До Южна Италия с ферибот

Пътувания, пътеписи, пътна обстановка, опасни участъци, внимавайте като минавате...
Потребителски аватар
ninja
редник
редник
Град: Перник/София/Ботевград
Кара: Logan MCV, TCe 0.9, 90 к.с. + LPG, Euro 6b
Has thanked: 31 times
Been thanked: 55 times
Контакти:

До Южна Италия с ферибот

Мнениеот ninja » нед сеп 09, 2018 11:26 am

Здравейте!

Обмисляме през май 2019 година отново да отидем до Италия, но този път да го направим с ферибот през Адриатическо море, за да стъпим на "ботуша". Средствата, които може да заделим за ферибот в две посоки е 1000 лева, спестени пари за една година, след ползване на автомобил на газ като гориво, а не дизел. Престоят ни в южната част на Италия и обхождането й по забележителности, ще е около 14 дни.

Нямаме никакъв опит с фериботи и особености при планирането на такова пътуване с автомобил до Южна Италия. Нямаме никаква представа къде точно е оптимално да хванем ферибот за Италия и от същото място ли да се върнем или друго. По традиция ще бъдем двама човека, а автомобилът е комби с мноого голям багажник!

Ще се радвам, който има време и желание да предложи информация, с която разполага за подобен тип пътувания, с някои разяснения разбира се. Хубав ден ви желая!
Разходът ми на газ:
Изображение

Потребителски аватар
NVG
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Град: София
Кара: Peugeot 307 2.0 HDI 136+ 2006, Diamant Elan 28" 2007, KIA Sportage 2.0i CVVT 142 4x4 Aktive 2006
Has thanked: 4324 times
Been thanked: 5692 times

Re: До Южна Италия с ферибот

Мнениеот NVG » нед сеп 09, 2018 2:47 pm

Зависи коя част от Южна Италия те интересува. По "Егнатия Одос" от София - Солун до Игуменица са 700км. 2010г. (писал съм тук) съм ги пътувал. Тогава в тази посока на магистралата нямаше нито една бензиностанция, сега незнам как е, но го имай предвид. Магистралата е нова, страхотно, издържано по всички строителни правила съоръжение и свършва точно на пристанището. Там на паркинга са офисите/агенциите за всички възможни фериботни дестинации. Най-близо и евтино ти е до Бриндизи, но ако имаш друго предвид може и Бари. Бари - Бриндизи е около 100км. по шосе/магистрала. Тогава се колебахме дали да се върнем от Корфу/Керкира през Италия, но парите след почивката ни бяха на "кантар" и се върнахме пак през Солун. Зная със сигурност, че на дълъг път с фери е по-добре да се спи в каюта, а не в колата, защото е мизерия. Избягвай тираджийските ферита! Те са по-малки, по-евтини, но и условията за пътуване са съизмерими с цената ;-) Пак опира до джоба естествено. Не се бутай да се качиш първи на ферибота, щото после е голямо чакане докато слезеш от него. Като се качваш слушай, гледай, спазвай точно и се доверявай безпрекословно на инструкциите на стюардите, които те упътват на посоченото от тях място и не се мотай с излишни маневри! Българите ни имат за неумели шофьори, та ми идваше да му забия един шамар на един простак от тях. Това е от мен. Приятно пътешествие ти желая!
И Я НЕ ЗНАМ, АМА ДА КАЖЕМ! ДА ДОЧЕКАШ И ДА ВИДИШ! НЕ ЗНАМ КАК Е, АМА И ТАКА НЕ Е!
ИКОНОМИЯТА - МАЙКА НА МИЗЕРИЯТА
Изображение

Потребителски аватар
svo
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: Honda CR-V, 2.0 i-VTEC, Elegance
Has thanked: 25 times
Been thanked: 119 times

Мнениеот svo » нед сеп 09, 2018 3:20 pm

и аз съм проучвал маршрута, но се отказах. Освен от Гърция, ферита пътуват и от Албания, но е по-екзотично :–)
Инфо можеш да получиш и от нета - разписания, цени и т.н. Можеш дори да си купиш билет онлайн :-)
Пишеш, че си на газ, но имай предвид, че в Гърция газта е кът и цената е над 80 цента/л. В Италия е рай за газови автомобили. Там можеш да намериш цени, по-ниски и от България дори :-)
Лично аз бих предприел пътешествието изцяло по суша. И като време, и като пари май е все тая :roll:
много мразя ренегати!!!
От огъня на чуждата омраза остана само пепелта. Нашата любов е вечна, винаги ще има ЦСКА!
Няма купа, няма титла, САМО СИНЯ ТИШИНА!

