Най - удачната кола на старо?

Абсолютно всякакви идиотии за губене на време - кой пръднал, какво казал бай Ганьо, русите каки как карат и т.н.т.
Потребителски аватар
Yordan_76
наборник
Град: Ихтиман
Кара: Пежо 206 SW, 1.4 HDI
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Най - удачната кола на старо?

Мнениеот Yordan_76 » чет май 09, 2019 10:31 pm

Имат ли още ресурс 8 - 10 годишните коли, когато са поддържани изрядно? Знам от опит, че една 10 годишна кола, спокойно може да изкара още толкова години, стига да се грижиш за нея. Познавам и хора, които карат до като не се разпадне шасито. Никакви грижи не полагат за колите си.

Потребителски аватар
Ozzie
старши сержант
старши сержант
Град: Варна
Кара: Форд Focus C-Max 1,6 HDi 80 kW
Has thanked: 946 times
Been thanked: 783 times
Контакти:

Re: Най - удачната кола на старо?

Мнениеот Ozzie » чет май 09, 2019 10:52 pm

Понеже, очевидно, че темата ще е за разтягане на локуми и празни приказки, да започнем от тук:
"Планирано остаряване", говори ли ти нещо този термин?

Потребителски аватар
Yordan_76
наборник

Мнениеот Yordan_76 » чет май 09, 2019 11:05 pm

"Планирано остаряване" е автомобилните производители да стимулират шофьорите по-често да сменят колата си с нова.

Потребителски аватар
Ozzie
старши сержант
старши сержант
Контакти:

Мнениеот Ozzie » чет май 09, 2019 11:27 pm

Не се отнася само до автомобилната индустрия.
На кратко, никой производител на техника няма интерес да произведе продукт който да работи (да се ползва) 25 години (примерно), без да създава проблеми на собственика си. Просто защото въпросния производител ще фалира.
Та долу- горе, същото е и в автоиндустрията.
Долу- горе толкова им е живота на масовите автомобили, тези дето струват 20-25 к. EUR като нови- 8-10 години.
После поддържай / наливай пари за скъпи части, колкото ти душа сака. Само че, онези на запад, като теглят чертата не им излиза сметката, спрямо стойността на автомобила и цената за поддръжка, затова го засилват. Я в някоя морга, я в някоя автокъща.
После какъв път поемат въпросните автомобили, на всички ни е ясно.

Потребителски аватар
NVG
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Град: София
Кара: Peugeot 307 2.0 HDI 136+ 2006, Diamant Elan 28" 2007, KIA Sportage 2.0i CVVT 142 4x4 Aktive 2006
Has thanked: 4756 times
Been thanked: 6160 times

Мнениеот NVG » чет май 09, 2019 11:56 pm

Авторът на темата е избрал правилния подфорум. :bravo:
И Я НЕ ЗНАМ, АМА ДА КАЖЕМ! ДА ДОЧЕКАШ И ДА ВИДИШ! ПАРАТА ЕБАВА ФУКАРАТА!
HЕ ПРАВИ НЕПОИСКАНО ДОБРО!
ИКОНОМИЯТА - МАЙКА НА МИЗЕРИЯТА

Изображение

Потребителски аватар
murfito
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: PEUGEOT 508 2.0HDI; PEUGEOT 807 2.2HDI; PEUGEOT 1007 1.4HDI; PEUGEOT 106 1.5D
Has thanked: 192 times
Been thanked: 604 times

Мнениеот murfito » пет май 10, 2019 12:02 am

Не е авторът...
Око за око, паста за зъби!

Когато вярата срещне надеждата, животът намира начин!

Потребителски аватар
NVG
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: Peugeot 307 2.0 HDI 136+ 2006, Diamant Elan 28" 2007, KIA Sportage 2.0i CVVT 142 4x4 Aktive 2006

Мнениеот NVG » пет май 10, 2019 12:13 am

Сега видях Васе! :evalata:

Изображение

Потребителски аватар
Pepino
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: 3008 GT 2.0BlueHDI 180 EAT, бивши: 407 2.0HDI,136+,16V, BV6 и ред още Пежа.
Has thanked: 6126 times
Been thanked: 5365 times

Мнениеот Pepino » пет май 10, 2019 3:11 am

:evalata:
И по темата: Изключения има, но са единици, особено на днешно време. Масовият случай, включая нашето доизразходване ресурса на едно возило, закупено ''втора ръка'' е до около 15-тина лазарника и после ..., знаем.
За изключението: напук на заложеното може да изкара и два пъти повече в кондиция колето, както често го нарича NVG ;-) , ама си требе грижа, гаражче, ред още, най-вече заради щипката любов.
Всъщност общовалидна рецепта няма, но ще е интересно да побъбрим и хубаво Васко си позиционирал темата тук :ibree:
''Който мрънка, на кухо дрънка''.
Един форум - Един клуб - Една цел

