Вандализъм или просто българска простотия

Ние сме културен форум, но понякога тия неща просто си трябват. Това е секцията, в която можеш да псуваш като изрод, без да те обявят за такъв. Изпусни парата, не бой се! ;-)
Потребителски аватар
dendo
наборник
Град: Варна
Кара: Peugeot 307 1.4i
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Вандализъм или просто българска простотия

Мнениеот dendo » пет дек 12, 2014 5:14 pm

Привет на всички колеги...

Вярвайте ми, тази тема я пиша и ми капе кръв от сърцето. Нека да ви разкажа моите перипетия.

Преди няколко седмици си купих поредното Пежо - с кеф, с желание, с мерак или както искайте го наричайте. Колегите от Варна, които са я виждали, смятам, че ще потвърдят, че е добре направена колата, по мое мнение даже и красива. Както и да е.

Снощи си оставям колата пред блока и сутринта я намирам в състояние, което ме кара да ми се "присере". Извинявам се за израза. Цялата беше оплескана в нещо бяло. В първия момент помислихме, че е варосана просто. Към обяд ми остана време и я подкарах с водоструйката. Резултата беше никакъв. Всичко си седеше, така както на сутринта. Почнах да въртя телефони, да правя консултации, имаше известна доза сигурно предположение, че колата може да е залята с препарат Терминатор. Още повече ми се доходи по голяма нужда. В последствие след много гледане и още повече консултации, вече бяхме сигурни, че течността е някакъв полимер. След това вече се убедихме, че това е лепило. Пробвахме стандартните разтворители - гореща вода, оцетна киселина, бензин, спирт, ацетон. Никакъв ефект... След последната консултация вече (този път с Института по органична химия в София), тяхното окончателно мнение е, че лепилото което е използвано, понеже не се повлиява от стандартните разтворители, е на почти 100% двукомпонентно лепило, изискващо предварителна подготовка, и което в допълнение няма разтворител.

Та с две думи, заради хорската, а аз не знам какво да го нарека, на мен в момента ми се пада като коледен подарък да си пребоядисвам колата. И се чудя, не спирам цял ден, защо когато си купиш/направиш нещо хубаво, се намира някой малоумник който (отново с извинение), да сере на цялата работа? Човек, който има автомобил и си го пази, би ли посегнал на чуждия такъв?

Не знам вие как бихте се чувствали, но на мен ми се реве цял ден днес. Не толкова заради предстоящите разходи, а колкото за това, че това беше една хубава 307ца. Пак казвам беше... Едва ли ще успеем да я възстановим към изгледа, в който се влюбих :(

П.С.: Идните дни ще снимам с фотоапарат качествени снимки и ще ви ги кача, все пак да видите за какво говоря.

П.С.2: Не е спряло да ми се ходи по голяма нужда...
Всяка работа става с чалъм...
И оная тясна, тясна, тясна, аз обаче и го вкарах с чалъм, вкарах и го мек...

Принципно форумите са създадени с цел ВЗАИМОПОМОЩ между хора, обединени по даден признак.

Потребителски аватар
maxxymilian
генерал
генерал
Град: Монтана/Козлодуй
Кара: 4007 2.2HDI DCS Lion Edition, 206SW 2.0 HDI 90 бивши:407 2.0 HDI, 406 1.8 16v, 405 GL 1.6 90
Has thanked: 684 times
Been thanked: 830 times

Re: Вандализъм или просто българска простотия

Мнениеот maxxymilian » пет дек 12, 2014 6:17 pm

Размисли се хубаво кой може да е свършил тая работа. Изглежда добре замислено и подготвено. Не е случайност. Така че и да я пребоядисаш да не стане същото после... Помисли за платен паркинг или гараж.

stanleybg
лейтенант
лейтенант
Град: Велико Търново
Кара: 406 купе 2.2HDi 2004 180Hp remap no EGR , no FAP
Has thanked: 45 times
Been thanked: 51 times

Мнениеот stanleybg » пет дек 12, 2014 8:00 pm

Аз съм се зарекъл ,че ако хвана някой вандал в крачка , ще го бия докато мога без милост.Защото подобни вандализми трудно се хващат поне присъдата да е най-тежката.Държавата ни е пълна със психопати.Болни хора, с болни души.По-скоро е умишлено. Да не би хората от блока докато разберат ,че колата е твоя да са си мислили ,че е на някой пришалец и нарочно да са я омазали ? Дори и тогава това е ужасно тъпа постъпка.Ако разбереш кой е счупи му гръбнака !