Потребителски аватар
ninja
редник
редник
Контакти:

Мнениеот ninja » нед сеп 09, 2018 4:10 pm

Благодаря ви, Колеги!

Ние сме в етап мнения и проучвания, а решенията ще са според финансовата рамка, в която можем да се вместим с екзотичното пътуване, с ферибот. САМО аз карам автомобилът от двама пътуващи и достигането на исканата от нас дестинация по суша, би било доста уморително. Все пак, "горната" част на Италия сме я ошетали и знам за какво иде реч, а това ще ни е трето пътуване в държавата на пастата и много други неща. ;-)

По стечение на обстоятелствата първата резервация за седмица вече сме направили в едно населено място между Бари и Бриндизи и е доста изгодно, а сега търсим маршрутът. От горе(по суша), просто е абсурд и уморително за мен. Единственият вариант е ферибот, като ще изберем дали от Гърция, Босна и Херцеговина или Албания, въпрос на сметки и щадене на моето здраве. Разбира се и кинти..... . :roll: Прегледах цената на LPG в Южна Италия и не се различава много от тази в Северна, която посетихме тази и предни две години - 0.599 - 0.799 евроцента за литър и не ме притеснява. За Гърция ще проуча и ако трябва ще я мина на бензин, защото тая година си върнах почти 50 литра от Италия, че нямах нужда от него. :mehehe:

Иначе, искаме да видим възможно най-много от Южна Италия, включително вулканите Везувий и Етна(луда работа), Капри.... . :)

Преглеждам варианти и от Босна и Херцеговина, и от Дубровник(Хърватия).

Благодаря на изказалите се!
Разходът ми на газ:
Изображение

Потребителски аватар
Danda69
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Град: Радомир
Кара: 205 GT 1.6 TU5JP;205 1.9 DKZ automatic,306 1.6 XT комби
Has thanked: 477 times
Been thanked: 876 times

Мнениеот Danda69 » нед сеп 09, 2018 5:28 pm

Преди години пътувах няколко пъти с
https://www.minoan.gr/en/italy?gclid=Cj ... t0EALw_wcB
Вече трябва да се движат новите , по-бързи фериботи . Аз съм ползвал линията само от Италия (Венеция) до Игуменица , но цената беше еднаква и от Анкона или Бари . В зависимост от сезона е и цената . Спал съм и в колата (когато беше на открита палуба) и на мокета във фоайето , на шезлонг до басейна .... "Западняците" могат да те научат на много неща - гледаш ги какво правят , правиш го и ти .
п.с. В Гърция , по пътя до Кавала (през Серес) има поне 10 газстанции , едва ли към Солун/Игуменица е по-различно .
Мойто Пежо , най-хубавото
0899 84 9985 - Данчо

Потребителски аватар
svo
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: Honda CR-V, 2.0 i-VTEC, Elegance
Has thanked: 25 times
Been thanked: 119 times

Мнениеот svo » нед сеп 09, 2018 7:31 pm

пробвай през Македония, Албания и вземи ферибота от Дурас :-)
П.С. От Кулата до Солун няма нито една газостанция. Около Солун има, но са на криви места и трябва да уцелиш как да стигнеш до тях :) Инфото е от миналата седмица :roll:
много мразя ренегати!!!
От огъня на чуждата омраза остана само пепелта. Нашата любов е вечна, винаги ще има ЦСКА!
Няма купа, няма титла, САМО СИНЯ ТИШИНА!

Потребителски аватар
ninja
редник
редник
Контакти:

Мнениеот ninja » нед сеп 09, 2018 8:38 pm

Да, видях около Солун има поне две, на които ще до заредя газ и мисля, че не е проблем с наличието на навигация и точен адрес. Преди Игуменица има един "леШ"(чети обратно), на който също ще мога да до заредя преди ферибота. Около 600 км за 7 часа трябва да измина на газ до Игуменица от Перник, но все пак да не забравяме, че ще имам и бензин. Благодаря ви!

Сега ще погледна през Македония.
Разходът ми на газ:
Изображение

Върни се в “На пътя”