Внимавайте, докато шофирате!

Пътувания, пътеписи, пътна обстановка, опасни участъци, внимавайте като минавате...
Потребителски аватар
pepy1
полковник
полковник
Град: София
Кара: peugeot 306XR комби 1.9D66kw
Has thanked: 32 times
Been thanked: 197 times

Re: Внимавайте, докато шофирате!

Мнениеот pepy1 » вт апр 23, 2019 11:54 pm

Ае днес към 19.30 гУеам лъвицата на БАБА на Бояна , посока Младост. ГоУема червена грива /ама вързана/ и много Уепенки по колата. :P :P :P

Потребителски аватар
NVG
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: Peugeot 307 2.0 HDI 136+ 2006, Diamant Elan 28" 2007, KIA Sportage 2.0i CVVT 142 4x4 Aktive 2006
Has thanked: 4755 times
Been thanked: 6161 times

Мнениеот NVG » ср апр 24, 2019 12:59 am

Е, и? Трябва да внимаваме около "Царско село"?
И Я НЕ ЗНАМ, АМА ДА КАЖЕМ! ДА ДОЧЕКАШ И ДА ВИДИШ! ПАРАТА ЕБАВА ФУКАРАТА!
HЕ ПРАВИ НЕПОИСКАНО ДОБРО!
ИКОНОМИЯТА - МАЙКА НА МИЗЕРИЯТА

Изображение

Потребителски аватар
pepy1
полковник
полковник

Мнениеот pepy1 » ср апр 24, 2019 7:54 am

Явно това и е района за прибиране от работа. Просто си създавате добри емоции когато се видите, пък кой знае може да спрете за 10 минутна пауза на приказки и кола. Не написах това, в смисъл "пазете се кара зле".

kostazl
сержант
сержант
Кара: Peugeot 308 1.4 vti (EP3)
Has thanked: 90 times
Been thanked: 35 times

Мнениеот kostazl » ср апр 24, 2019 10:22 am

По отношение на фаровете си спомням, че преди три седмици зад мен по Симеоновско шосе (в посока Околовръсното) ми се закачи стар Форд (или Тойота) с такива мощни ксенони, че в 8 часа сутринта (беше слънчево) ми ослепяваше и трите огледала, а пешлемето вътре видимо изглеждаше доволен от факта, че кара кола от "следващо поколение".
Представяте ли си да ви се наложи да се разминавате с такъв на тъмно по републиканската мрежа?! Толкова много подобни примери има около нас и всеки път си говорим как не може така, и въпреки това темите "Какъв LED/HID да избера?" продължават да са едни от най-активните по форумите в нета. "Разбирачите" продължават да твърдят, че с лупа е супер, а за рефлекторните имало "специални". Никой обаче не обръща внимание на лабораторните тестове в Тубата и как всичките се припокриват в заключенията си. А на всичкото отгоре в много евтини ГТП центрове за да ти вземат 10 лева отгоре ти показват, че фаровете не са ти ок (призмата естествено е предварително "нагласена") и ти ги настройват ниско, та после се чудиш що не виждаш нищо по-далече от 30 м от носа на колата.

А пък в петък миналата седмица, на прибиране от работа, имах поредното животозастрашаващо изживяване, пак на Околовръсното, в посока от Бъкстон към Симеоновско, с една Х5-ца.
Карам в дясната лента с ограничението от 80 км/ч по скоростомер (реално - 75км/ч), давам десен мигач и започвам да се пристроявам за навлизане в локалното преди Гуми Диана (за да стигна до Симеоновско). БМВ-то беше доста зад мен, в средна лента и даваше мигач да се пристрои и той за извършване на същата маневра. Прецених, че ще извърши маневрата зад мен (аз вече наближавах острова, зад мен вече имаше достатъчно разстояние, а пред мен - почти никакво) и завъртам очите в дясното огледало да не би пък някой да реши да ми отнеме предимството в лявата лента на локалното). В момента в който си връщам погледа напред виждам как Х5-цата косо се врязва пред мен (в този момент между мен и острова оставаха под 15 метра) и моментално скочих със все сила на спирачките и клаксона. Учудващо, успях да спра в лявата лента на локалното, няколко метра след острова, а оня най-безцеремонно си продължи в локалното със същата главоломна скорост, все едно нищо не се е случило. Дори нямах време да се уплаша - моята предница се размина с неговата задница с не повече от педя, с поне 60 км/ч. Ако не бях успял да убия скоростта достатъчно удърът беше неизбежен, при това в острова, което щеше да предизвика преобръщане поне на неговата кола! Късмет че нямаше други МПС-та зад мен, иначе верижната катастрофа беше готова. Хубаво, че не бях с детето (на 15 месеца), защото от претоварването при такова рязко спиране можеше да пострада сериозно, въпреки столчето (якето от задната седалка беше влязло цялото под шофьорската седалка!).
Почувствах се толкова нищожен и объркан, че ми идеше да заплача като малко дете. Просто не можах да предвидя такова поведение. Вече имам усещането, че откакто започнах да спазвам стриктно абсолютно всички правила за движение (след моята жестока самокатастрофа на 21-ви април, преди две години) започнаха да ми се случват повече такива подобни ситуации. Вече не знам какво да правя и какво още да променям в поведението си ...