Потребителски аватар
Danda69
генерал
генерал
Град: Радомир
Кара: 406 2.0 16V ,205 1.9 DKZ automatic , 405 2.0 automaic
Has thanked: 494 times
Been thanked: 978 times

Мнениеот Danda69 » пет дек 12, 2014 8:12 pm

Съжалявам колега - адски тъпа история , но по тия географски ширини е така :cry: Никой ни чул ни видял , а ако доведеш гадже - целия квартал знае .
Мойто Пежо , най-хубавото
0899 84 9985 - Данчо

Потребителски аватар
dendo
наборник

Мнениеот dendo » съб дек 13, 2014 9:09 am

То и аз тоя да го хвана, обещавам му много дълъг престой в болницата и много работа за зъболекаря му. Просто според мен това може да го направи само човек, който няма кола, над която да трепери.

maxxymilian написа:Размисли се хубаво кой може да е свършил тая работа. Изглежда добре замислено и подготвено. Не е случайност. Така че и да я пребоядисаш да не стане същото после... Помисли за платен паркинг или гараж.

Така е колега, приготвена е работата. Но за съжаление нищо не може да се направи. Бях в полицията снощи, пуснах жалба, ама като цяло ченгетата ми казаха, че е безмислено. А колкото до гаража или паркинга колега, тя белята навсякъде може да стане за съжаление. Смятам, че едно автокаско би било решение в случая, но първо трябва да направим колата.

Снощи бях при моя бояджия. Той смята утре да пробва с коресилин за почистване на пистолети и някакви специални дървени шпатули. Идеята е да смъкне ако може лепилото. Тя ще остане на петна, но после с точково пръскане и преливане, може да се оправят нещата. Ако не се получи, шкурка и боядисване на цяло. Това е за съжаление, откъдето и да го погледна, здраво бъркане в джоба. Като за предколедно...

Принципно форумите са създадени с цел ВЗАИМОПОМОЩ между хора, обединени по даден признак.

Потребителски аватар
Sonier
генерал
генерал
Град: София
Кара: Chevrolet Tahoe, 5.3, V8
Has thanked: 77 times
Been thanked: 100 times

Мнениеот Sonier » съб дек 13, 2014 9:19 am

Да разбирам ли, че няма каско колата? Ако е така, то това е много груба грешка.
Иначе съжалявам за случилото се. Дори и да ти кажа да не се ядосваш, знам че няма да стане, но знай, че всяко зло за добро. Винаги е така.
|(@) |(@)"""*****|(@)(@)**|(@)
Секса е като бриджа, ако нямаш добър партньор ти трябва добра ръка...

Потребителски аватар
dendo
наборник

Мнениеот dendo » съб дек 13, 2014 9:45 am

Нямах възможността да направя каско, закупих колата преди 3 седмици и се занимавах да я постегна, ГИ да й сложа, и си викам, 'айде след Нова година ще правя автокаско. Язък...

Дано си прав, че всяко зло за добро...

Потребителски аватар
abv
наборник
Град: sofia
Кара: PEUGEOT 106 XN много стара
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Мнениеот abv » съб дек 13, 2014 11:08 am

аз пропуснах с един ден каското и ...колата беше разбита предно дясно стъкло ...зверски ....като бяха прецакани и лаистните ...застараховах впоследствие и няма повече проблеми ...ВЗЕМИ И РЕЗЕРВНИ ПЪЛНИТЕЛИ ...ЗА КАЛАШНИКА ....!!!

Потребителски аватар
liuliu
генерал
генерал
Кара: Ситроен C5-I 3.0 V6 с газова STAG 300, XM Turbo C.T.(в момента не) и Пежо 306 1.9 XND
Has thanked: 90 times
Been thanked: 127 times

Мнениеот liuliu » съб дек 13, 2014 11:23 am

Ако това лепило се е спекло и е твърдо, пробвайте с почукване по ламарината - може да се отлепи...макар, че сигурно сте го пробвали вече.
И ти пожелавам успех в откриване на извършителя! Често са пенсионирани доктори, учители и най-вече военни - поради спецификата на бившата им работа с хора, са тотално изперкали и всичко и всеки им пречи, и не подлежат на опитомяване. Обаче и с бой не става.
Когато смешник забавлява хората, това е комедия.
Когато смешник води хората, това е трагедия.
240 смешника.

