Данъкът за коли според газовете

Ние сме културен форум, но понякога тия неща просто си трябват. Това е секцията, в която можеш да псуваш като изрод, без да те обявят за такъв. Изпусни парата, не бой се! ;-)
Потребителски аватар
miro67
лейтенант
лейтенант
Град: Варна
Кара: Москвич 407 2.0 HDI FAP / BVA 6
Has thanked: 119 times
Been thanked: 81 times

Данъкът за коли според газовете

Мнениеот miro67 » вт окт 16, 2012 10:03 pm

Що ми се струва, че нямат интерес да въвеждат такъв закон. http://www.standartnews.com/biznes-biznes/danakat_za_koli_spored_gazovete-166262.html

Потребителски аватар
kiril_bulgaria
лейтенант
лейтенант
Град: Царево
Кара: Peugeot Boxer 1.9D
Has thanked: 76 times
Been thanked: 146 times

Re: Данъкът за коли според газовете

Мнениеот kiril_bulgaria » ср окт 17, 2012 9:35 am

Какво бях писал в тема:"Re: Как смята СФА да ни накара по-масово да купуваме нови коли"
Публикувано на: Пет Сеп 19, 2008 9:01 pm

Говорим за каквато и да е нова кола.

..."И така днес платих данъка към общината. Голяма екологическа справедливост, подем в стимулирането на закупуване на нови автомобили!

Шкода Рапид 136LS данък 15.60лв.
Саманд LX+ 1587сс данък 246.08лв.

Шкодата е 19 год, гори масло повече от бензин. Като спре, отдолу има локвичка, навсякъде грес, мръсотия, ръжда,кит и пластика.
Саманда е нов,с катализатор, евро3, закупен за 20.000лв.

Добре, браво на държавата. Така, че Шкодата ще я търкалям още много години, докато се разпадне, защото нямам по нея никъкви разходи. И както разбирам, с остаряването и данъка още ще намалее.

Представи си, че си купиш ново ПЕЖО със срок на изплащане 5г. Имаш задължително каско всяка година, данък, не по-малък от 250лв, автоаларма, а накрая и прехвърляне при посочен от тях нотариус. Ето ти ги поне(най-малко) 1500лв допълнително оскъпяване всяка година.

По добре си купи кола 2ра употреба,на 2-3години и тези застрохователи където са пред нотариусите да ти я оценят за 500лв, ще плащаш данък 30лв. Така всички тези допълнителни разходи отпадат и по този начин само от тях може да си купиш хубава кола.

А от темата "FAP инфо от СФА" разбираме, че за автомобил:
Peugeot 406 2.2 HDi ST филтъра е 1940 лв, а за автомобил: 307 HDI 136 speed`up филтъра е 1636 лева.

Е, това ми е мисълта, че ние ги даваме тези пари, дори още с покупката на колата, защото завода производител е сложил това чудо, а няма възвращаемост в данъцита! Те са ни взели парите за екология, а няма възвращаемост.
А и улиците малко ще се разчистят. Такива 25г Лади, като моята, ще бъда принуден да я махна. Защо? Ами сега данъка е толкова малък, няколко кутии цигари! И пука, че ми дреме.
Изображение

Потребителски аватар
kiril_bulgaria
лейтенант
лейтенант

Мнениеот kiril_bulgaria » ср окт 17, 2012 2:14 pm

Те хората, си го казаха още преди една година, дадоха на умните вносители на употребявани автомобили гратисен период от една година, да се отърват от мощни и стари автомобили. И наистина, много от тях се ориентираха за по-нови автомобили. Тарикатите продължиха да си внасят бараките:

Старите коли с яки данъци от 2012 година
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=646407

...От 2012 г. българите ще имат данъчен стимул да купуват нови автомобили, а старите неекологични возила ще се облагат с яки данъци...
...Промяната ще засегне годишния данък на автомобилите. В момента колкото по-стара е една кола, толкова по-нисък е данъкът, което не стимулирало българите да карат нови автомобили...
...Данъчни облекчения ще има както за автомобили, които покриват стандартите Евро 4 и Евро 5, така и за електромобили, обясни Дянков. Това означава, че преференции ще се дават на возила, произведени след януари 2005 г. Нямало да има значение дали колата е купена чисто нова, или втора ръка....
...87% от колите в България са над 10-годишни. ..
Изображение

Потребителски аватар
miro67
лейтенант
лейтенант

Мнениеот miro67 » ср окт 17, 2012 6:22 pm

2012 си заминава, по въпроса чак сега се заговори. Но не ми се вярва да започнат нещо по сериозно от дрънкане.

johnny_cage1986
сержант
сержант
Град: Ruse
Кара: Peugeot205 1.1 karborator solex
Been thanked: 2 times

Мнениеот johnny_cage1986 » пон ное 05, 2012 1:06 am

Добре си е така да не бутат закона. От нова кола смисал няма. Старите коли са по добри от новите. Няма да пълня гушите на авто - търговците.

