Тракане,пукане на пластмаси...и други в купето

Модератор: Lucy_Peneva

Потребителски аватар
g_nenchev
сержант
сержант
Град: Sofia
Кара: 508GT
Been thanked: 21 times

Тракане,пукане на пластмаси...и други в купето

Мнениеот g_nenchev » съб сеп 12, 2009 9:11 am

Колеги, пускам тема в която всеки да пише за каквито и да е дразнещи шумове в купето на автомобила. Лично аз не съм много доволен от следните неща.
Задната кора трака доста при неравности, корите на вратите също обичат да потропват през дупките, както и да изпадат в резонанс с колоните при по-силна музика.. Механизмите за закопчаване на задната седалка, както и на предните колани също издават неприятни звуци..

Отностно задната кора - аз реших проблема с нея като я демонтирах(захваната е само с 3 винта, който се виждат след като се свали задната облегалка) и сложих шумоизолация която взех от един приятел. Шумоизолацията е с двойно залепващо от едната страна, дебела е около 10мм и като състав е някаква пореста гума:
http://gnenchev.snimka.bg/automobiles/francois.420872.14784363
http://gnenchev.snimka.bg/automobiles/francois.420872.14784367
http://gnenchev.snimka.bg/automobiles/francois.420872.14784371
http://gnenchev.snimka.bg/automobiles/francois.420872.14784375
http://gnenchev.snimka.bg/automobiles/francois.420872.14784377
http://gnenchev.snimka.bg/automobiles/francois.420872.14784380
http://gnenchev.snimka.bg/automobiles/francois.420872.14784382

Още като купих колата, забелязах, че панела на който е дръжката за затваряне на шофьорската врата,копчетата за стъклата и огледалата, не е закрепен здраво за кората на вратата и при каране по неравности също скърца и издава неприятни звуци. В последствие забелязах, че гумената подложка вътре в самата дръжка се вади. Извадих я и се оказа, че винта който държи панела за кората на вратата се е развил...Предполагам от тежката врата, в течение на времето се е саморазвил.
http://gnenchev.snimka.bg/automobiles/francois.420872.14784384

Нека всеки пише какво и как е префасонирал.....да направим Лъвовете 1 идея по-тихи....
Изображение

Потребителски аватар
hadji
сержант
сержант
Кара: Peugeot 407 2.0 HDI, Partner 2.0 HDI
Been thanked: 8 times

Re: Тракане,пукане на пластмаси...и други в купето

Мнениеот hadji » нед сеп 13, 2009 2:54 pm

Не можах да разбера от снимките къде точно си сложил шумоизолацията. Пиши и имаше ли ефект от цялото упражнение?

Потребителски аватар
g_nenchev
сержант
сержант

Мнениеот g_nenchev » нед сеп 13, 2009 3:57 pm

Да, определено има промяна, задната кора вече не издава никакви неприятни звуци при каране из дупките....
Сложил съм стрелки къде точно съм лепил шумоизолацията:
http://gnenchev.snimka.bg/automobiles/francois.420872.14807444
http://gnenchev.snimka.bg/automobiles/francois.420872.14807445
http://gnenchev.snimka.bg/automobiles/francois.420872.14807446

Можеш да погледнеш и тук : http://forum.aves.su/viewtopic.php?t=30 ... sc&start=0
На четвъртата страница от поста има подобни снимки, писано е и за потракването от 3-тия стоп, и него ще подхвана тези дни.....
Изображение

Потребителски аватар
hadji
сержант
сержант

Мнениеот hadji » пон сеп 14, 2009 5:35 pm

Благодаря ти колега. Сега става ясно. Относно третия стоп - имах едно скърцане от там. Свалял съм го няколко пъти, мазах го на местата на триене със силикон и подложих гумички на някои места, но не мога да постна снимки. Всеки случай скърцането спря. Сега обаче имам нов шум, който не мога да реша по-никакъв начин. Значи скърцане, или леко припукване се чува от дясната средна колона, на която е закачена дясната врата. Смазах всички панти и механизми, защото подобно скърцане имах и от шофьорската врата, което се оправи след обилно смазване. Накрая установих, че същият шум се получава като мърдаш вратата напред назад в най-крайно положение. Естествено вратата при движение е затворена, но шумът е същия. Интересно, но не мога да го локализирам точно, но имам чувството, че врата посуква колоната и шумът идва именни от това посукване и то някъде отгоре от тавана. Имаш ли идея какво друго мога да направя. Някаква регулировка на вратата ли не зная?

