Нова общинска простотия

Ние сме културен форум, но понякога тия неща просто си трябват. Това е секцията, в която можеш да псуваш като изрод, без да те обявят за такъв. Изпусни парата, не бой се! ;-)
Потребителски аватар
Pepino
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Град: София
Кара: 407 2.0HDI,136+,16V, BV6
Has thanked: 5662 times
Been thanked: 5118 times

Re: Нова общинска простотия

Мнениеот Pepino » пет мар 09, 2012 2:34 pm

Баси темата...Е хайде сега тия дето сме родени и живеем в центъра да плащаме допълнително и затова , че сме там . И какво да се изселваме ли сега? Дори и само по един автомобил със заплатена винетка да се полага на жилище, пак крайно недостигат местата по улиците като бройка, дори да приемем,че няма служебни абонаменти и т.н. Много е лесно да се вдигат такси за разните сини, зелени и пембени зони, да се бият в гърдите разни общинари и кметове/кметици, как ще открият още 3000 паркоместа покрай втория метро-диаметър , но това е не просто капка в морето а прах в очите на масата и отчитане на дейност. Навсякъде където имаше свободни места, се построиха офис-сгради, разни тарикатски кооперацийки вместо паркинги, заради нечии далаверки и спекулативни интереси. Никой не се замисля ,че София не е замислен град за такъв трафик и население и че следва да се търсят кардинални и ефективни решения , но не на гърба на живущите в него. И аз не си ползвам колата в последните две години в града, заради естеството на дейността ми- все в Центъра, държа я в гараж, но колко хора на практика имат тази възможност - защото напоследък все повече е налице принципа на джунглата - който преварил , той.....А от години е доказано ,че едно доходоностно занятие е изграждането и експлоатирането на паркинги(открити, многоетажни, подземни). В една Ница дори в старата част под всяка сграда за последните 10 години са построени подземни паркинги по на 6-8 нива - побрали всички автомобили от улиците, а ние тук се надуваме с някакъв лъч на едно псевдо метро, движещо се в по-голямата си част по бившо трамвайно трасе и в тунели в Центъра , копани някога за нуждите на тогавашната номенклатура.
И още нещо - съдът преди време анулира действието на така наречените винетки за паркиране на живущите в Центъра, а сега Общината чрез наредба пак ги въвежда - това игра на котка и мишка ли е или поредното доказателство ,че всеки с някаква власт може да си разиграва коня безнаказано на гърба на данъкоплатците, да оставим настрана ,че за тези пари насреща не е налице никаква услуга и отново е оборимо от правна гледна точка.
''Който мрънка, на кухо дрънка''.
Един форум - Един клуб - Една цел
http://www.fullviewbg.com/

Потребителски аватар
Mandor
генерал
генерал
Град: Cофия
Кара: 406-1.8 16V
Has thanked: 325 times
Been thanked: 192 times

Мнениеот Mandor » пет мар 09, 2012 2:37 pm

pepy1 написа:тези 150 лв за година стигат за 6 месеца за паркинг в някой квартал ,освен това ти си виждаш колата от прозореца,а аз трябва да мина през 2-3 блока

Че кой ти пречи да си паркираш колата под прозореца? Може би няма място? Същото е и в синята/зелената зона. Паркираш ако намериш място. Иначе през 2-3 улици. Като плащаш и в двата случая. Във втория - по лев-два на час. Въпреки че вече си платил веднъж за правото да спреш пред дома си.
Продавам 405,бензин,на части
На шестия ден Господ видя, че не може да направи всичко и създаде инженерите.
Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с лайна по стената - чете се, но не е приятно.

Потребителски аватар
ifcho
BADMIN
BADMIN
Кара: Outback H6
Has thanked: 135 times
Been thanked: 374 times
Контакти:

Мнениеот ifcho » пет мар 09, 2012 2:42 pm

Пепино ти си го казал - в центъра има прекалено много коли. Дори и да се направят огромни паркинги в центъра, паркирането в тях няма да е по-евтино от 150лв/месец
Вие що за хора сте вообще. Как ще ми забраните да слагам снимката на моето пежо вие направо ма очаровахте

Потребителски аватар
Pepino
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА

Мнениеот Pepino » пет мар 09, 2012 2:51 pm

Да, съгласен съм- прав си, но срещу парите си ще имам паркомясто в паркинг, а не където сваря и то ако намеря след дълго обикаляне, при това само за през нощта. В момента заплащам 102лв с ДДС на автомобил за подземен гараж. За себе си така съм решил въпроса, но за колко хора това е достъпно? В целия Център само под НДК има от татово време работещ паркинг и тук таме по старите дворове между кооперациите(бивши квартални градинки), а към ''Камен дел'' стои подобен - съвсем празен заради общинското нехайство. За нещо ново и дума не може да става.

