Защо българинът не вярва и си прави нещата сам

Ние сме културен форум, но понякога тия неща просто си трябват. Това е секцията, в която можеш да псуваш като изрод, без да те обявят за такъв. Изпусни парата, не бой се! ;-)
Потребителски аватар
ivoyan
генерал
генерал
Град: София
Кара: 407 ST CONFORT 2.0HDI/136 FAP BV6
Has thanked: 577 times
Been thanked: 422 times

Защо българинът не вярва и си прави нещата сам

Мнениеот ivoyan » вт ное 25, 2014 2:17 pm

Питам! И си отговарям сам - защото му се налага. Съжалявам за поредната доза словоизлияния, но вече съвсем ми писна. Викаш хора, работят, плащаш им съвестно с идеята, че са специалисти, но след като си тръгнат започваш да откриваш какви дивотии са оставили след себе си. Съответно, ти хабиш нерви, време, а в някои случаи и пари да направиш нещата, както трябва да бъдат направени - сам.

Основен ремонт на апартамент:
- връзват контакти - предпазната нула не е вързана никъде
- слагат кухня - 2 дупки, от които излизат кабели - безследно оставени зад кухнята
- слагат ламинат - окъсаха сума ти готови тапети в процеса, после го и пренареждаха
- карат ти чисто нови електроуреди - от 6 уреда един с транспортни дефекти, втори - опит да ми пробутат мостра, трети - не е правилният уред
- така и не попаднах на фирма, която да ИСКА да ми ремонтира ал. дограма, включително и тези, които са я поставяли
- ... все ще излезе и друго

Научих се да слагам контакти, вързах си уредите, изкъртих си кухнята и намерих кабелите, компенсираха ме за окъсаните тапети, оправиха гафовете с уредите (от 3-тия път), купих си обков за прецаканите прозорци, които най-вероятно ще ремонтирам сам... И се чудя - добре, бе, и по света ли е така? Плащаш си и гаф след гафа. От всичко ли трябва да разбирам, което искам да ми се свърши? До главата ли да им стоя, че да гледам дали го правят като хората? Защо всеки се чувства длъжен да осере по нещо - ако мине. А и да не мине какво?

Всъщност какво ли се учудвам - даже в момента оправям бакиите на бившия ми шеф, дето се има за голямата работа. Нали, защото все малко пари взимаме, много работа имаме - ама накрая се оказва, че само претенциите са големи, претенции, че си егати спеца. Простащина, непукизъм, безотговорност и мърлявщина. Като искаш читаво - направи си го сам! Дето се вика - и по-евтино ще ти е и нещо ново ще научиш. Алелуя.

Потребителски аватар
maxxymilian
генерал
генерал
Град: Монтана/Козлодуй
Кара: 4007 2.2HDI DCS Lion Edition, 206SW 2.0 HDI 90 бивши:407 2.0 HDI, 406 1.8 16v, 405 GL 1.6 90
Has thanked: 681 times
Been thanked: 829 times

Re: Защо българинът не вярва и си прави нещата сам

Мнениеот maxxymilian » вт ное 25, 2014 4:56 pm

Напълно те разбирам, кофтито е, че и аз стигнах до твойте изводи по трудния начин. Викаш уж майстори, готов си да платиш а в крайна сметка се оказва. че трябва да си пуснеш отпуск и да им висиш на главите иначе ставаш пишман. Я сифона на тоалетната ще е на средата.... питам защо бре като вчера говорихме друго? "Ми.....". Плочките наредени не както трябва "Нали казахме иначе?" "То така е по-добре" Най-мразя някой да ми казва как е по-добре. Та... идеята а да си правим нещата сами щото тука всички са майстори докато не ти влязат в къщата. Филма с транспортния дефект - анлогичен случай. Печката си я чаках над месец. Щеше да има компенсация,отстъпка 5% и като дойде фактурата - познай.... Та вече майстори гледам да не пускам вкъщи.

Потребителски аватар
KOZL
генерал
генерал
Кара: Peugeot partner tepee 1,6HDI - 306 1,9D София
Has thanked: 13 times
Been thanked: 273 times

Мнениеот KOZL » вт ное 25, 2014 5:12 pm

Защото българина е осъмнал в Циганария.
Обаче вярваш не вярваш требе и да и да можеш, пък най-добре като го направиш.
Няма стимули или са недостатъчни, а няма и диктаура да замени стимулите. Едно нещо като го правиш добре и зле, а отпатата еднаква, щото няма средства и всичко е на минимума - ами качество не дири.
Всичко е на минимума, срина се качеството, са е ред и на количеството. Като искаш качество - не го търси в Циганария. Така направиха много българе, да му мислАт тея дето не моата да се сбогуват с Циганарията.
А защо българинът не вярва? - ами има ли у що да вЕрва. Социализъмът прокуди вЕрата господна, комунизъм не доде, социализъмът си отиде, а демокрациятам опусте..............
Колкото повече научавам, много повече откривам, че не знам.
Много лесно е да искаш, много по-важно е да можеш, съвсем друго е да го направиш.
Парите не решават всички проблеми, но повечето проблеми са свързани с парите