Потребителски аватар
207RCup
КМЕТ
КМЕТ
Град: Сливен
Кара: Peugeot 207 SW 1.6 HDI 110к.с. FAP
Has thanked: 364 times
Been thanked: 692 times

Мнениеот 207RCup » пон ное 05, 2012 6:21 am

johnny_cage1986 , старите кокошарници трябва да се изчистват по малко. Неразумно е това, което говориш и пишеш. Старите автомобили замърсяват много повече въздуха и околната среда. Повечето от тях нямат и читави спирачки, а минават преглед само, защото някой иска да припечели пари... Да не говорим за сигурност- една 20 годишна каруца, думкана из дупки, товарена, мъчена с всичките усуквания и катастрофи, които е преживяла, ръждите и гнилоча в нея дали е по сигурна от автомобил на 2-3 години?

Нова кола не е тая, коята купуваш н-та употреба... На Дачията не могат да хванат изгорелите газове, на Пежото съм в нормите, но след някой друга година и там няма да е цвете... На самарата ще им счупя газ анализатора.... Тази всичката отрова я дишаме ние- ти, аз, децата, околните...
ВАЖНО: ЛС от "доброжелатели" се трият без да се четат!
Ако виждаш дървото, което ще уцелиш след малко, това се нарича "недозавиване" ; ако само го чуваш и усещаш, значи става дума за "свръхзавиване"! - Валтер Рьол
"Щом се състезавам, значи трябва да побеждавам" - Фабрицио Табатон
the_animal33 написа:Спрете земята искам да сляза.

[Ръчно плетени хамаци

Потребителски аватар
KOZL
генерал
генерал
Град: София
Кара: Peugeot partner tepee 1,6HDI - 306 1,9D София
Has thanked: 13 times
Been thanked: 280 times

Мнениеот KOZL » пон ное 05, 2012 8:25 am

Данъка пропорционален на газовете няма да стане, щот нямаме такава система и сме много-о, много-о далече от това. Но документално може и да стане. Некога като вкараха компУтрите в Данъчното и 305-цата (дизел), стана 161 к.с. Е са па що да не мое с компУтрите да и намалим газовете :lol:
Въпреки че карам стари коли (собствени), и аз ще потвърди - няма логика в тоя данък, но пък е социално. Имаш нещо овехтяло, скапано - плащаш по-малко. Социално. Щом да купиш нова кола може да си позволиш, значи по-висок данък може да платиш. Пак има логика.
Само че няма логика на прегледа да пускат неизправните, били те нови или скапани коли, щом спирачката им не държи и за туй, че някой се оскрънзал за ремонт да си плати. :psuwaj:
Колкото повече научавам, много повече откривам, че не знам.
Много лесно е да искаш, много по-важно е да можеш, съвсем друго е да го направиш.
Парите не решават всички проблеми, но повечето проблеми са свързани с парите

johnny_cage1986
сержант
сержант

Мнениеот johnny_cage1986 » пон ное 05, 2012 9:22 am

има много хора със стари коли в много добро техническо състояние Мойте са пефектни без забележки. 95% от населението на светът е бедно и за това хората карат стари коли. Човек с 280лв заплата от каде да извади 15000 за дачия или там- най евтената нова кола който и да е модел или марка. Аз ако имам заплата от 1500 - 2000лв много ясно че ще си сабера пари и ще си купя нова кола. Ама пак няма смисъл щот за 500лв може да си намери човек стара кола в не лошо състояние и да даде още 500лв и колата му да стане много много добра. Разберете хора, хората са бедни нямат пари с 500лв или 700лв заплата как да си купиш кола за 5000лв или за 10000лв. Нали човек има и други разходи нали трябва да яде да живее. Да тегли кредити за кола и да плаща лихви и да му вземат къщата заради нова кола и това не е добре. А има и много хора който се оплакват от новите коли и дават много пари после да ги ремонтират. Аз знам че е хубаво всичко ново но така го направиха живота богаташите че те да богатеят повече е бедните да стават все по бедни. заради това са 87% старите коли.