Потребителски аватар
KOZL
генерал
генерал
Кара: Peugeot partner tepee 1,6HDI - 306 1,9D София
Has thanked: 13 times
Been thanked: 280 times

Мнениеот KOZL » нед дек 14, 2014 9:46 am

Да повечето от нас търсят наказание за виновника. Без наказание ред се не получава.
По описанието си мисля, че това е планирано отмъщение. Е има вероятност да са сбъркали колата. Или е некой малоумник или някой ти е набрал много. И помисли дали за колата да се притесняваш или за себе си.
Иначе повредена боя на коли от немърливост и безхаберие ми се е случвало, но поне тогава отпада съмнинието за преднамерено, умишлено посегателство. Въпреки, че полицията вероятно няма да разкрие виновника, то поне нека да направят топурдия. Може би да помогне срещу повторни подобни опити.
Моето 305 осъмна със смачкан капак и никакви следи. Полицията не откри нищо, но съседи свидетели ми казаха как е станало. Изхвърлен от деца на 5-тия етаж боклук в найлонова торба и после уплашени от белята заличили следите. Двигателя се беше отпечатал релефно на капака, но ми олекна като разбрах, че не е отмъщение.
Колкото повече научавам, много повече откривам, че не знам.
Много лесно е да искаш, много по-важно е да можеш, съвсем друго е да го направиш.
Парите не решават всички проблеми, но повечето проблеми са свързани с парите

Потребителски аватар
dendo
наборник

Мнениеот dendo » нед дек 14, 2014 11:32 am

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Както обещах - снимки на вандализма...

Потребителски аватар
Vaklin
сержант
сержант
Кара: Bulgaria, Sofia-Vraca-Kozloduy
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Мнениеот Vaklin » нед дек 14, 2014 12:00 pm

Я преди да харчиш пари за боядисване пробвай с постолет с горещ въздух.
My fleet: 205 1.8D Lucas, 306XS 1.6 NFZ, 406 2.0 RFR ... and neighbors: Dad's 309 1.4 KDZ, Aunt's 308 1.6 Prince AT.

Looking for a cheep: 306 cabrio, 106, 404 and so on... in mint condition!

Потребителски аватар
KOZL
генерал
генерал
Кара: Peugeot partner tepee 1,6HDI - 306 1,9D София
Has thanked: 13 times
Been thanked: 280 times

Мнениеот KOZL » нед дек 14, 2014 1:35 pm

Прилича на пръскано от шише с дупка на капачката. И на пръв поглед е като грунд за мазилки.
Колкото повече научавам, много повече откривам, че не знам.
Много лесно е да искаш, много по-важно е да можеш, съвсем друго е да го направиш.
Парите не решават всички проблеми, но повечето проблеми са свързани с парите

stanleybg
лейтенант
лейтенант
Град: Велико Търново
Кара: 406 купе 2.2HDi 2004 180Hp remap no EGR , no FAP
Has thanked: 45 times
Been thanked: 51 times

Мнениеот stanleybg » нед дек 14, 2014 3:51 pm

Като гледам всичко си е доста умишлено.Сигурно е някой от квартала

Потребителски аватар
рундьо
сержант
сержант
Град: казанлък
Кара: 605srti/k-k.и 607 2,2бензин
Been thanked: 9 times

Мнениеот рундьо » нед дек 14, 2014 8:23 pm

KOZL написа:Прилича на пръскано от шише с дупка на капачката. И на пръв поглед е като грунд за мазилки.

Ако е грунд за мазилки-пароструйката го оправя.Мамка им и идиоти с бедни душички-само бой за тях.
тук са най...

Потребителски аватар
maxxymilian
генерал
генерал
Град: Монтана/Козлодуй
Кара: 4007 2.2HDI DCS Lion Edition, 206SW 2.0 HDI 90 бивши:407 2.0 HDI, 406 1.8 16v, 405 GL 1.6 90
Has thanked: 684 times
Been thanked: 830 times

Мнениеот maxxymilian » нед дек 14, 2014 10:53 pm

С пастиране това трябва да излезе.

Потребителски аватар
dendo
наборник

Мнениеот dendo » нед дек 14, 2014 11:17 pm

Колеги, да ви разкажа развитието по темата. Пробвахме да разтворим тая лайнария с коресилин, АМБ, МПТ, гореща вода, спирт за горене, течна газ, бензин от бензиностанция, бензин от аптека, технически спирт, ацетон. Може и да изпускам нещо. Единствено чистия ацетон имаше маааааалко напредък, но недостатъчен. Налагаше мноооого търкане, което увреждаше боята. Днес я занесох на пароструйка. Викам си да става каквото ще става. На 70 градуса лайнарията падна, но повлече лака след себе си и тук таме боя. Ще се пребоядисва, то това се знаеше. Оказа се че това нещо беше направило реакция с лака и се беше впило много здраво в него. Аааа, също така и много трудно поддаде на шкурка 1000. Нямам думи просто. Това беше или епоксидна смола или двукомпонентно лепило. Майка ми понеже е химик, заедно с колегите си химици, предполагаха, че единствения разтворител за това нещо щеше да бъде бутилацетат, но там нещата щяха да са много по-плачевни, отколкото от пароструйката. И така де, живот и здраве на 5.01.15 влизаме за пребоядисване, изкарам ли я , същия денправя автокаско... И оттук нататък ще ми е обеца на ухото, да няма ден без автокаско. Утре предполагам ще кача снимки след пароструйката, предполагам ще има колеги на които ще им е интересен резултата. А пък тоя ако го разбера кой е, ще му увия топките около врата. Толкова за сега от мен :)

