Колко данък МПС платихте за тази година?

Пътувания, пътеписи, пътна обстановка, опасни участъци, внимавайте като минавате...
Потребителски аватар
liuliu
генерал
генерал
Град: София
Кара: Ситроен C5-I 3.0 V6 с газова STAG 300, XM Turbo C.T.(в момента не) и Пежо 306 1.9 XND
Has thanked: 59 times
Been thanked: 114 times

Re: Колко данък МПС платихте за тази година?

Мнениеот liuliu » вт фев 13, 2018 10:23 am

237 трЕбЕ да ти е. С отстъпката 222. Гледа се година на производство.
Когато смешник забавлява хората, това е комедия.
Когато смешник води хората, това е трагедия.
240 смешника.

Потребителски аватар
NVG
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: Peugeot 307 2.0 HDI 136+ 2006, Diamant Elan 28" 2007, KIA Sportage 2.0i CVVT 142 4x4 Aktive 2006
Has thanked: 4319 times
Been thanked: 5689 times

Мнениеот NVG » вт фев 13, 2018 10:54 am

Специално за София забелязвам некви малки разлики (<10лв.) м-у еднакви двг. и години. Дали не е нещо по общини?
И Я НЕ ЗНАМ, АМА ДА КАЖЕМ! ДА ДОЧЕКАШ И ДА ВИДИШ! НЕ ЗНАМ КАК Е, АМА И ТАКА НЕ Е!
ИКОНОМИЯТА - МАЙКА НА МИЗЕРИЯТА
Изображение

Потребителски аватар
Pepino
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: 407 2.0HDI,136+,16V, BV6
Has thanked: 5635 times
Been thanked: 5100 times

Мнениеот Pepino » вт фев 13, 2018 12:07 pm

Три еднакви двигателя откъм заводски параметри - 100кW и... два в една и съща Община в София - но с разлика в данъка почти 3лв. (при вкл. 5% отстъпка). Третият - в друга Община пак в София - 6лв. горница спрямо ''по-скъпия'' от другите два.
Не знам как ги въвеждат данните, не знам каква аритметика използват, но е факт. Говоря за данък средно между трите коли - 198лв, на почти еднаква възраст (месеци разлика).
''Който мрънка, на кухо дрънка''.
Един форум - Един клуб - Една цел
http://www.fullviewbg.com/

Dr Watson
лейтенант
лейтенант
Град: VT.bg
Кара: 406 HDI комби
Has thanked: 2 times
Been thanked: 44 times

Мнениеот Dr Watson » вт фев 13, 2018 12:35 pm

Да не е разлика в софтуера, който смята? Другата хипотеза е, ако не са взели киловатите от талона, а к.с. и после са преизчислявали. Важното е след 7г да не се сетят, че са имали грешка в техен ущърб и трябва да доплатиш разликата с лихва.

Потребителски аватар
Pepino
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА

Мнениеот Pepino » вт фев 13, 2018 1:01 pm

Идея си нямам - в бележките си пише все 100kW, колкото и реално в документите им. Не че някой го бъркат няколко лева, на фона на целия данък, но е факт наистина, че се получават такива малки разлики и то в една и съща Община.

Потребителски аватар
NVG
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: Peugeot 307 2.0 HDI 136+ 2006, Diamant Elan 28" 2007, KIA Sportage 2.0i CVVT 142 4x4 Aktive 2006

Мнениеот NVG » вт фев 13, 2018 1:13 pm

Според мен възможна причина е и начинът на плащане - директно в общината или онлайн.
И Я НЕ ЗНАМ, АМА ДА КАЖЕМ! ДА ДОЧЕКАШ И ДА ВИДИШ! НЕ ЗНАМ КАК Е, АМА И ТАКА НЕ Е!
Изображение

Dr Watson
лейтенант
лейтенант

Мнениеот Dr Watson » вт фев 13, 2018 1:15 pm

Не е зле да проучиш въпроса. Като начало да видиш по разни табла какъв коефициент имат в момента за умножаване на киловатите. Сетих се за друга възможност, но тя би трябвало да е описана в сумите - ако имаш забавено плащане от предната година си смятат разни лихви. Може да са прибавили нещо такова, но пак трябва да е на отделен ред. Мисля, че е крайно време да се въведе някаква отговорност на държавните служители за всякакви подобни глупости. Правят грешки, после създават грижи на сума народ, а който е допуснал грешката минава с малко излагане пред колегите си, ако изобщо са разбрали кой е виновникът. Ако проблемът е в софтуер, правен от външна фирма - да си платят една 5-цифрена глоба и следващия път да внимават повече като отбиват номера.