johnny_cage1986
сержант
сержант

Мнениеот johnny_cage1986 » пон ное 05, 2012 10:08 am

Не можели просто да са наемат някой фирми в България и да направят катализатори за старите коли на стойност от 20 до 50лв така че всеки беден да може да си купи за своя автомобил или автомобилче. Даже това е много алтернативно решение и предложение. Да ги направят някой фирми тези катализатори и да ги пуснат на пазара. Бедните хора ще могат да си ги позволят ако струват по 20 - 50лв и така ще може да се съхрани природата малко по - добре. Макарче и стари коли ката пежо 306 опел астра от 1992г. и голф тройка от 1992г. имат катализатори. Не са много колите без катализатор. Повечето коли в България са между 10 и 20 годишна възраст. А катализатори почнаха да се слагат по колите около 1990г.

Потребителски аватар
DyakoV
генерал
генерал
Град: Търговище
Кара: Honda HRV Orange Edition
Has thanked: 1014 times
Been thanked: 528 times

Мнениеот DyakoV » пон ное 05, 2012 11:34 am

Като ни оправят стандарта на живот тогава ни мислят за колите, и аз искам да си взема нова кола, ама няма вътък. То незнам дали няма някой, който да не иска да кара нова кола :lud: Да съгласен съм, старите коли замърсяват, старите коли не са толкова сигурни, просто пари няма за нови. Да ни оправят социалното положение, тогава да приказват за стимулиране и закупуване на нов автомобил - както каза и колегата с 500 лв заплата няма как да стане да си вземеш нов автомобил :biri:
В памет на Михаил Михайлов - почивай в мир приятелю,ти винаги ще живееш в нашите сърца !

Продавам 306 кабрио на части

Потребителски аватар
kiril_bulgaria
лейтенант
лейтенант

Мнениеот kiril_bulgaria » пон ное 05, 2012 5:41 pm

Не си прав, колега.

Имам нова кола, но си държа и жигулката, защото данъка ми е 3-4 кутии цигари. Която карам от дъжд на вятър!
А ти се чудиш къде да паркираш. И ще продължаваш, като мислиш така.

Има някакъв стандарт, на коли след определен период на първа регистрация, не могат да бъдат таксита, учебни коли и други, превозващи пътници. Дори само един километър да са изминали.
За Лада 2110 са обявени 7 години. От руските сайтове.
За западните коли - незнам. Те са безсмъртни.
Изображение

johnny_cage1986
сержант
сержант

Мнениеот johnny_cage1986 » пон ное 05, 2012 8:05 pm

И аз искъм нова кола ама как със 280лв минимална заплата или с 500лв да си купя новото пежо 207. То струва поне 15000лв най - малко. Да си продам къщата ли или да са вкарам в доживотен кредит или лизинк за нова кола. Ами ток, вода, ядене, сметки кой ще плаща. А има и друго. Има много хора в България и Европа който си пазят старите коли, боядисват ги, сменят им части ,масла ремаци като се износят, следят спирачки и поведението на автомобила из - късо. Има много стари пежа, рена, ситроени и немски, японски, руски коли, всякакви коли, който са поддържани добре и са в много добро техническо състояние и тези коли вършат работа. Когато човек си пази колата, пази и себеси. Колата е една машина, която та носи от точка А до точка Б. Части за стари коли има. Има и нови и втора рака части в добро и недобро състояние. Лошите части 2-ра рака се отделят за скраб а хубавите се запазват.

Мойте коли съм си ги боядисал хубаво, окачването съм стегнал, направил съм профилактика на светлините, утоплението в колата и спирачната система, работите по колата бачкат добре, гумите ми и те не са лоши, Толкова усилия съ
м положил да си я вастановя и да стане добре изглеждаща и сега някой да каже махай я дай 15- бона за нова или 5000лв за кола на 10годишна възраст. Колата е машина само сменяш части, боядисваш ако има изгнило режеш и заваряш ламаринки с СО - заварачния апарат, после с пулвиризаторчето боядисваш и става супер готина ламарина. И ти е кеф щото сам си го правя за мене си. Имаше едни предавания как разни хора от САЩ въстановяват стари коли, В нашета фирма имаме стругове, забонарезни фрези, шлайфове и други машиностройтелни машини, който са от Бай - Тошово време, машини на 30 - 40 години и някой са отремонтирани а други са в добро състояние и бачкат. Машината може да има и по дълък живот от човека, като се пази и поддържа сменя и се когато трябва каквото трябва. Тя за това е направена да служи на човека. А старите коли и машини са по прости. Колкото едно нещо е по упростено толкова е и по надежно.
Така е с колите и машините но и колата си е машина. Естествено новите коли са по пъргави ускоряват се някой модели от 0 до 100км за 10 секунди но има и много стари коли който също се ускоряват от 0 до 100км за 10 секунди и има много стари коли който са също толкова икономични колкото новите. Всеки си има свой вкус предпочитани и различен финансов домашен бюджет, който упределя човек какво може да си позволи и какво неможе. Въпрос и на преоритет. Кое е по важно. Хубав дом и дрехи с стара но поддържана и добре изглеждаща кола. Или скъп мерцедес или БМВ пред някоя смотана къщичка. Има ги и такива хора. Имаш 15000лв не са малко примерно. Почни бизнес с тия пари вложи ги в нещо което ще прави пари а не в нещо което ще се затворят пари и ще се обезценява.