Потребителски аватар
g_nenchev
сержант
сержант

Мнениеот g_nenchev » пон сеп 14, 2009 9:02 pm

Колега, до колкото се сещам единствено можеш да регулираш затварянето на вратата от "халката" към която се хваща заключващия механизъм. Тази която се намира в най-лявата част на снимката http://gnenchev.snimka.bg/automobiles/francois.420872.14784371
Но след регулиране от тея има риск вратата да стой леко издадена спрямо задния калник, или леко "увиснала" спрямо предната. Погледна ли дали са затегнати здраво пантите на вратата към купето? Най-добрият начин за локализиране на шума е докато ти караш някой да се вози на задната седната седалка и да се "услушва". Като цяло и аз не съм много доволен от паразитните шумове на в купето, но се боря с отстраняването им. Третият стоп скоро ще го "подпукам" :)
Изображение

Потребителски аватар
hadji
сержант
сержант

Мнениеот hadji » вт сеп 15, 2009 8:41 am

Тази халка, съм я разглобявал и почиствал гуменото уплътнение от песъчинки и мръсотия, защото мислех, че пукането може да е от там, но тя не позволява някакво особено регулиране, защото дупките на планката са тесни и може да се мръдне и фиксира само на някакви милиметри. Според мен скърцането идва от лекото посукване на гредата, което се получава при движението на колата и "увисването" на вратата при клатенето настрани. От там насетне това причинява триене с разни пластмаси около коланите или тапицерията, не мога да кажа. Загубих съм си няколко дни с този шум, возил съм се на задната седалка както казваш, но не мога да го локализирам.

Потребителски аватар
g_nenchev
сержант
сержант

Мнениеот g_nenchev » вт сеп 15, 2009 11:58 am

А на 100% ли си сигурен, че шума идва точно от там? Защото понякога може да е много заблуждаващо. Като се вози някой на предната дясна седалка и е с закопчан колан, пак ли се чува? Аз още като купих колата имах един адски дразнещ звук от шофьорската седалка, дори се консултирах с Пепино, мислех, че шума идва от кожата на седалката (една от щипките която държи тапицерията за рамката на седалката,сама се откопчаваше постоянно). В последствие се оказа, че проблема изобщо не е от там, а от заключващият механизъм на колана :? . Благодарение на Мартин от СФА, който беше така любезен да ме светне, че от там трака, го разбрах. И по-точно от болта с който се захваща механизма за пода на купето. Там има една "тъпа" шайба, която явно е от много мек материял, и с течение на времето се деформира и загубва овалната си форма. След развиване на болта и слагане на една по-дебела и здрава шайба, на мястото на тази, дразнещият звук изчезна. След няколко месеца каране вече, почна да се чува механизма на другият колан. Края на седмицата ще му отделя и на него 10мин и съм готов....
Изображение

Потребителски аватар
g_nenchev
сержант
сержант

Мнениеот g_nenchev » съб окт 10, 2009 8:23 am

Колеги, отново имам един досаден проблем с тракане откъм багажника. След като си налепих с изолация задната кора, "ремонтирах" и заключващите механизми на задните облегалки, остана един дразнещ шум който се чува и при много леки неравности по пътя. Гледах в руския форум за тракане от третия стоп, махнах му капачката и се оказа, че от едната страна се е разлепил от прозореца, залепих го с двукомпонентно лепило "Момент" и сега е добре, подложих и гумени ленти на самата капачка. Уви тракането си остава. Странното е, че се чува едно глухо...откъм самия багажник. В него принципно нищо не държа за да се мести и издава неприятни звуци. Сега съм набелязал резервната гума за "извършител". Самият механизъм за захващане на гумата към пода с колан ми се вижда доста "неуместен". Едва ли само колана може да я задържи на едно място, все пак не е 13" и е доста обемиста и тежи.. Някой подлагал ли е някакви дунапренени гъби или нещо подобно? дали изобщо е от там шума.... Днес мисля да тествам като преместя гумата с крика в автомобила на девойката, и да карам без нея да видя дали ще има промяна...
Изображение