Потребителски аватар
Pepino
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА

Мнениеот Pepino » вт фев 13, 2018 5:01 pm

Заплащам винаги директно целия данък в Общината, заради холограмния стикер на бележката, също заради други съображения свързани с КАСКО (то да не се случва :) ), ГТП и т.н. . Няма лихви или каквото и да било. За тази година при въпроса ми касаещ коментираните тук разлики, не можаха да ми дадат отговор, както и на още един въпрос: докога ще водят едното ми возило с модел:'' неизвестен'', въпреки коректно подадените документи на място при регистрацията на отчет. Трябвало да подам ново заявление за пререгистрация в Общината, след което евентуално и в КАТ да сторя същото... пълна щуротия, ама не е и безплатно :lol: Обяснявам си го или със скапан софтуер или с по-скоро неглежирано (да не кажа некадърно) някога първоначално въвеждане на данните и от там така да си се влачи всяка година. За някакви си почти 3лв. разлика на година изобщо не ми се занимава с тия служби... Изсипал съм им накуп 396лв и стотинки, та 3лв. ... :свирка:
Същото е както и с плащането на данък имоти, доходи и т.н. Дори счетоводител-експерт не може да даде ясен отговор, как при ''данъчните'', при всичко прецизно сметнато и заплатено в срок, все се появява след време по някоя стотинка недобор..., а от там, задължения + някаква жалка лихва на база стотинката, появила се като недовнесена... Ако ще и космически технологии да въведат у нас, човешкият фактор по тези служби е ... нямам думи.
:biri:

Потребителски аватар
Араламби
лейтенант
лейтенант
Град: GDPR
Has thanked: 168 times
Been thanked: 131 times

Мнениеот Араламби » вт фев 13, 2018 5:14 pm

Проверено, не се занимавайте с бележки, пунктовете задължително имат връзка с данъчните, единствено, ако след плащане, до 20-30 мин си в пункта, може да не е отразено.

Потребителски аватар
207RCup
КМЕТ
КМЕТ
Град: Сливен
Кара: Peugeot 207 SW 1.6 HDI 110к.с. FAP
Has thanked: 360 times
Been thanked: 650 times

Мнениеот 207RCup » вт фев 13, 2018 5:52 pm

Взеха 5лв. за проверка на един приятел... Според мен си беше жив рекет, но...
ВАЖНО: ЛС от "доброжелатели" се трият без да се четат!
Ако виждаш дървото, което ще уцелиш след малко, това се нарича "недозавиване" ; ако само го чуваш и усещаш, значи става дума за "свръхзавиване"! - Валтер Рьол
"Щом се състезавам, значи трябва да побеждавам" - Фабрицио Табатон
the_animal33 написа:Спрете земята искам да сляза.

[Ръчно плетени хамаци

Потребителски аватар
penco
генерал
генерал
Град:    
Has thanked: 494 times
Been thanked: 374 times

Мнениеот penco » вт фев 13, 2018 9:26 pm

Да, не трябва да искат на хартия, преди година питах местния бирник:

Уважаеми господине,

...... Що се касае до ГТП, то в пунктовете от 2016г. е изградена автоматизиран система за проверка на задълженията за МДТ и при преминаването на преглед на МПС не е небходимо да се представя квитанция за платен данък.

С Уважение,

Н-к отдел „МДТ“

Dr Watson
лейтенант
лейтенант

Мнениеот Dr Watson » вт фев 13, 2018 11:01 pm

Миналия месец ми искаха данъка на хартия, защото тая система работи, но не винаги.

Потребителски аватар
Араламби
лейтенант
лейтенант
Град: GDPR
Has thanked: 168 times
Been thanked: 131 times

Мнениеот Араламби » ср фев 14, 2018 9:55 am

Това не трябва да е твой проблем, има изисквания към пунктовете, редно е те да се опрявят сами в случая. Те не могат да отметнат в системата - има платен данък, нещата са автоматизирани, и процедурата не можа да бъде завършена.

Потребителски аватар
ra40
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: 306 Dturbo, Xsara VTS, 407 V6 & 206 SW
Has thanked: 286 times
Been thanked: 1356 times

Мнениеот ra40 » ср фев 14, 2018 9:31 pm

Могат,могат. Прилага се сканирана бележка.
Изображение

Потребителски аватар
KOZL
генерал
генерал
Кара: Peugeot partner tepee 1,6HDI - 306 1,9D София
Has thanked: 13 times
Been thanked: 264 times

Мнениеот KOZL » чет фев 15, 2018 7:25 am

Pepino написа: Същото е както и с плащането на данък имоти, доходи и т.н. Дори счетоводител-експерт не може да даде ясен отговор, как при ''данъчните'', при всичко прецизно сметнато и заплатено в срок, все се появява след време по някоя стотинка недобор..., а от там, задължения + някаква жалка лихва на база стотинката, появила се като недовнесена... Ако ще и космически технологии да въведат у нас, човешкият фактор по тези служби е ... нямам думи.