Потребителски аватар
dilinger
редник
редник
Град: Стамболийски
Кара: бензин/газ 406 1999 - 1.8 16V-110 коня
Has thanked: 7 times
Been thanked: 48 times

Мнениеот dilinger » пет май 10, 2019 11:41 am

6-7 коментара и нито един по същество! Пък и автора иска да знае марка и модел или по-принцип?
За мен най-удачната кола на старо е тази за която си готов да полагаш грижи независимо от вида, възрастта и парите необходими за поддръжката. 10 години имам 406 бензин/газ - 110 коня, купето и ходовата част не са ръждиви, а нямам гараж. Единствен сериозен проблем имах когато се счупи коляновият вал, но с нов двигател и повечко ремонт се закърпи положението. Наплатих една сериозна сума, но сега отново се радвам на моя си автомобил.

Потребителски аватар
krassitch
лейтенант
лейтенант
Град: Видин
Кара: Пежо Експерт 1,9 ТД
Has thanked: 28 times
Been thanked: 86 times

Мнениеот krassitch » пет май 10, 2019 12:28 pm

Аз моят Дъртанян,на 21 години ме е страх да го заменя със 7-8 годишна бангия.Мога да се обзаложа,че откъм аварийност и проблеми по-новата ще ми съсипе нервите.Опитът на някои отпреди 10-15 години с 10-годишна кола вече не са меродавни,производителите се изтарикатиха,и сегашните коли на "130000",а реални 400000, са леш на 98%Може да се намери кола с по-малко проблеми,със слаб бензинов двигател,или с лаком шестак.Зависи кое е най-важното за теб-да е с евтина поддръжка,безопасност,комфорт,какво ще кажат комшиите ;-) ,или нещо друго.Не трябва да се робува на марка,но и да се проучи модела онлайн за проблеми

Потребителски аватар
Yordan_76
наборник

Мнениеот Yordan_76 » пет май 10, 2019 12:52 pm

Навремето един стар автоджамбазин ми бе казал, че за една кола втора ръка на малко години, не трябва само късмет, а и малко повече пари за нея. Но знам от други препатили, че не винаги скъпите коли втора ръка са читави за парите за, които се предлагат. Важното е да уцелиш хубавата бройка за теб и да се грижиш после за нея.

Потребителски аватар
Ozzie
старши сержант
старши сержант
Контакти:

Мнениеот Ozzie » пет май 10, 2019 1:25 pm

Ако ще си говорим за конкретика - няма такъв автомобил.
Всеки 8-10 годишен автомобил, внесен от чужбина, крие своите подводни камъни.
Няма и такъв с евтина поддръжка. Поне в това съм се убедил покрай 306-цата, Ц-етката и Форда и сега. Малко са ремонтите / резервните части който да не струват трицифрена сума.
ФВ им се носи име на надеждни автомобили с евтина поддръжка, ама дали е така наистина или просто собствениците им премълчават, божа работа. Съсед с Голф 5 веднъж, само веднъж спомена, как го е "заболяла главата от тази кола".

krassitch написа:Аз моят Дъртанян,на 21 години ме е страх да го заменя със 7-8 годишна бангия.Мога да се обзаложа,че откъм аварийност и проблеми по-новата ще ми съсипе нервите.

Може и да си прав, но пък няма как масово да караме автомобили, произведени през 80-те и 90-те години на миналия век. Все пак, вече сме кажи- речи извървели 20 години от новия век. А и не сме Куба, където пък вноса е никакъв, ако изобщо има такъв.
Отделно, намирането на резервни части за автомобили, спрени от производство преди 15-20 години вероятно няма да става по- лесно.

Всеки автомобил на коментираната възраст, внесен от чужбина, първите 12-18 месеца си иска неговото. Все нещо ще се обади, просто защото му е свършил живота.
Дали собственика ще го отремонтира или ще си кара така- въпрос на личен манталитет. Има хора който буквално карат морги и всеки нормален се чуди, как въпросния автомобил изобщо е минал преглед.

P.S. Ако някой го интересува, мога да спретна една равносметка, какво ми струва сегашния автомобил като първоначална цена и последващи разходи- първоначално обслужване и последващи ремонти.