Потребителски аватар
Mandor
генерал
генерал

Мнениеот Mandor » пет мар 09, 2012 2:54 pm

Това ли е решението?
Изображение
източник
Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с лайна по стената - чете се, но не е приятно.

Потребителски аватар
baba
генерал
генерал
Град: Люлин до Перник!
Кара: Бабамобил
Has thanked: 239 times
Been thanked: 354 times
Контакти:

Мнениеот baba » съб мар 10, 2012 10:43 am

То паркирането пред блока и в "прованса" не е лесна работа.В Люлин нашия блок е на 17 етажа и има близо 300 апартамента.Вечер няма места.Да не говорим,че в големия сняг коловозите бяха по половин метър и паркирах лъвицата на Орион хихихи.
Моята мисъл беше,че паркирането в центъра може да се облекчи ако поне част от хората,които имат удобен градски транспорт,се откажат от колите си.Люлин и Младост вече нямат оправдание с метрото.Аз 6 години работех на Мария Луиза.С колата до метрото за 3 мин.,12 мин. до центъра-зимата завет долу,лятото рахат хладинка,още 5 мин. пеша до хотела,поосвиркат ме арабите пред Халите и съм на работа.
Спомням си Дедо-преди офиса им беше в ЦУМ.Всяка сутрин задръствания по Цар Борис,там върти по 20 мин.за място.Накрая му взех колата заради климатика като станах много бременна и беше принуден да ходи на работа с 5-цата.Ми той се роди.
Сега пак ходя на работа със 111,въпреки,че изобщо даже не припарвам центъра.1,60 лева ми е ходенето на работа.
Яд ме е,че всички са гъзари и удобно,неудобно-с колата,та ако ще и цял ден да върти за място в центъра.
Има хора,на които не им е удобно-сменят по 2-3 превозин средства...е тогава няма начин.Всеки гледа кое му е по-изгодно финансово в тая криза.
Dr_zax написа:сладкото е наркотика на баба :)

Баба е Баба, не е жена! :idea: Или поне не просто жена!

masalito
редник
редник
Град: Sofia
Кара: 106 t16
Has thanked: 10 times
Been thanked: 19 times

Мнениеот masalito » съб мар 10, 2012 2:05 pm

Хора, които не живеят в центъра дори не могат да си представят за какво става въпрос. Сега ще ви пресъздам как изглежда ситуацията. Живея точно в центъра между Раковска и Фритюф Нансен в една от пресечките между двете. Моята улица НЕ е синя зона, но на нея са разположени поне 6-7 блокчета с по 2 входа, сами си представете колко хора живеят на това място.На улицата може да се паркира само от едната страна - от дясно.Парко местата за всички живущи там са не повече от 20, като има частен абонамент, защото Алианз имат офис с 3 места - т.е остават около 15-тина свободни места.Тези свободни места ВИНАГИ са заети, защото съседите с по 2 коли винаги си пазят място с едната, а другата си я спират на съседните улици след приключването на синията зона.
Това не е всичко разбира се отивам аз с намерение да си закупя талон за да мога да спирам на синията зона и ми казват - вие живеете на улица, която не е синия зона и няма как да си закупите талон за синия зона.
В този случай драги колеги, които смятате, че е центъра не е място за паркиране, ние хората живущи там повече от 20-30 години да си продаваме освен жилищата и да се местим в покрайнините ?

Потребителски аватар
Мирелла
сержант
сержант
Кара: Зверчето е 106 ; 1.4 ; '98 :)))
Has thanked: 149 times
Been thanked: 73 times

Мнениеот Мирелла » съб мар 10, 2012 3:36 pm

Всички искате да се облекчи движението в центъра, да и аз искам, но дайте реална алтернатива...
Ако не ти харесва как карам - слез от тротоара!”