Потребителски аватар
bombata
наборник
Град: София
Кара: 407SW 2.0HDI

Мнениеот bombata » нед окт 11, 2009 8:04 am

Преди месец се появи едно хлопане при подаване на Газ ( чува се най-добре при палене и гасене на двигателя ) оказа се че на шината която държи средното гърне са се саморазвили двата болта, сложих им две федерки и сега няма грижи.

Имам един неприятен шум някъде в таблото, като дрънчене на лъжица в буркан по дупките ама чесно казано се страхувам да я разпилея колата отпред, а не съм сигурен дали не е от окачването някъде :ibaasi: ?

Потребителски аватар
g_nenchev
сержант
сержант

Мнениеот g_nenchev » нед окт 11, 2009 8:46 am

Вчера не ми остана време да пробвам теста без резервна гума, но днес със сирурност ще. Иначе при мен има едно пукане(понякога) при малко по-бързо потегляне, чува се еднократно някъде под автомобила. Струва ми се, че е нещо от спирачните апарати и не съм се мъчил да го локализирам.
Честно казано паразитните звуци в купето са единственото нещо, което до момента не е оправдало очакванията ми от Пежака.
То при ми мен е малко по-сложна ситуацията : първо, че съм супер педантичен на тема автомобил, и дори и най-малкото нещо, което би обягнало на много хора с времето, на мен ми е като трън в очите (например леко ми се напука предната емблема, не знам защо, и хоп за нова в Пежо за 70-80лв).
От друга страна не трябва да забравям, че окачването на Ксантията която карах няма грам общо с Пежото. (ХА2 с 8 сфери,автоматик, тоталният кораб). При Ситроена поемането на неравностите от окачването става по съвсем друг начин - люшка се и е много меко, но това го прави доста нестабилен понякога. Докато пежото дори при скорости от 150-170км/ч се държи отлично.
Много добра кола, само пътищата ни да бяха по-добри, смятам да отида до Гърция с нея, там с техните пътища няма да имам проблем с прискърцвания отникъде :P
Изображение

Потребителски аватар
kolio89
редник
редник

Мнениеот kolio89 » нед окт 11, 2009 3:57 pm

Най мразя шумът от щорите, то всъщност почти няма други шумове обаче като карам по павета, шумът от щорите направо ме вбесява, някой има ли идея как може да се оправи.
Вторият оснвен шум стана сле пребоядисване на някоя от левите врати, чува се на магистрала или като цяло при скорост над 130, 140. Все пак тогава усилването на музиката не те кара да мислиш за него.
да поговорим отново за автомобили

Потребителски аватар
Pepino
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: 3008 GT 2.0BlueHDI 180 EAT, бивш 407 2.0HDI,136+,16V, BV6 и ред още.
Has thanked: 6121 times
Been thanked: 5365 times

Мнениеот Pepino » нед окт 11, 2009 11:13 pm

Щорите винаги шумят ,заради пружиите в тях, а за вратите, някой не си е свършил работата качествено!Явно под облицовката на вратата не е възстановен шумоизолационния слой- лепен по вратата фабрично.
''Който мрънка, на кухо дрънка''.
Един форум - Един клуб - Една цел

