilomski » ср фев 24, 2016 4:48 pm

Бая се забавих със снимките, ето ги и тях по-долу, както и малко кофти снимка на крайния резултат.
Накратко за какво трябва да се внимава.Първо за жилото на километража, много зор докато се изкара, иска си сила.Важи и за закачането после.Буксата на компютъра също има цака, натискане на пластина и дърпане после.Самото табло се държи на 3 основни пластмасови винта, които са част от него.Е, моите бяха счупени, от неопитност не видях това като купих "новото" табло и в резултат то малко трака на големи дупки и неравности, но шанс.При закачането се иска МНОГО търпение и прецизност, както и задължително втори човек, за да придържа нещата, като парното примерно, докато другия намества таблото на място.Не е лесно.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
revizora
лейтенант
лейтенант

Мнениеот revizora » чет фев 25, 2016 11:10 am

Пребори го най - накрая това табло - вече понатрупа бая опит:)
Малко извън темата , ама тая кола шофьорска стелка никога ли не е имала , толкова захабен мукет не бях виждал

Dilomski
наборник

Мнениеот Dilomski » съб фев 25, 2017 4:01 pm

Захабен е мокета наистина, причината си е в мен, че мога да карам с гумените стелки, краката ми са големички и все изтиквам стелката и тя се нагъва докато шофирам :mehehe:

Иначе година след ремонта на таблото, то все още си се държи добре, а и още си го карам Пежото, уж все ще го сменям, ама все ми дожалява, трудно е да се разделиш с първа кола :mehehe: А и из Бургас доста такива още движат :)

Върни се в “205 / 309”