Потребителски аватар
krassitch
лейтенант
лейтенант

Мнениеот krassitch » пет май 10, 2019 2:05 pm

Темата е много благодатна за разтягане на локуми и лафчета,много може да се напише.Авторът сега има кола,ама не пише кое точно налага смяната и?Трябва по-голяма,по-малка,или друго?Когато се купи около 10-годишна кола,АКО новият собственик не е мърляч,обикновено за потягане отиват средно поне 1500-3000 лв.Познавам и човек с късмет,10 години кара вече,и почти нищо не е пипал,ама за тия години има 26000 км :mehehe: Друг случай-продаде Пежо 405 1,9ТД със скапан съединител за 800 лв,новия собственик го смени за 300,и си кара без проблеми вече 5-6 години.Същият после си купи Ситроен Евазион за 2500 лв,почти нищо не е оправял.Е това с Пежо 308 например е по-малко вероятно да стане.Въпросът е дали се търси кола за "от точка А,до точка В",или "кеф цена няма"?По-новите имат само едно истинско предимство,по-безопасни са при катастрофа.А да сменяш често стари коли,за мен е равносилно да хвърляш пачки през прозореца.Ама всеки си прави каквото си реши.И джамбазите трябва да ядат хляб,движи се търговията...

Потребителски аватар
NVG
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА

Мнениеот NVG » пет май 10, 2019 3:21 pm

Една кола се гледа или като собствена жена или като ... чужда булка. ;-) Купена ли е с мерак, любовта и желанието да се приведе в кондиция, да се пипне тук-там веднага се проявяват у собственика независимо от явилите се проблеми. Така постъпвам и аз с другото возило от профила ми, на което ни историята му зная, нито навъртения пробег, избирах си го сам. Сигурно е въпрос на настройка или вид темперамент, но винаги съм поддържал колите си в състояние максимално да ги познавам и в същата степен да мога да разчитам на тях по всяко време и при всякакви условия на пътя. Няма спор, че от стара кола всичко може да се очаква и винаги може да те изненада. На Пежото му зная и "кътните зъби" по понятни причини, но в другата кола повече се заслушвам, повече я проверявам тук и там. И това е така защото искам доколкото мога аз да изпреваря евентуална болежка, а не тя да ме изненада рязко и в неподходящ момент, защото колата ми харесва нищо, че е "нов внос".
Наскоро тук се регна един потребител-жена с много въпроси около купена за нищо пари кола с много ръжда и много дефекти. Да, ама с течение на времето тя така се впусна в оправяне на проблемите, че си помислих колко мъже бихме били толкова настойчиви и упорити, за да направим от такъв убитак-екземпляр возило прилично вървящо на пътя, нещо, което няма да предизвиква злеприкрити негативни впечатления и последващи коментари. Чета някои от вас купуват автомобил с презумцията да го ползват определен неголям период време. Цената обикновено е "за толкова пари - толкова и кола". ;-) Такъв екземпляр е важно да върви и спира преди всичко! Другото с подръчни средства, части втора употреба и юркане като ... нали. ;-) На такава кола нормално първата следваща спирка заради по-скъп ремонт ще е "Надин". Пък ако е била и "работно конче" тя си е върнала инвестицията кратно.
Иначе "Най - удачната кола на старо" може да е всяка, стига предварително да е прегледана възможно най-обстойно преди пазарлъка, за да се елиминират поне явните, простите дефекти, недоделки и съмнения у купувача. Всичко друго, което неминуемо ще се яви в процеса на експлоатация опира до различна степен късмет. Но този късмет в голяма степен кореспондира с качеството на поддръжката, сервизирането, консумативите и рез. части. Една кола оставиш ли я без необходимото внимание, тя по същия начин ще те зареже на пътя в най-неподходящия момент. И тогава ... чели сте тук - ореваваш форума и в крайна сметка намразваш и попържаш неоснователно марката и логото. А такъв подход е най-неправилния, така може да се отнесеш примерно към к...а, с която ти е било хубаво, ама според обявената миза. За друго трябва да цакаш още.
Обичайте си колетата и си ги гледайте като в младите години собствената жена в леглото! :evalata: Чуждите булки - кой както знае и може. Щото не е само до знаене!: ;-) :biri:

Изображение

Потребителски аватар
krassitch
лейтенант
лейтенант

Мнениеот krassitch » пет май 10, 2019 4:32 pm

Най-удачно е да се купи от първи собственик от България,а той да я е изкарал от магазина нова.Да е бил грижовен стопанин,и да не е карал по 60000 км/годишно.И да иска реална цена,защото много искат за издухана 5-годишна кола,50-60% на новата.Цената би трябвало да зависи от амортизацията,не само от годините.Това всичко е трудно да се намери.Ако искаме по-евтина,желателно е с регистрация,най-добре от автоманияк от автофорум.Просто да му е влязла муха за по-хубава :mehehe: ,или да му се намират излишни пари.Повечето купувачи гледат цената преди всичко.Ама е по-добре по-скъпа и стегната,отколкото кошница с една камара проблеми.Оправянето струва пари,нерви,понякога разправии с дебилни майстори-мошеници.Лесно се купува,трудно се продава-по-добре е да се продаде първо старата кола,следващата става по-бързо.Купувачът диктува на пазара,а той е наводнен...