Потребителски аватар
vladeto_nedev
наборник
Град: ПЕРНИК
Been thanked: 4 times

Мнениеот vladeto_nedev » ср дек 17, 2014 11:33 am

Много гадна и долна работа! Какво да Ви кажа, България скоро няма да с оправи и да поеме по правилния път на развитие, защото генът на българите /винаги има изключения говоря като цяло/ е изтъкан от злоба, завист, наглост и безочие. Завистта е особена форма на страх у българина, защото дълбоко в себе си, смята собствената си за личност най-специална, най-кадърна и надарена. Най - най… Ето защо изпада в ужас и раздразнение, ако сам прецени, че някой друг е постигнал повече в този живот или представлява нещо повече от него. Тази оценка силно дразни и притеснява човека. Това раздразнение, този страх бързо мутират в злоба и силно желание да докажеш и на себе си, и на света, че ненавистният дразнител всъщност нищо не струва и нищо не представлява......
Все пак си помисли колега, не е ли имало дори и най-дребно спречкване, няколко думи или жест с хора около твоето пространство, входа, квартала, улицата, дори и преди много-много време да е било-може и от там да е!
Да ти разкара аз при мен как беше. Купувам си автомобил декември 2008 г., нов автомобил /няма да споменавам марката и модела/, колата е на лизинг, съответно е с каско и всичко както си трябва, живея в жк. Красно Село, нямам гараж в кооперацията, съответно паркирам пред блока или някъде на около. Една вечер се прибирам по-късно, съответно няма къде на паркирам, паркирам пред блока отсреща само за малко, отскоро живеех в квартала, не съм имам противоречия с никого и с нищо, след час отивам да преместя колата по-близо, що да видя?! Цялата лява страна от край-до край е надрана с ключ или някакъв друг остър предмет, горе след това е "порисувано" и отдолу! Е имах каско, но емоциите бяха крайно неприятни, кола на пет-шест месеца съсипана изцяло, която знаеш, че ще трябва да изплащаш 4-5 години.....какво да ти кажа, ремонтирахме в официалния сервиз на представителя на марката, като отидох да си я взема - какво да видя, тя така пръскана че лака целия беше потекъл, оригиналната визия на колата я нямаше, колкото и да се опитвахме да полираме, не се получи така, както беше като нова! Е примирих се, след две години един пиян-залян, при опит да маневрира назад, така ме беше треснал, пред блока, пак от ляво между двете врати, отново ремонт ............сега колата е на седем години вече, изплатих я, но неприятните моменти останаха, злобата и вандализма съсипаха хубавите емоции от покупката на нов автомобил и ги замениха с негативизъм и неприятни емоции. Сега дори и да имам възможност не бих си купил нов автомобил, поне не докато съм в България! Ето това искат да постигнат злосторниците, политиците и цялата ни обкръжаваща среда - дори и да имаш възможност да живееш по-добре у нас, по-добре е да не го правиш ........защото така ще си спестиш много ядове....."скапана държава -калпав човешки материал"!

raymondo
наборник
Град: Сф/Бг
Been thanked: 2 times

Мнениеот raymondo » чет дек 18, 2014 6:22 pm

Вандализъм, избиване на комплекси...такива неща. Предишната ми кола тъкмо я боядисам и все ще се намери някой да ме жулне пред блока или да реши, че е собственик на паркомясто, само защото дядо му е имал кучешка колиба и барака пред разпадане на мястото на блока...
Сегашната е изподрана от двете страни - така я купих. Зарекъл съм се, че няма да боядисвам. Дребни душици има навсякъде, но в нашата мила Родина са доста.

Потребителски аватар
Raev
генерал
генерал
Град: София/Стара Загора
Кара: VW Passat 2.0TDi DSG & Skoda Octavia 2.0TDi
Has thanked: 81 times
Been thanked: 105 times

Мнениеот Raev » чет дек 18, 2014 10:34 pm

Спокойно, и аз като купих предната кола я издраха от двете страни и на предния капак. Общо 5 детайла...
Бях тръгнал да коля и да беся, но ми мина. Теглих им една майка, пожелах им всички пари дето изкарат за хапчета да ги дават и така.
После и градушка я удари, но я продадох на един пич, който гледаше единствено състоянието под капака и на окачването. Плати я като за идеална и мисля че сега си я кара с кеф издрана и очукана.

Не трябва прекалено да си хабим нервите за колите. Аз до този извод стигнах... :biri:

Върни се в “Изповедалнята”