Потребителски аватар
Pepino
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА

Мнениеот Pepino » съб мар 10, 2012 4:35 pm

Алтерантиви не е като да няма: Отпадането на служебните паркинги по улиците, освен ако не е офис-сграда с обособен собствен паркинг в чертите на имота; премахването на безплатното паркиране за всички държавни, общински, парламентарни и др.МПС, с изключение Бърза помощ, КАТ и Пожарната; задължителното връщане на статута на бившите гаражи, превърнати в магазинчета, бутичета и т.н.; оползотворяване на незастроените все още площи в Широк Център за паркинги и адекватен градски транспорт правещ удобна връзка с тях; диспечерски водено управление ''тип зелена вълна'' за целия Център по основните булеварди, а не както е сега - отпреди 25 години без промяна; въвеждане на повече еднопосочни трасета на рингове, а не както е сега и задължително придружено с тотален контрол/санкции срещу ''паркиращите'' на ''аварийни'' често по на два реда по основните улици и булеварди....
Много още има какво да се изрежда, така че не е като да няма алтернативи и решения, но някои хора години наред получават заплати за целта на гърба на данъкоплатците, без да допринесат нищо за подобряването на софийския трафик и проблема с паркирането, както и за много други неща, а на всичко отгоре в последните години на ръководни позиции и дори като кметове застават все хора - послушни пришълци, непознаващи изобщо спецификата на града...,макар уж да се води ,че си ги избираме :lol:
А и да предлагаме нещо - все тая, надали някой изобщо обръща някакво внимание освен нас, дето сме тук.

Потребителски аватар
Мирелла
сержант
сержант

Мнениеот Мирелла » съб мар 10, 2012 6:09 pm

:ibree: :ibree: Pepino президент !!!! :ibree: :ibree:

Потребителски аватар
Mandor
генерал
генерал

Мнениеот Mandor » съб мар 10, 2012 10:13 pm

http://www.vbox7.com/play:3f71ac4b
Ако проявите търпение, ще чуете и печалбата на паяците. Която отива за подновяване на маркировката в синята зона.

Потребителски аватар
Асенов
генерал
генерал
Кара: Peugeot 306 1.6
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Мнениеот Асенов » нед мар 11, 2012 12:10 am

От известно време и аз оставих колата...ползвам граЦкия транспорт.И,о боже!С него се придвижвам по-бързо отколкото с кола,пък и те тия шофьори са най-големите нарушители на ПЗДП :?
В живота си,човек трябва да разбира от всичко по нещо,но от едно нещо-всичко.

Потребителски аватар
Мирелла
сержант
сержант

Мнениеот Мирелла » нед мар 11, 2012 12:12 pm

Хехехе, защото не се движиш с трамвай :lol: там е по-спокойно... но пък искам да ти кажа, че дори и в друг граЦки транспорт да се возя, не ми пречи толкова това,че правят десетки нарушения, а гъчканицата вътре... това ме изкарва извън нерви,честно.. най-много мразя някой да започне да ме бута, настъпва, или пък още по-готиното е да започне да киха и кашля в лицето ти.... ммммммм :? супер !

Потребителски аватар
Pepino
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА

Мнениеот Pepino » чет мар 15, 2012 2:44 am

Хубаво е при уреден градски транспорт и добра организация на движението да поизоставим автомобилите, дори някои да грабнат и велосипедите....но , дали условията го позволяват все още....
Та по темата конкретно - в нета са появиха едни въпроси, в които има доста резон :
1)Каква услуга предлага Столичната община срещу така наречената винетка? Нормално ли е Общината да отнема съществуващото до вчера право чрез поставяне на един знак на ъгъла на улицата, на която живееш и след това да претендира да й платиш, за да ти възстанови отнетото от вчера право?
2)Това искане на Столичната община за платено паркирано от живущите може ли да бъде наречено глоба по местоживеене?
3) Има ли в Столичната община ясна представа за разликата в ползването от страна на гражданите на частна и публична общинска собственост?
4)Кои законови разпоредби привилегироват общинските съветници да паркират не само в Синята зона, но и на тротоара, под прозорците на кмета?
5)За какво плащат софийските данъкоплатци на същите тези привилегировани общински чиновници, особено на тези, работещи в така наречената транспортна сфера, към която трябва да присъединим и служителите от Организация на движението в КАТ, след като срещу колосални суми външен консултант трябва да се оправя със задръстванията в града?
6)Стана известно, че за първи автомобил ще се плаща една сума, а за втори – умножено по три – трябва ли да означава това, че вторият автомобил ще бъде освободен от данък МПС към Общината? Българската конституция не предвижда такава квалификация на частна собственост!
7)Съществуват 3 вида финансови задължения за всеки гражданин – данък, такса или глоба – в коя от тези категории попада претенцията на Общината живущите в Синята зона да плащат за паркиране?