Потребителски аватар
Danda69
генерал
генерал
Град: Радомир
Кара: 205 GT 1.6 TU5JP;205 1.9 DKZ automatic,306 1.6 XT комби
Has thanked: 489 times
Been thanked: 967 times

Мнениеот Danda69 » пет май 10, 2019 8:51 pm

Нека ви споделя и моята философия . Колите са два вида - поддържани и неподдържани . Откакто имам собствена кола винаги съм имал и Пежо (205 , за да сме конкретни) - по емоционални причини , както казва Нилс - любовници сме . Гледам понякога колите след 2008 - ами пълна скръб , нищо не може да ме впечатли - преглеждам от а до я и прогонвам мислите за по-нов автомобил . Най-новата кола в гаража е 21 лазарника (306 комби) , двете 205ци са на по 28 . Тенденцията е да са в кондиция още дълго , да не кажа "още толкова" . Никоя съвременна кола няма такъв ресурс . Скоро ще сменя 306 за .......5г по-стара 405 - луд съм а? Вече съм решил и друго - ще преправя автоматика на 4х4 (имам си вече донор за целта 405 х4) , ако е възможно ще го направя автоматик х4 - ще преценя при разглобяването на 405 . Спасих от Надин и едно комби 405 - 89' , а няма грам ръжда .
Има една стара песен на Диип Пърпъл "Любовта побеждава всичко"..............
Мойто Пежо , най-хубавото
0899 84 9985 - Данчо

Потребителски аватар
NVG
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА

Мнениеот NVG » пет май 10, 2019 9:35 pm

В моето мнение по-горе щях да те визирам теб, ама прецених, че всички тук знаят колко си "луд" на тема Пежо и конкретно в класиката на бранда. Казвал съм ти го, сега ще се повторя с апломб - завиждам ти на желанието, завиждам на такива като теб в тоя форум защото ви броя с пръстите само на двете си ръце, не повече вервай ми. Вие и респективно ти можете много, защото имате задължителната база знания преди всичко, инструментариум, условия, време и особения хъс от нищо да направите много. С теб сме приказвали достатъчно в материята.
Но темата сега е за лаици в познанието. И всеки гледа да не се мине прекалено много купувайки нещо незнайно, а ръчичките му са две леви, за да си помогне сам.
Абе локумджийска ще е темата явно, но очаквам да се напишат и полезни, верни неща. Даже мислех подходящо да я обединя с друга подобна, ама ... нейсе.
И понеже Данчо волно или не ме настъпи по чувствителен мазол с Пърпъл ще си позволя като спам едно музикално акустично кавър-отклонение в котилото на Великата група, респективно с "астматика" Ковърдейл:
Акустичен бас все пак е рядко срещана техника в изкуството!

Феновете тук са малко, но, ако някой меломан го жегнах приятно нека заповяда в следната форумна тема: viewtopic.php?f=144&t=69997&p=1430021#p1430021

П.П. В младостта и желанието за познание е истината! Всичко друго е ненужен плямп от ап.Лука. Но НЕ собствено, щото 2 и 200 ги знам в достатъчни порядък и обем!

Изображение

Потребителски аватар
Yordan_76
наборник

Мнениеот Yordan_76 » пет май 10, 2019 10:40 pm

krassitch написа:Темата е много благодатна за разтягане на локуми и лафчета,много може да се напише.Авторът сега има кола,ама не пише кое точно налага смяната и?Трябва по-голяма,по-малка,или друго?Когато се купи около 10-годишна кола,АКО новият собственик не е мърляч,обикновено за потягане отиват средно поне 1500-3000 лв.Познавам и човек с късмет,10 години кара вече,и почти нищо не е пипал,ама за тия години има 26000 км :mehehe: Друг случай-продаде Пежо 405 1,9ТД със скапан съединител за 800 лв,новия собственик го смени за 300,и си кара без проблеми вече 5-6 години.Същият после си купи Ситроен Евазион за 2500 лв,почти нищо не е оправял.Е това с Пежо 308 например е по-малко вероятно да стане.Въпросът е дали се търси кола за "от точка А,до точка В",или "кеф цена няма"?По-новите имат само едно истинско предимство,по-безопасни са при катастрофа.А да сменяш често стари коли,за мен е равносилно да хвърляш пачки през прозореца.Ама всеки си прави каквото си реши.И джамбазите трябва да ядат хляб,движи се търговията...