Потребителски аватар
Желязков
редник
редник
Град: Бургас
Has thanked: 13 times
Been thanked: 50 times

Мнениеот Желязков » вт ное 25, 2014 8:34 pm

Всичко си има лесно. Главната причина според мен е, че винаги гледаме "да минем тънко" и майсторите са "едно аверче".
Истината е, че подобни разминавания стават, защото никой от нас няма адвокат, който да изготви договора с майстора. Мислите ли, че ако на майстора му се наложи да плати всички полочки в банята ви, защото е сложил сифона на грешното място ще си позволи да ръга бирички до припадък? Надали.
Мислите ли, че ако на доставчика на електроуреда му се наложи да ви го плати, защото ви го е доставил с транспортни дефекти ще го доставя по този начин? Не.
Истината е, че и ние сме в двете крайности - или търпим докато не ни заболи, или крещим и вдигаме скандали. Естествено, че може и по културния начин. Когато просто настояваме, когато сме "за принципа", когато сме за "фейър плей-а". Но и българина обича "мътната вода", защото в нея най-лесно се лови риба. И за това и сме свикнали да си траем, защото винаги ни е кално под кръста.

А за необезопасените контакти - гугълнете думата "Шуко" и почетете. Ще се изненадате колко "безопасни" контакти ползваме.
Изображение THE: Изображение
Колкото по-скъпа е колата - толкова по-скъпа е колата.

Потребителски аватар
peug 305 sr
полковник
полковник
Град: Г.Оряховица
Кара: Peugeot 605 SVE 24 Peugeot 406 HDI 90 Peugeot 504 2.0 Citroen ZX Aura Mercedes-Benz A 160 Lada 150
Has thanked: 138 times
Been thanked: 51 times

Мнениеот peug 305 sr » ср ное 26, 2014 2:41 am

Не на последно място според мен са виновни шефовете на фирмите.Щото предполагам че тези ремонтни или т.н. дейности описани в темата са извършени от фирми а те имат шефове управители и т.н.Веднъж избират работници без или с ниска квалификация-за да не могат да си надигат главите и да им работят без пари...Втори път тези шефове си юркат работниците за време и бързина-ами тези работници се явяват между чука и наковалнята като при проблем си избират по-малкото зло-според тях-да претупат работата и имат лек конфликт с клиента-отколкото конфликт с Шефа...А на Шефа най-често му е през оная работа и си измива ръцете-ако се стигне дотам-със името на работника...Всичко води до никъде-както е и във всички сфери в така наречената ни Държава.Най-лошото е липсата на отговорност. :(

Потребителски аватар
ivoyan
генерал
генерал

Мнениеот ivoyan » пон яну 12, 2015 5:00 pm

Ново 6. Наложи ми се да разбия цялата гипсокартонена конструкция, за да сваля плъзгащата врата, вградена в стената от "майстора" - пантите дадоха дефект, но нямаше друг начин да бъдат свалени :udri: Какво пък, сега ще си го направя по-хубаво! :kodapraish:

stanleybg
лейтенант
лейтенант
Град: Велико Търново
Кара: 406 купе 2.2HDi 2004 180Hp remap no EGR , no FAP
Has thanked: 45 times
Been thanked: 51 times

Мнениеот stanleybg » пон яну 12, 2015 5:26 pm

Българина не си обича работата затова е така.Всеки претупва нещата , иска да вземе парите и да избяга.Всеки иска да стане милионер :) Затова и много българи се учим как се прави всичко и сами да си го направим.Нямам доверие на никого да го оставя да ми прави нещо.Колата като ми се прави вися на главите , вече сам я правя.Климатик да ми слагат пак съм там.Ти го питаш това ще стане ли.Той да.Колко пари ? Толкова.Накрая започват обясненията защо не е станало......Българска работа.Тоест циганска..... :biri:

Потребителски аватар
DyakoV
генерал
генерал
Град: Търговище
Кара: Honda HRV Orange Edition
Has thanked: 1014 times
Been thanked: 528 times

Мнениеот DyakoV » пон яну 12, 2015 5:29 pm

Иво, поне си оптимист, аз ако бях :psuwaj: :psuwaj: :psuwaj: :psuwaj: нерви нямаше да останат
В памет на Михаил Михайлов - почивай в мир приятелю,ти винаги ще живееш в нашите сърца !