:? :udri: :( И аз немам думи, моем само да :psuwaj: Обаче немам и нерви. Години наред майка ми плаща данък за декларирана част от общ имот в сградата и от миналата - грешка в системата и не приемат плащане на данъка. Най-вероятно, защото декларираните части не правят 100%. Т.е. не всички са декларирали имота. От данъчна служба казали на майка ми ЕС да издири собствениците :? А като има продажба на собственост, къде са документите - не са ли в данъчното :shock:
Парадокса е в това, че като домоуправител съм искал сведение от данъчните за собствеността на имот в ЕС и те отказват данни. :ibaasi:
Колкото повече научавам, много повече откривам, че не знам.
Много лесно е да искаш, много по-важно е да можеш, съвсем друго е да го направиш.
Парите не решават всички проблеми, но повечето проблеми са свързани с парите

Потребителски аватар
Оги
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: 306 XT 1.4Mi; 405 1.6 Mi Break
Been thanked: 470 times

Мнениеот Оги » пет фев 16, 2018 1:26 pm

Когато плащате по сметка, и-пей или някакъв друг безналичен превод - в случая трябва финансов отдел на общината да обработи плащането, за да ви бъде отчетено като погасено задължение и в пункта за преглед да се вижда, че е ликвидирано. Но от времето на плащането до времето на прегледа не се знае дали някоя служителка не е в болнични, отпуск, или просто и се пуши често през работно време - това няма как да ви бъде известно.
-Информацията, получена от каквито и да са данъчни по тоз въпрос- е като да погледнеш откъде изгрява слънцето. Те винаги отговарят "по принцип"- така,както са прочели някъде как би трябвало да бъде, но никога не и как да се случи на практика. В действителност е "оправяй се както можеш". А че понякога просто нета е скапан и не върви и из тез огромни бази данни информацията тече като през кранче 1/2 цол от язовирна стена- за това и наум на никого не му идва.
Платете си данъците на колите кеш, на място, ако е възможно в срок: и си вземете тъпата квитанция без никакви усложнения, бих ви само посъветвал само като човек, който всеки ден си бие главата с простотите на данъчната и общинска администрации. Задълженията се погасяват на момента и ще си получите заветната бележка с плащането. Оттам нататък в никой пункт не могат да ви правят приказки, затова, че нещо там не могли да видят.
Последна промяна от Оги на пет фев 16, 2018 1:33 pm, променено общо 1 път.
"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора, които да го водят по пътя на благоденствието, така щото да бъдем равни на другите европейски народи." Васил Левски

Потребителски аватар
NVG
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА

Мнениеот NVG » пет фев 16, 2018 1:32 pm

Оги написа:...Платете си данъците на колите кеш, на място, ако е възможно в срок: и си вземете тъпата квитанция без никакви усложнения ...

:evalata:
Изображение

Потребителски аватар
Оги
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: 306 XT 1.4Mi; 405 1.6 Mi Break
Been thanked: 470 times

Мнениеот Оги » пет фев 16, 2018 2:00 pm

Да продължа:
Ако някой е решил да си "цъкне" данъка на колата онлайн и да тръгне към пункта за преглед- почти е сигурно, че ще има проблем с данъка. Може трансфера му да мине, ако банковата му сметка е в същата банка, в която е сметката на общината. Но в България развиват дейност поне 40 банки и за статистиката вероятността да се случи това е 1/40 примерно. В случай,че банките са различни- трябва първо да мине междубанковия трансфер, който е 2 пъти дневно и освен това - каквото писах в предния пост.
Затова и между колегите има милион различни случаи, които имат съвсем малко общо при такъв вид трансфер.
Последна промяна от Оги на пет фев 16, 2018 2:08 pm, променено общо 1 път.
"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора, които да го водят по пътя на благоденствието, така щото да бъдем равни на другите европейски народи." Васил Левски

Потребителски аватар
Pepino
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА

Мнениеот Pepino » пет фев 16, 2018 2:07 pm

:evalata: ... да не говорим, че при плащане онлайн се случва, макар и рядко, при платен данък по надлежния ред за този начин - да не излиза за платен..., че и да стои дължим + лихва... Затова, точно както каза Бачо Оги - на място и кеш, не с карта - срещу заветната белЯжка с холограмен стикер.

Burner_inc
наборник
Кара: 2012 308 1.6 16V VTi, 2009 VW Touran 1.9 TDI, Yamaha TDM 900
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Мнениеот Burner_inc » пет фев 16, 2018 3:28 pm

Аз лично данък мпс го плащам на каса на изи пей- така не се редиш в общината, а същевременно имаш документ за плащането. Така може да си минаваш преглед, а единственото за което ти трябва глупавата бележка със стикерче е ако ще продаваш за пред нотариусите. А фактът че през 2018-та година се редиме на опашки в общините или отказът да се плаща с карта в КАТ е меко казано смешен и изнервящ...

Върни се в “На пътя”