Потребителски аватар
nikolovvd
генерал
генерал
Град: Видин
Кара: Mitsubishi X
Has thanked: 2 times
Been thanked: 127 times

Мнениеот nikolovvd » вт ное 06, 2012 10:40 am

Това се отнася за такива като теб, с хъс за работа и сръчни ръцете. За съжаление повечето са като описаните от теб. Седят на ръцете си, защото мозъка им не може да генерира друга комарда и това е естествено, ако всичко им идва на готово.

Потребителски аватар
miro67
лейтенант
лейтенант

Мнениеот miro67 » ср ное 07, 2012 12:15 am

Какво излиза щом имаш пари за нова кола, плащай голям данък, будала с будала. А тарикатите и бедните да се скатават.
Пред нас седи 1 жигулка по 11 месеца без да мръдне. Питам го защо е държи като не кара, къде му е файдата. А той данъка бил малък и му излизало по евтино от такси за да си занесе джибрите до казана!!! Той поне не замърсява много ама заема 1 парко място.

johnny_cage1986
сержант
сержант

Мнениеот johnny_cage1986 » ср ное 07, 2012 1:39 am

Е в големите градове в България, най - вече за София, Провдив, Варна, Бургас, Русе няма каде да се паркира защото се напълни държавата с автомобили. Но то това въжи за целия свят. Вече почти всеки има кола. Като бях малак през 1993г. - Имаше пак коли но бяха по малко. А през Бай - Тошово време бяха още по - малко колите но пак имаше. А през 1950 - 1960г. са били още по малко колите но българина, населението на България иска да живее както хората от САЩ. Всеки да си има кола с дом. И ние станахме като САЩ в това отношение всеки си има кола. А колата е хубаво нещо винаги може да ти потрябва за някой важен момент. Без кола човек не може, поне аз. А и всяка кола като е в добро поддържано състояние, нова или по стар модел винаги има някакво удоволствие от шофирането, всяка кола си е сама за себеси. Удоволствието идва най - вече когато се шофира в час, който не е пиков за деня, има малко коли, участници в движението. Има стари ретро коли, който също си имат някаква своя красота и актуалност съхранена от своето време. Аз съм виждал стари пежа ретрота, пежа - 204, 203,202, 304, 303, 302, 404, 403, 504, 505, всяко едно от тези модели си имаше някаква своя естетика и красота модерна за времето си но оставашта и актуална, привлекателна за бъдеще. Нека да останат някой модели запазени. Защо да изчезват.
Рано или късно всяка кола става ретро и става скъпоценна. Ретрото в автомобила се определя от това колко масов е той и на каква възраст е.

Потребителски аватар
SanDRo
генерал
генерал
Град: Стара Загора
Кара: 306 Rallye
Has thanked: 27 times
Been thanked: 86 times
Контакти:

Мнениеот SanDRo » ср ное 07, 2012 1:50 am

То това е много добра идея, ама да се измерват газовете на ГТП и от там да се определя данъкът, а не да гледат по книжка... щото има сума ти коли с изтърбушени катализатори и т.н.
post.tenebras.lux

Потребителски аватар
207RCup
КМЕТ
КМЕТ
Град: Сливен
Кара: Peugeot 207 SW 1.6 HDI 110к.с. FAP
Has thanked: 364 times
Been thanked: 692 times

Мнениеот 207RCup » ср ное 07, 2012 5:49 am

Това са пълни глупости... старата кола голямо чудо... Хваляй старо- карай ново! И какво караш в това време- закърпен стар боклук, който при евентуален сблъсък ще се разпадне на съставните си ламаринки, а теб ще те ревем всички близки и форум, а още по страничните наблюдатели ще викат "цък-цък-цък". За старите бараки и читави части няма напоследък. Да не те подсещам в темите по назад колко бънгии беше събрал, за да имаш някакви части, ама те повечето бяха съсипани по същия начин, като твоите.