И в допълнение си мисля : дали избраната с мнозинство наша Кметица и Общински съвет си дават сметка, че са на изборни длъжности и че са там , за да се проявят като истински мениджъри, разпределящи задачи измежду компетентните си подчинени и назначени експерти, и на база професионалните им становища са просто длъжни да решават максимално угодно на жителите и законосъобразно проблемите на града? Ако ли не - то единствения честен и достоен начин е да се оттеглят, което обаче знаем ,че няма да стане. :lol:

Потребителски аватар
Mandor
генерал
генерал

Мнениеот Mandor » чет мар 15, 2012 3:15 am

Нормално ли е да се оплакваш че дадена стока не се търси достатъчно, и като мярка за повишаване на търсенето да вдигнеш цената?
Става въпрос за месечната карта за една линия. Имаше предложение за нейното отпадане поради слаб интерес. После тази карта остана, срещу по висока цена-28 лв. (старата струва 23 лв.).
Защо принуждават хората, пътуващи само с една линия да плащат нещо, което не ползват? За месец има 20 работни дни. Това прави 40 пътувания, или 4 кочана с 10 билета. По сегашните цени- 4*8=32лв. Картата е 28 лв. Още малко и ще стане по-скъпа. И хората ще продължат да си я купуват? Или просто да се возят гратис? И от там да вдигнат приходите от глоби?
Остава удобството да не търсиш билет за всяко пътуване. А знаете ли колко е трудно в 6.00 сутринта да намериш продавач на билети? Защото тези хора започват работа по-късно. И пак се возим гратис, спокойно и контрольорите започват работа по-късно.

Потребителски аватар
KOZL
генерал
генерал
Кара: Peugeot partner tepee 1,6HDI - 306 1,9D София
Has thanked: 13 times
Been thanked: 267 times

Мнениеот KOZL » чет мар 15, 2012 11:21 am

Проблема с паркирането все повече се удълбава и това важи не само за центъра. Гледам комшиите пък и себе си дори - увеличаваме броя на колите :shock: , а местата за паркиране са си все същите :udri: . Обвиняваме транспорта, че е калпав и пак увеличаваме колите, а колите пречат на транспорта и ето в порочен кръг се завъртяхме :? . Транспорта лош, претъпкан, мръсен, гаден. :( Трафика и той задръстен, бавен и изнервящ. :twisted: Местата за паркиране не стигат, качиххме тротоарите, превзехме и градинките, но има принцип за паркиране и то доказан „ кой превари – той завари” ;-) . И всеки ден живеем в тази простотия и чакаме от нейде оправия. :roll:
Та питам се простотия ли ще е това да се плаща такса за паркиране и не само в центъра, а навсякъде, че общински са и улиците пък и тротоарите. :bushon:
Лесно е да си купиш някаква кола, по-трудно е да я поддържаш, а най-трудното е да намериш къде да я паркираш. Що тъй? – ами щото един движещ се таралясник струва 400-500 лв., данък около 40лв., и ГО към 300-400лв. и хайде в трафика се включва. А един гараж чини повече от 40 таквиз коли :ibaasi: . Ми ако закона пък гласи, че право на кола ще има само който има и гараж – пак е простотия ама за кого? - За гаражи дето нямат тия. Е няма оправия, че сме се оплели яко в простотия. :?
Колкото повече научавам, много повече откривам, че не знам.
Много лесно е да искаш, много по-важно е да можеш, съвсем друго е да го направиш.
Парите не решават всички проблеми, но повечето проблеми са свързани с парите

Потребителски аватар
ekara
редник
редник
Кара: Peugeot 407 2.0 HDI, 307 SW 2.0
Has thanked: 37 times
Been thanked: 57 times

