Проблем с компютъра на газта

Пропан-бутан, метан....
Петър Петров
наборник
Град: Разград
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Проблем с компютъра на газта

Мнениеот Петър Петров » съб мар 19, 2016 6:47 pm

Здравейте. Не открих отговор на моя проблем затова реших да пусна нова тема. А проблемът е, че компютъра на газовия ми инжекцион не подава ток към едната дюза на рейката (работи на 3 цилиндъра). Отварях компа и видимо всичко е наред. ГИ е слаган в Италия, марката е E-G@S а компа е модел CDC01. Рейката е Matrix. Не мога да открия никъде такъв компютър, някакви идеи?

Потребителски аватар
valiev
редник
редник
Град: Шумен
Кара: PEUGEOT 405 , 406
Been thanked: 17 times

Re: Проблем с компютъра на газта

Мнениеот valiev » съб мар 19, 2016 7:13 pm

Петър Петров
наборник

Мнениеот Петър Петров » съб мар 19, 2016 8:14 pm

Това не ми помага. Вътре има само информация кой кабел за кой цилиндър е. Мен ме интересува от къде мога да си намеря такъв компютър или дали може да се замени с някакъв друг. Не разбирам много от електроника и затова не знам как да замеря коя част се е скапала.

Потребителски аватар
valiev
редник
редник
Град: Шумен
Кара: PEUGEOT 405 , 406
Been thanked: 17 times

Мнениеот valiev » съб мар 19, 2016 8:32 pm

Петър Петров
наборник

Мнениеот Петър Петров » съб мар 19, 2016 9:26 pm

Видях го, но е за 8 цилиндъра и предполагам че няма да стане, а и ми се вижда малко скъп.

Falcon
наборник
Град: Sofia

Мнениеот Falcon » пон мар 21, 2016 10:52 am

Колега , за около 200 лв. можеш да си подмениш цялата електроника на ГИ с нещо което по популярно в БГ и има достъпни резервни части.

Vato
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Град: Варна, Стара Загора
Кара: 406 Coupe 3.0 V6; 405 Mi16x4; C5 3.0 HDI; Xantia Activa Turbo C.T.; Volvo S60 R
Has thanked: 93 times
Been thanked: 243 times

Мнениеот Vato » пон мар 21, 2016 12:20 pm

А газовите инжектори проверявахте ли ги? В ситроенския форум има тема за Matrix, при замерване на съпротивленията на бобинките на инжекторите трябва да получаваш стойности около 5-6 Ом. Свърши първо тази работа, пък после гледай компютъра.

Петър Петров
наборник

Мнениеот Петър Петров » пон мар 21, 2016 8:52 pm

Рейката беше първата ми работа- разглобих я, изчистих я, прегледах всичко и не видяй да има проблем с нея. След това с пробна лампа проверих четирите кабела влизащи в рейката и се оказа че по единия не протича ток. Днес носих компютъра на електрончик и той каза, че уж всичко му е наред и няма нищо изгоряло. Едно нещо не се сетих да проверя, а именно кабелите които идват от бензиновите инжектори, да не би още от там да е проблема, та тея дни и това ще направя. Ако и това не е проблема сигурно ще се принудя да сменям всичко.

Vato
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Град: Варна, Стара Загора
Кара: 406 Coupe 3.0 V6; 405 Mi16x4; C5 3.0 HDI; Xantia Activa Turbo C.T.; Volvo S60 R
Has thanked: 93 times
Been thanked: 243 times

Мнениеот Vato » пон мар 21, 2016 9:24 pm

Реално провери ли съпротивлението на бобинките на инжекторите? Газовия компютър управлява инжекторите чрез "замасяване" на единия контакт на бобинката. Трябва да имаш общ плюс за всички бобини, т.е. ако си мерил напрежение на бобините и единия проводник е имал постоянно налично 12В, то той е захранващия. Ако на някой инжектор липсва захранването, трябва да се прозвъни от буксата на ECU-то до буксата на инжектора. Ако си вързал последователно пробна лампа на управляващите проводници и тя е мигала на 3, а на един не - най-вероятно бобината на съответния инжектор е изгоряла, ако има налично на другия проводник. Провери пак рейката и задължително замери съпротивленията на бобините. Това, че рейката е чиста и си я отварял, нищо не значи.

Петър Петров
наборник

Мнениеот Петър Петров » пон мар 21, 2016 11:42 pm

Не съм мерил съпротивленията, но според мен е достатъчен факта, че на изходите на ECU- то три от четирите кабела "светят", а четвъртия няма никакъв сигнал. Може и да греша, имам само базови познания по електроника. Като ми остане време ще се опитам да пробвам всичко което ми препоръчвате. Благодаря за препоръките.

Петър Петров
наборник

Мнениеот Петър Петров » пет мар 25, 2016 10:30 pm

Та проверих и кабелите идващи от бензиновите инжектори и се оказа, че те си работят добре. Връзката се губи някъде в компютъра. Не мога да намеря никъде схема на компа, затова ако някой знае кое освен сигнала подаван от бензиновите инжектори влияе върху сигнала на газовите инжектори ще съм му благодарен да ме просвети. И знаете ли някой добър електрончик от Разград?

Потребителски аватар
Lucky Luciano
сержант
сержант
Град: Филибето
Has thanked: 3 times
Been thanked: 24 times

Мнениеот Lucky Luciano » съб апр 30, 2016 12:27 am

На проблемния инжектор, кое му се губи? +12V или управляващ минус? Ако ги няма +12V, според схемата, а и по-принцип +12V е общ, тоест си пускаш едно мостче от друг инжектор и си готов.

Върни се в “Алтернативни горива и системи”