Внимавайте, колеги! Единственото нещо върху което имаме контрол е собственото ни поведение и реакции - останалото е в ръцете на господ!
Наистина се води борба за оцеляване на пътя! Не съм забелязал абсолютно никаква промяна в поведението на водачите, след нововъведенията в ЗДП и ППЗДП. Дори констатирам намаляло присъствие на коли на КАТ по републиканската мрежа и особено в София?!

Потребителски аватар
pepy1
полковник
полковник

Мнениеот pepy1 » ср апр 24, 2019 11:32 am

Такива случки, и такива от сорта "ще карам направо, и после косо заставам най-отпред на колоната" са ежедневие. Само че господата от КАТ все още дебнат зад храсти и знаци за 5-10 км превишение, вместо да се грижат наистина за безопастноста на пътуващите! За ляв завой например от бул България по ул Каблешков посока Борово е ужас постоянно, а на "чичкото" в кабинката на КАТ не му дреме! Добре, че ти се е разминало роизшествието, а онзи "бързия" ще си намери майстора!

kosmopoliten
генерал
генерал
Кара: Пежо 307 СС
Has thanked: 197 times
Been thanked: 302 times

Мнениеот kosmopoliten » ср апр 24, 2019 9:05 pm

Абе тия с БМВ-тата ги знаем, ужас са. Не че аз самият не карам такова, ама след доста години каране. Но повечето са пълни идиоти.
Първо мисли, после размисли дали правилно мислиш-ако нямаш познания, нямаш основа за мислене !!!! :udri:
Мини F65, BMW Z3, Nissan Murano, Peugeot 307CC, 307SW, 307хеч автомат, 207SW, 207 хеч автомат, 206, 206СС, 206SW, Audi 100 Avant 2.5TDI, Talbot Express 1.9d, Ford Transit 3 броя, Пежо J5, Пежо Партнер и Сироен Берлинго доста, Фиат Дукато три броя, BMW E34 купе, BMW E30 два броя, Рено 11, Рено 5 три броя, Фиат 126Р, ЗАЗ 968А, ЗАЗ 965, мотори и мотопеди няколко. И много други.

Потребителски аватар
NVG
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: Peugeot 307 2.0 HDI 136+ 2006, Diamant Elan 28" 2007, KIA Sportage 2.0i CVVT 142 4x4 Aktive 2006
Has thanked: 4755 times
Been thanked: 6161 times

Мнениеот NVG » ср апр 24, 2019 9:57 pm

Имах колега Б.П. голям фен на трилъчата емблема над радиатора. Той казваше: "Хубава, лъскава кола се кара с лакът на прозореца, бавно и тужно, с голям кеф". Като примерно в любовта с красива жена бих добавил аз.
Неслучано мой приятел - интелигентно момче на 32г. два пъти в месеца юрка баварец 420кс., ама в Серес и не се прави на отворко или гамен по пътищата тук. И не пише по форумите щото заплатата му е 10х моята пенсия ...
И Я НЕ ЗНАМ, АМА ДА КАЖЕМ! ДА ДОЧЕКАШ И ДА ВИДИШ! ПАРАТА ЕБАВА ФУКАРАТА!
HЕ ПРАВИ НЕПОИСКАНО ДОБРО!
ИКОНОМИЯТА - МАЙКА НА МИЗЕРИЯТА

Изображение

Потребителски аватар
alexanderbb
редник
редник
Кара: 508 RXH
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Мнениеот alexanderbb » съб апр 27, 2019 8:08 am

завъртам очите в дясното огледало да не би пък някой да реши да ми отнеме предимството в лявата лента на локалното....

Само да кажа на колегата че това нещо с локалното вече го няма. Някой умен законотворец реши че няма нужда да се споменава локално в правилникът и сега ако няма сложен специално знак (а такива на 50% от местата по околовръсното няма), тези които се движат там се явяват с предимство пред тези, които излизат от трилентовата част.

kostazl
сержант
сержант

Мнениеот kostazl » съб апр 27, 2019 9:52 am

Обърнатият триъгълник ще им избоде очите на тези в т.нар. "локално". Знаци има абсолютно навсякъде в участъка между Бъкстон и Младост 4, но поне една четвърт от водачите въобще не ги разчитат, било то поради незнание или безхаберие.
Иначе си много прав, колега - на много други места липсва вертикална регулация, но от страната на локалното разделителната линия (където е оцеляла от атмосферните условия) е непрекъсната и това трябва да значи нещо в главите на водачите. Проблемът е, че дори да има всички сигнализации, то пак не се спазва от всеки.
Затова никога не трябва да се бърза да се ползва предимството!