Потребителски аватар
hadji
сержант
сержант

Мнениеот hadji » пон окт 12, 2009 9:49 am

Това за вратата ме заинтересува. Шумът, който чувам от там може би се дължи на това, че и моята е разглобявана след лека щета.
За глухото потракване от багажника отдавна съм заподозрял резервната гума и съм подложил под нея тънък кат дунапрен, така, че да не повдига по никакъв начин кората на дъното на багажника. Не мога да кажа обаче, че има някакво подобрение. Това глухо трополене за мен е най-голямата мистерия - има го от самото начало и явно не само при мене. Не съм се занимавал със задната кора, но като чета усилията на колегата не ще да е от там.
Относно третия стоп - при мен се оказа, че вътрешното тяло на стопа е пукнато и поскърцването е от там. Мислех, направо да поръчам друг, но в крайна сметка го залепих с каноколит, подложих тук там дунапренчета и вече няма скърцане. Просто не го стегнах много с двете винтчета отстрани и го оставих по хлабав за да не се спука пак. Струва ми се, че е неудачно решен, защото дори и свален като го въртиш в ръцете си скърца от разните пластмасови пластинки по него.
Последна промяна от hadji на пон окт 12, 2009 10:01 am, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
MrMike
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: Peugeot 206 SW XS 1.6 16V BVA JBL BLUE
Has thanked: 199 times
Been thanked: 231 times

Мнениеот MrMike » пон окт 12, 2009 10:01 am

Деликатна работа са корите на вратите! С тях трябва много да се внимава, защото после почват скърцания и тракания. Моята я сваляха, защото имах проблем с обтегача - сложих нов и там хората се отнесоха много внимателно и стана супер.

Относно шумовете в купето едно не разбрах! Как оправяте халката на задните седалки. Аз съм ги облепил с изолирбанд и хлопането намали, но пак го има! ?
Peugeot 206 SW 1.6 16v :: BLUE Santorine :: BVA AL4 40mm. :: JBL :: Leather :: 195/45/16::
Before:
Dimmed Peugeot 407 SV Executive White Gold :: Cofran oil :: xFAP ::

Потребителски аватар
Pepino
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА

Мнениеот Pepino » пон окт 12, 2009 10:05 am

Халките или се деформират леко , да се свият много малко, или се подлага гума в основата им(не пореста, че лесно се мачка).

Потребителски аватар
g_nenchev
сержант
сержант

Мнениеот g_nenchev » пон окт 12, 2009 12:34 pm

Хубаво ще е някой от форума да постне снимки с въпросните "халки". И аз ги облепих с изолирбанд и май не се чува тракане от там сега. Но дали съм го направил по оптималния начин? Колега Пепино, ти беше писал някъде, че още като нова колата ти е тракала от там и си го ремонтирал набързо :) Дали ще можеш да пуснеш снимки тук в темата... :oops:
Изображение

Потребителски аватар
Pepino
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА

Мнениеот Pepino » пон окт 12, 2009 12:46 pm

Беше писано почти в началото за темата за окачването(горе във важните теми), но снимки няма и там, а и да снимам нищо няма по-различно да се забележи от оргиналното, защото с едно трупче и леко съветване незабележимо свих халките така, че куките на задните седалки една идея по-трудно закопчават и в закопчано положение стоят съвсем стегнато и не издават звук(все пак тясната ми специалност е ''Пластична деформация на металите'' ;-) ).

Потребителски аватар
g_nenchev
сержант
сержант

Мнениеот g_nenchev » съб окт 17, 2009 7:30 pm

Най-накрая май разбрах откъде ми трака багажника - от самия него. Явно нещо самият заключващ механизъм не захваща добре "ухото" на рамката на багажното отделение. При затворен и заключен багажник, като го натисна отгоре с ръка има луфт "нагоре-надолу" и издава същият звук който чувам при шофиране. Някой има ли "лек" за този проблем?
Изображение

Потребителски аватар
Pepino
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА

Мнениеот Pepino » съб окт 17, 2009 7:33 pm

Регулирай бравата.

Потребителски аватар
g_nenchev
сержант
сержант

Мнениеот g_nenchev » съб окт 17, 2009 7:36 pm

Това как става? Като развиеш болтовете който я държат за багажника? Преместваш и стягаш? Дори като се замисля, май багажника стой леко отворен, разминава се с ръбовете на калниците с 1-2мм.
Изображение

Върни се в “407”