Продавам 306 кабрио на части

Потребителски аватар
ivoyan
генерал
генерал

Мнениеот ivoyan » пон яну 12, 2015 6:07 pm

Ей, колегата като спомена за климатик... :lol: Техномаркета ни доставиха нов климатик за 2000+ лв с безплатен монтаж от тяхна фирма, за да важи гаранцията. Дойдоха, сложиха го - всичко точно. 3 седмици по-късно вътрешното тяло започна доста злобно да бръмчи при работа. Викнахме ги тези, не успяха да го оправят; после си викнаха вече техници от поддръжката - разглобиха го на съставните части, но не се оправи. Заключението им беше - неправилен монтаж, при което климатикът е усукан, а резултатът - нова турбина, двигател и лагери на турбината (гаранционни естествено). :bushon: Техномаркета тотално ме загубиха като клиент за едра техника.

Стояне, май съм пропуснал да спомена, че въпросният майстор в един момент просто се покри, въпреки, че не сме имали разправии или неуредени сметки... просто изчезна и така изостави доста неща по апартамента, които малко по малко сега сами си довършваме. Здраве да е! :)

Потребителски аватар
207RCup
КМЕТ
КМЕТ
Град: Сливен
Кара: Peugeot 207 SW 1.6 HDI 110к.с. FAP
Has thanked: 364 times
Been thanked: 691 times

Мнениеот 207RCup » пон яну 12, 2015 6:20 pm

По тая причина съм се запасил с почти пълна комплектация на Спарки, Блек и Декер и Бош... х3- да има.
Сега събирам пари за читав поялник- за полипропиленови тръби. Повечето разбират колкото мен, но пък искат като за професионалисти да им се плаща.

Като си го правя сам - хем се уча, хем вместо да плащам за труд си купувам инструменти.
ВАЖНО: ЛС от "доброжелатели" се трият без да се четат!
Ако виждаш дървото, което ще уцелиш след малко, това се нарича "недозавиване" ; ако само го чуваш и усещаш, значи става дума за "свръхзавиване"! - Валтер Рьол
"Щом се състезавам, значи трябва да побеждавам" - Фабрицио Табатон
the_animal33 написа:Спрете земята искам да сляза.

[Ръчно плетени хамаци

Потребителски аватар
Mandor
генерал
генерал
Град: Cофия
Кара: 406-1.8 16V
Has thanked: 326 times
Been thanked: 196 times

Мнениеот Mandor » вт яну 13, 2015 7:52 am

Не сте ли чували за древното проклятие:
- "Да ти влезнат майстори в къщата"
Продавам 405,бензин,на части
На шестия ден Господ видя, че не може да направи всичко и създаде инженерите.
Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с лайна по стената - чете се, но не е приятно.
http://citysuccess.ru/?i=42656

Потребителски аватар
Ицо
djnoise
djnoise
Град: Варна
Кара: Peugeot 307 SW 1.6 16 V ГИ/ Варна
Has thanked: 247 times
Been thanked: 219 times

Мнениеот Ицо » вт яну 13, 2015 8:22 am

Иво това твоето ми е доста познато, с майстора аз проблеми нямах, че е изпитан човек, но това магазини за мебели и техника е ужасТно нещо. Чакам само една рекламация да оправят и след това смятам да споделя всичките си преживявания с Мебели ВИДЕНОВ, НИКОЛОВИ и БАРАТО.
При мен целия ремонт си отиде 7-8 месеца. Дано накрая си доволен от резултата.
Успех с ремонта
Лудостта може да бъде наследствена, родителите могат да я наследят от децата си!
до сега: 306 1.9 ТД; 406 2.1 ТД; 406 1.8 16V; 307 SW 1.6 16V; 106 1.1

Потребителски аватар
Асенов
генерал
генерал
Кара: Peugeot 306 1.6
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Мнениеот Асенов » вт яну 13, 2015 8:29 am

Да,вече и аз съм на принципа на 206Rcup,за около година си набавих инструменти и машинки,дори от виден съфорумец са ми повечето-от Краси трансформърса.

Иво,получава се така щото,като отидеш ти на работа гледаш да си свършиш задълженията по най-добрия начин,според уговорката и очакваш всички останали да действат по сходен на твоя принцип-да,ама не.От тука идва горчилката :lol:

А-а не,аз по обратния начин вече действам.Потрябва ли ми помощ за нещо,вече никога не звъня на който ми падне.Търся,проучвам хора,познати,някой който много добре е направил нещо...единствено и само човешкия материал има значение.Човек,който прави много добре еди какво си..

Един ми поиска 450лв.за саморазливна замазка за десетина квадрата,Иво взех си 6 чувала и си я разлях сам...
Прикачени файлове
20141002_102150_resized (1).jpg
20141002_102150_resized (1).jpg (18.65 KиБ) Видяна 4738 пъти
В живота си,човек трябва да разбира от всичко по нещо,но от едно нещо-всичко.