Потребителски аватар
racing_1
генерал
генерал
Град: Стара Загора
Кара: W204 3.5 V6/Х5 Е70 3.0si и бивши: Peugeot 306 XS, 306 S16, 406 HDi
Has thanked: 1816 times
Been thanked: 827 times

Мнениеот racing_1 » съб апр 27, 2019 10:17 am

Идентична ситуация с излизащо МПС от локално имах и аз наскоро. С тази разлика, че вместо Х5, беше баш бая тролейбус. Такава засечка щеше да стане, че тръпки ме побиха.
Миналата есен претърпя също инцидент и от тогава шофьорските сетива са изострени на макс, но простотията на пътя няма край колкото да се внимава.

kostazl
сержант
сержант

Мнениеот kostazl » съб апр 27, 2019 10:50 am

Сигурно е заобикалял някой тапанар спрял баш на най-неподходящото място на аварийки. Внимавайте с колите на градския транспорт, защото шофьорите им са често изморени от дългите смени и освен това въобще не са склонни да набиват рязко спирачки, защото вътре с пътниците става мазало.
Друг е въпросът, че неколкократно съм ги виждал да правят ляв завой на чисто червен светофар ...

kosmopoliten
генерал
генерал

Мнениеот kosmopoliten » съб апр 27, 2019 2:47 pm

Направо правят каквото и когато им скимни иникой не ги закача за нищо, нали са дефицит, ама само културата им е дефицит. Аз като се прибирам след работа уморен и раздразнен от задръстванията, какво ? Да карам на червено и да прецаквам всички, така ли??? Няма извинение!
Първо мисли, после размисли дали правилно мислиш-ако нямаш познания, нямаш основа за мислене !!!! :udri:
Мини F65, BMW Z3, Nissan Murano, Peugeot 307CC, 307SW, 307хеч автомат, 207SW, 207 хеч автомат, 206, 206СС, 206SW, Audi 100 Avant 2.5TDI, Talbot Express 1.9d, Ford Transit 3 броя, Пежо J5, Пежо Партнер и Сироен Берлинго доста, Фиат Дукато три броя, BMW E34 купе, BMW E30 два броя, Рено 11, Рено 5 три броя, Фиат 126Р, ЗАЗ 968А, ЗАЗ 965, мотори и мотопеди няколко. И много други.

Потребителски аватар
pepy1
полковник
полковник

Мнениеот pepy1 » съб апр 27, 2019 7:33 pm

Не е точно така, погледни от гледната точка на шофьор на градски транспорт - конкретизирам София. Свободни ли са бус линиите, особено в пиковите часове? Пускат ли леките коли автобус или камион, когато трябва да прави ляв завой? Когато излизат от спирка автобусите, колко леки коли спират и правят място - както е по закон? А освен всичко друго традския транспорт гонят и график. Повечето от Вас предполагам са живяли или живеят в Европа /изключваме България/, ако в бус лентата карат коли с неспециален режим, плащат яко цифра глоба. Освен това, в час пик полиция, линейка,пожарна и репатриращи автомобили/камиони/ стигат за 10-15 мин.до произшествието Та когато околните им правят сечено, и това им се отразява на заплата, стават такива работи. Лошото е, че понякога са фатални!

Потребителски аватар
racing_1
генерал
генерал
Град: Стара Загора
Кара: W204 3.5 V6/Х5 Е70 3.0si и бивши: Peugeot 306 XS, 306 S16, 406 HDi
Has thanked: 1816 times
Been thanked: 827 times

Мнениеот racing_1 » съб апр 27, 2019 8:12 pm

kostazl написа:Сигурно е заобикалял някой тапанар спрял баш на най-неподходящото място на аварийки.

Не. Автобуса беше единственото МПС в локалното. Но някой разсейваше шофьора с разговор и той изобщо не отрази знака за пресичане на път с предимство. Добре, че с периферното си зрение засякох летящия тролейбус и схванах, че изобщо си няма и на идея на спира...

kosmopoliten
генерал
генерал

Мнениеот kosmopoliten » съб апр 27, 2019 9:47 pm

Абсолютно верно, те шоферите непрекъсното говорят по мобилния и няма санкции.....

Върни се в “На пътя”