Мнениеот ekara » нед май 13, 2012 6:16 pm

Е тя простотията край няма и няма да има. Какво като имам гараж? Сега се возя сутрин и вечер(като нов собственик на лъвица-красавица) и още ми е кеф да ставам по-рано, за да ида навреме на работа - от Борово до Раковска. Защо ставам по-рано ли - защото пред гаража ми винаги има някой тъпак, дето се е кротнал и докато го издиря и събудя, в случай че е от нашта кооперация(4 ет.), минава половин час. Ако обаче е някой нахалник от отсрещния блок - с 10 етажа и 5 входа - трябва да се откажа да го търся и да гоня градския транспорт. Нямат културата на предното стъкло да си напишат телефона, съзнавайки, че са паркирали пред гараж.
Плащам си пътния данък на колата, данъка на гаража, а не мога да го използвам. А не дай си боже да е спещна ситуация!
И няма оправия. Камо ли пък в центъра. Аз не съм си позволявал да спирам, камо ли да паркирам пред гаражите на хората, дори преди да си купя гараж, защото знам, че не бива. А в центъра наистина е голям хаос.

Потребителски аватар
ifcho
BADMIN
BADMIN
Кара: Outback H6
Has thanked: 135 times
Been thanked: 374 times
Контакти:

Мнениеот ifcho » нед май 13, 2012 8:48 pm

Не разбрах, таз Раковска някаква леля ли е, майка ли е на Раковски?
Вие що за хора сте вообще. Как ще ми забраните да слагам снимката на моето пежо вие направо ма очаровахте

Потребителски аватар
ekara
редник
редник
Кара: Peugeot 407 2.0 HDI, 307 SW 2.0
Has thanked: 37 times
Been thanked: 57 times

Мнениеот ekara » нед май 13, 2012 10:07 pm

Сори. Г.С.Раковски е улицата.

Потребителски аватар
NVG
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: Peugeot 307 2.0 HDI 136+ 2006, Diamant Elan 28" 2007, KIA Sportage 2.0i CVVT 142 4x4 Aktive 2006
Has thanked: 4368 times
Been thanked: 5727 times

Мнениеот NVG » нед май 13, 2012 10:30 pm

Каква е "схемата" при мен. Спирка на метро. Голям паркинг. Намерил съм място предния ден. Сутрин пътьом към колата вече чакат "хиени" от близките (на 1-2км.) квартали и се надпреварват да заемат мястото ми. Паля и тръгвам. Отивам на работа. Като мен са няколко коли от блока. Към 17.00ч. започваме да се прибираме тия същите. Нареждаме се в колона и започва чакането за освобождаване на заетите места от ония, дето с незагрели автомобили и от незнам какъв зор при наличие на автобуси до тази спирка са ги заели, за да ползват метрото. Ако има две комшийски коли една до друга ги "затапвам" (вътрешно е регламентирано) и се прибирам. Натоварвам тъщата да следи от прозореца за освобождаващо се място. При подаден от нея сигнал слизам и местя, ако междувременно не съм изпреварен. Имало е случаи по два пъти да слизам залудо. Това е единият вариант. При другия стоя на опашката и ... всеки по реда си. Дори знаем кой пришълец кога ще освободи мястото. Лятото е добре, ама зимата? 1-2 часа как се издържат ако не мога да "затапя" две комшийски коли? В околността положението е същото. Просто няма свободни места за паркиране!!! Вадя една жидкост от багажника и ...! Споделям я с чакащите като мен докато ми дойде редът. И така е всеки Божи ден, лете и зиме. Е, това работа ли е? Няма здравомислещи държавници, няма общинари, няма паркинги. Подписки, писма, петиции - всичко е "от Лука". Няма оправ. Просто Булгаристан! Иначе един "бате" си бие в гърдите и все повтаря аз, аз, аз. Е кво ти - нищо, или нещо като магистрали дето и за тях догодина секват неусвоените пари защото данъкоплатеца-западняк вече му "писна" от нашите хитринки и далаверки. Българийо, колкото те обичаме като Родина, толкова не случи на управници и нема и да случиш!
Утре пак ще е същото.
И Я НЕ ЗНАМ, АМА ДА КАЖЕМ! ДА ДОЧЕКАШ И ДА ВИДИШ! НЕ ЗНАМ КАК Е, АМА И ТАКА НЕ Е!
ИКОНОМИЯТА - МАЙКА НА МИЗЕРИЯТА
Изображение

Върни се в “Изповедалнята”