Скърцане спирачен апарат/накладки

Hurricane
наборник
Град: София
Кара: 308SW/1,6HDI/110ps

Скърцане спирачен апарат/накладки

Мнениеот Hurricane » чет май 12, 2011 10:36 am

Здравейте.
Два въпроса не ми дават мира и търся мнение.

От известно време се появи неприятно скърцане/свиркане отзад в дясно. В началото бе кратко и се чуваше само при потегляне и поддържане на много ниска скорост и то инцидентно. Постепенно, за няколко дни, започнах да го чувам все по-често и по-продължително. С натискане на спирачката или леко обиране на ръчната „полските мишки” си тръгваха. Подозирах задържащ спирачен апарат. Урагана все пак е на 17к (изключвам прекомерно износване на накладки/дискове) и в гаранция. Леко притеснен за безопасността на возещите се и шофьора закарах колата в СФА. Имах и щета за оправяне затова я оставих.
При взимането й ми обясниха, че шумът е следствие на песъчинки между диска и накладките. Нищо притеснително. За мен констатацията е направена по слух, без сваляне на гумата (свинските опашки на тасовете си бяха там, същите мръсни недокоснати). Убедиха ме, че след известно каране, затопляне на времето незначителния проблем ще изчезне. Тръгнах си.
За съжаление с времето (2-3 седмици) свиркането стана постоянен спътник при скорост до 30-40 км/час и хубавата ми кола започна да звучи като трамвай :(
Реших да опитам късмета си в друг сервиз на СФА. Приемчикът посрещна с разбиране проблемът ми. Приеха колата и след час ми я върнаха. И чудо свиркането изчезна. :bravo: Като информация получих – натрупване на мръсотия по челюстите на накладките. Следствие това накладките не се отделят напълно от дисковете и се генерира въпросния шум. Почистили и задържането изчезнало. Тръгнах си много доволен.

За съжаление одисеята не свършва дотук. След 2-3 седмици свиркането се появи при натискане на спирачката. Повече от ясно е, че спирачки свирят и бях готов да се примиря или просто да сменя накладките с нови.
Но за няколко дни свиренето се измести отново към движение без използване на спирачка. На практика ситуацията се повтори, с тази разлика, че започна да се чува и при 50км/час.
Приемам, че ново разглабяне, почистване ще сработи по всяка вероятност, но това не е постоянно решение.

Въпросът ми е, дали някой се сблъсквал с такъв проблем и как го е решил.

Втория проблем е в клапата (управляван от централния панел) отделяща купето от околната среда. При отваря/затваряне се чува „хлоп”, без значение от комбинацията на другите бутони за посока на въздуха. Няма значение също и силата на перката на вентилатора. Със съжаление споделям, че това също било „нормално” - било си така (първото посещение).

Има ли събрат по неволя. Решение

Благодаря
308 SW 1.6HDI FAP 110 BV6

iim
наборник
Град: PLOVDIV

Re: Скърцане спирачен апарат/накладки

Мнениеот iim » чет май 12, 2011 1:12 pm

и при мен се яви подобен проблем на почти нулева скорост и още повече се усили след като смених накладките с нови. Имах дори чувство че е от хидравликата на волана. "Майсторите" казаха че е от новите накладки които опирали в ръба на диска. дори отново ги свалиха и леко пристъргаха, но пак се пойви този дразнещ звук. Става въпрос за 307 HDI 1.6 109 фейслифтал

Потребителски аватар
chi4o
наборник
Кара: 308 SW HDI 90

Мнениеот chi4o » ср май 18, 2011 12:31 am

При мен също се появи това свирукане на спирачките към 20на хил. км , след което изчезна без да предприемам каквото и да е - веднага си помислих че е просто песъчинка в накладките или някаква мръсотия . сега като навъртях 40К км, пак се появи.
Един майстор ми каза че дисковете ми били за смяна защото имало вече ръб и накладките стържат в ръба затова се чува тоя шум, а иначе си гледах и накладките март месец и не изглеждаха много износени. Засега не мисля да сменям нищо!
308 SW 1.6 HDI 90

bloodbath
сержант
сержант
Кара: BMW 320
Been thanked: 1 time
Контакти:

Мнениеот bloodbath » съб юни 04, 2011 12:18 am

Накладките от СФА и АВТОМОТОР на истина са много музикални,явно фрикционния материлал съдържа повече метални частици.

mivavami
наборник
Град: Sofia

Мнениеот mivavami » ср окт 07, 2015 8:35 am

Привет колега,
Разбра ли се каква е причината за това скърцане. Аз имам същия проблем. Смених и накладки и дискове и скърцането не спира. Ужасно е досадно. От сержиза на Пежо само вдигат ръце и казват всичко и е наред на колата, а тя скърца ужасно, когато натисна спиражкята и отпусна, и след това като натисна отново спира. Скърцането не се чува когато натискам, а като съм вдигнал педала и изчезва, когато натисна пак. Пълна мистерия.
Ще съм много благодарен, ако някой помогне с решение или съвет.

Потребителски аватар
KoLeTo101
редник
редник
Град: София, Пазарджик
Кара: 407 sedan 2.2i
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Мнениеот KoLeTo101 » нед окт 08, 2017 8:19 pm

Подобен проблем имам и аз, преди смяна на накладки заедно с дисковете и след това (предни). Обаче става въпрос за пежо 407. От пишещите по темата, след толкова време дали се е намерило някакво логично обяснение на проблема и решението му ?

kostazl
редник
редник
Кара: Peugeot 308 1.4 vti (EP3)
Has thanked: 52 times
Been thanked: 26 times

Мнениеот kostazl » нед окт 08, 2017 9:24 pm

Това явление се нарича "задържащи челюсти" и може да се дължи на много неща:
- криви челюсти и/или накладки;
- липса на лубрикант при водачите на челюстите;
- навлизане на вода през маншончетата на болтовете и последвала корозия;
- блокирани спирачни цилиндри;
- при смяна на задните накладки е била опъната ръчната или просто жилото задържа;
- в някои случаи е от поставяне на дискове и/или накладки с неподходящ размер.

Върни се в “308”