Потребителски аватар
207RCup
КМЕТ
КМЕТ

Мнениеот 207RCup » вт яну 13, 2015 9:13 am

единственото нещо, което не съм се научил е да шпакловам...

Но за сметка на това си купих един чувал гипс- сатен и имам едно мазе за скопосване :mrgreen: Докато не се науча- няма да го оставя.
Ако виждаш дървото, което ще уцелиш след малко, това се нарича "недозавиване" ; ако само го чуваш и усещаш, значи става дума за "свръхзавиване"! - Валтер Рьол

[Ръчно плетени хамаци

Потребителски аватар
Ицо
djnoise
djnoise
Кара: Peugeot 307 SW 1.6 16 V ГИ/ Варна
Has thanked: 247 times
Been thanked: 219 times

Мнениеот Ицо » вт яну 13, 2015 11:16 am

Ако не ти стигне твоето мазе ще ти отключа и моето :sbirka:
Лудостта може да бъде наследствена, родителите могат да я наследят от децата си!
до сега: 306 1.9 ТД; 406 2.1 ТД; 406 1.8 16V; 307 SW 1.6 16V; 106 1.1

Потребителски аватар
207RCup
КМЕТ
КМЕТ

Мнениеот 207RCup » вт яну 13, 2015 11:22 am

А ти познаваш Васко и ходиш при разните му мебелни боклучарници...

Скоро ходих в Нов Дом, тука в Сливен и зяпнах. Вратичките от началото ми се сториха не добре регулирани, но като извиках служителката им с ролетката- оказа се, че са рязани на криво... Ромбоидни разни форми. Размери неспазвани, подматрачните рамки се крепят на по 3-4 максимум 5мм.... Пълна трагедия!

В къщи влиза само мебелист! Не фирма...

[Ръчно плетени хамаци

Потребителски аватар
NAVIGATOR_
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: 307SW 2.0HDi 110h.p. FAP '04, вози се в Corsa C 1,0i '02
Has thanked: 592 times
Been thanked: 1368 times
Контакти:

Мнениеот NAVIGATOR_ » вт яну 13, 2015 12:15 pm

Аз по същата причина ме е страх да си купя друга марка кола. Настръхвам само при мисълта че ще се случи нещо което да не мога да го оправя и ще трябва да ходя на "майстор"... тръпки ме побиват. Сега съм решил да махам Опела на жената, че още се справям с изкачащите проблемчета но ако стане нещо по... не ми се мисли.
Ламината в къщи си го редих сам, купих си нужните инструменти, взех на заем други и мисля се справих.
Дограмата ми я монтира препоръчан майстор уж, но сега имам проблем със затварянето на вратата, ще го викам че е гаранционна още.
Жената все ми се чуди защо гледам всичко да си направя аз. Точно това е отговора, просто не им вярвам.
Успехи с бъдещите начинания на всички и по-малко "майстори" да срещате.
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
207RCup
КМЕТ
КМЕТ

Мнениеот 207RCup » вт яну 13, 2015 12:21 pm

Вътрешни изолации, теракоти, ламинат, фаянс, ел. инсталация...

Роска, а за автомобила там се знае! Далеч от чужди ръчици... В СФА се нагледах на творения от колеги, включително и 1бр. ел. инсталация на Боксер 2ка. Имах чувството, че съм отишъл в Язаки или Атес. Цялата опожарена и стопена. Свалихме я на земята, който кабел все още се знаеше на къде отива сменихме лесно, останалите по схема.

На еладжията ни му се беше приплакало... Ама стана де :?

[Ръчно плетени хамаци

Потребителски аватар
Асенов
генерал
генерал
Кара: Peugeot 306 1.6
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Мнениеот Асенов » вт яну 13, 2015 7:31 pm

Абе Иво,имам малко теракот да се нареди в едната стая,дай телефонче ако мое да го наредиме нещо събота или неделя :lol:
В живота си,човек трябва да разбира от всичко по нещо,но от едно нещо-всичко.

Потребителски аватар
ivoyan
генерал
генерал

Мнениеот ivoyan » пон юли 20, 2015 12:42 pm

Ау, Васко, това как съм го пропуснал... :( Надявам се да си свършил задачата (не, че щях да съм ти от голяма полза де).

Да се похваля, че си изградих гипсокартоновата конструкция, закрепих нов дебел носещ профил за новата плъзгаща врата, сложих картона, положих всички необходими свързващи и изолиращи ленти, лайстни и т.н. между отделните парчета картон, шпакловах с фина готова шпакловка и с жената боядисахме около старата каса и сложихме тапети. Като екстра, даже си опънах кабели за нов контакт малко настрани. Сега само чакаме да ни доставят новата врата и да я монтират. :biri:

Върни се в “Изповедалнята”