Аз също харесвам стари автомобили. Умирам за тях, но съвсем друго си е да си возиш дупето в нещо ново. Качваш си запетаята и караш. Наливаш гориво и пак караш. Няма вечерно време до през нощите да лежиш в маслото, няма да наливаш пари в каца без дъно и на другия ден пак търрр плясс...

По въпроса за ръжди и гнило- само на мен не ми говори как ще грабнеш ЦО2-то и ще църкаш ламаринки и какво хубаво ставало... видях как се разцепва гнила кочина... стига ми толкова. Вече гледам купето да няма точка ръжда и тогава правя нещо. Отминаха годините на самобичуване, по важно от почивката няма. Като ми се доходи някъде с мен влача багаж от дрехи, храна и палатка, а инструмента ми е крик, ключ за гуми и чук за колчетата на палатката. Нищо повече не искам... Стария варел в гаража да не пречи и на месеца един път се вади за миене и за лека разходка из природата.

И най- вече по темата- Дачията не може да я хване тестера, Пежото влиза в нормите все още, а баба Лада на газ ще счупи уреда направо- държат и сондата на 1.5м от ауспуха... :? . На бензин влиза във всички показатели- ама кой ли кара на бензин!? На ден по 2км и се събират и те на смукач :neutral:
ВАЖНО: ЛС от "доброжелатели" се трият без да се четат!
Ако виждаш дървото, което ще уцелиш след малко, това се нарича "недозавиване" ; ако само го чуваш и усещаш, значи става дума за "свръхзавиване"! - Валтер Рьол
"Щом се състезавам, значи трябва да побеждавам" - Фабрицио Табатон
the_animal33 написа:Спрете земята искам да сляза.

[Ръчно плетени хамаци

Потребителски аватар
DyakoV
генерал
генерал

Мнениеот DyakoV » ср ное 07, 2012 10:29 am

Колега, гледам подкрепяш новите коли, ти защо не си си купил такава? Не искам да прозвучи като заяждане или нещо подобно, както казах всички искаме да караме нови коли, ама откъде да изкараме едни примерно 30 000 лв за да я вземем тая нова кола, все пак да си набуташ цялата заплата в една кола на лизинг няма голям смисъл. И на мен ми се кара едно 308 или 508, но понеже няма financial power си карам 306ката :mehehe: А ако говорите за коли в диапазона 2002-2004 това вече не са нови коли,все пак имат нямат 10 години :ibaasi: 306цата ми е 94, т.е. скоро ще стане на 19 години - който иска да заповяда да види усукано купе ли има, ръжда ли има, много замърсява въздуха ли, нещо неизправно ли има,не спира ли,не върви ли. Като гледам май повече се говори как да се разчистят старите руски автомобили,които загниват в м/у блоковите пространства и се карат от дъжд на вятър и пречат на околните - за това съм напълно съгласен.И истината си остава само една - държавата няма как да стимулира да се закупуват нови автомобили докато стандарта ни не се покачи, не може да се чудиш как да изкараш месеца,та какво остава за един нов автомобил.
В памет на Михаил Михайлов - почивай в мир приятелю,ти винаги ще живееш в нашите сърца !

Потребителски аватар
miro67
лейтенант
лейтенант

Мнениеот miro67 » ср ное 07, 2012 7:42 pm

То че няма пари е вярно, но не може да се оправдаваме все с това. Освен за прогреса, по-чист въздух, да сме в крак със света, стимулиране на икономиката.... най- важното според мен е справедливостта. Не е редно да ти вземат повече пари щото се предполага, че имаш повече. И с тези пари да покриват масрафа на други дето може би нямат пари. Сега като направят ел. колите без данък, да не почна да чувам аз плащам 60-100 лева, а той с новата кола нищо.

Потребителски аватар
DyakoV
генерал
генерал

Мнениеот DyakoV » ср ное 07, 2012 7:45 pm

То не е и оправдание, че има криза и заплатите са ни ниски, ама .............. минава вече колко години нали ? Да ни направят стандарта нормален като всяка една нормална европейска държава, ако не могат- поне като тея от Африка да са - нямам нищо против да си взема новата кола и да мърся въздуха доста по-малко от сега :kodapraish: Аз определо съм за прогреса и за живеенето - не за съществуването, това може да се нарече живота тук.

Върни се в “Изповедалнята”