Засега съм доволен от комбито си, слуша ме вярно, както и аз него. По-натаък ще мисля за по-голямо комби, в диапазона м/у 8 - 10 годишно. Най-много ми харесва, че е много икономично и не харчи масло.

Потребителски аватар
KOZL
генерал
генерал
Кара: Peugeot partner tepee 1,6HDI - 306 1,9D София
Has thanked: 13 times
Been thanked: 276 times

Мнениеот KOZL » съб май 11, 2019 9:35 am

Аве май отговора е само един - най-удачната кола е служебната :tancii:
А какво се има в предвид под словото "поддръжка".
Най-удачната ми кола ако се има в предвид времето, през което съм я експлоатирал аз и семейство е 305-цата (18 г. произв.1983 - все още в движение, но не при мен). И още щях ама ме сломи трудността по осигуряване на резервни части. Финансово удачна - едва ли. Още пазя списъка на вложените средства - дълъг е. Но по поддръжката - основно аз. И всичко ми бе ясно в какво състояние и какъв е риска тази кола да ме остави някъде по път.
В моите спомени няколко пъти ме оставя на път в студа заради блокиран филтър от спачена нафта. Но в багажника винаги имаше резервен и с малко умение и много мраз пак със 100 км в час ;-) И един единствен път скъсано жило на газта, но пък помогна ми в багажника телта ;-)
Е доста и ми е позната позата да съм под колата, но пък некои завиждаха като им кажех, че ще залягам под 30 г. французойка :lol: .
А сега с новото типи какво значи поддръжка :? Основната идея бе да плащам за поддръжка и да не се занимавам аз. А на практика не се получава.
Старата кола е на късмет. Примерно пасата е 2008 г. и в момента е реални 133000 км (не се продава). Външния вид не е привлекателен, боята има нужда от полиране, но... Ма кой ще повярва на километража ако се обяви за продан :(
И какво е за тази кола поддръжката - смяна масло и филтри и оглед - в сервиз. Какво и как са сменяли :? Плащаш и квото-такова. Така се смениха няколко чарка поради светещи лампочки. Чаркове де ми се струва, че са изправни и основно подмяната беше поради неудача със сервиза от типа де клиента го нахлузват на текущ абонамент. Та последва смяна на сервиза и се закроти абонамента :mehehe:
Така де поддръжка... Нещо скърца, нещо тропа - що е то. Сам или в сервиз проблема да установиш, под кола ли да лежиш или от джоба да платиш - това е грижа.
И какво значи има ли ресурс в колата - вероятно някой предишен собственик да е запасил повече грижи в нея и повече безгрижие за купувача. Е има такива продавачи ама рядко са, а в повече са купувачите с нюх и с късмет. Купуват такава кола, използват до момента на обгрижване и препродават и така във возия и безгрижие митове създават.
Колкото повече научавам, много повече откривам, че не знам.
Много лесно е да искаш, много по-важно е да можеш, съвсем друго е да го направиш.
Парите не решават всички проблеми, но повечето проблеми са свързани с парите

Потребителски аватар
ivo_63
генерал
генерал
Град: Русе
Has thanked: 291 times
Been thanked: 369 times

Мнениеот ivo_63 » съб май 11, 2019 7:15 pm

Повечето от разумните собственици на коли , като закупят кола на старо , подменят веднага всичко , което констатират , набиват едни 2-3-4 хиляди лева / зависи от класа на автомобила/ , карат докато вземат ресурса на вложените части и като дойде време да се подменят наново - айде на пазара. Аз лично кола тип дарак не съм продавал никога , но обикновено карам до момента "пълно обслужване" - ремъци , ролки и т.н., за да мога да намаля цената на колата , а и новия собственик сам да си ги смени , за да си е спокоен. За автомобил закупен от представителство в Бг мога да кажа почти същото. Кола купена за 35 000 лв , станала на 10г. , за да се продава за 5 000 си има причина. Едната , най-хубавата , собственика си купува нова и е ларж. Другата е ясна - убита от каране и с бутнат километраж , карана с каско и естествено лъскава. Във всеки случай 10 годишна кола не е много евтина в момента. Ако пробно пуснете филтър на коли с отметка над 2009 г , под 8 000 лв има само малолитражки и таксита.
истината се ражда в спора , но аз не обичам да споря
406 2.2 HDI 2001г. комби ех
1.6 TDCI - HDI now

Върни се в “Глупости, fun и губи време”