Как да си оправя щетата с автокаско в ДЗИ?

Потребителски аватар
lordniki
редник
редник
Град: София\Благоевград
Кара: Peugeot 405 SRDturbo, 406 2.2 HDI Coupe
Been thanked: 4 times

Как да си оправя щетата с автокаско в ДЗИ?

Мнениеот lordniki » пон юли 19, 2010 5:13 pm

Здравейте колеги,

Мина-немина време от както си купих колата и..... сега ще трябва да я оправям. Имам една щета (от вчера :cry: ) но няма да говоря за нея че не е за приказване. Та по същество - имам протокол от КАТ (не съм аз виновния), имам каско в ДЗИ, имам и всички необходими документи. Заведох си щетата, всичко вече е описано и заснето - щетите не са малки, но и нищо сериозно (т.е. нямам проблеми по ходовата част, геометрия на автомобила и т.н.) - за смяна са преден десен калник, предна дясна врата и за ремонт - заден десен калник и предна броня(мога и снимки да сложа но... :cry: ). Та въпроса ми е как да процедирам от сега нататък - до ден,два трябва да съм измислил дали да избера доверен сервиз, експертна оценка или плащане по фактури. Нямам представа как работят доверените им сервизи (имат около 140). Аз бих предпочел по експертна оценка, и сам да си намеря сервиз, но незнам какви пари ще ми дадат - да не се окаже че ще трябва да извадя половината пари от джоба си. Някой знае ли как се оценяват щетите по експертна оценка? Питах да ми дадат някакакъв ориентир на колко ще я оценят, но казаха че е изключено да предположат преди да съм избрал как точно ще я оправям. Ако някой може да ми даде някакъв съвет ще съм му много благодарен!

Потребителски аватар
бат Сандо
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Град: ВАРНА
Кара: 406 комби бегачка
Has thanked: 1592 times
Been thanked: 558 times

Re: Как да си оправя щетата с автокаско в ДЗИ?

Мнениеот бат Сандо » пон юли 19, 2010 5:26 pm

С експертна оценка не се хващай , ще ти дадът по 60лв на елемент ....напълно недостатъчни за бояджии....отивай в доверен сервиз , проучи ги първо обаче с кои сервизи работят , успех.
114

Потребителски аватар
What
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Град: Варна
Кара: Pug 206sw 1,4i
Has thanked: 257 times
Been thanked: 820 times
Контакти:

Мнениеот What » пон юли 19, 2010 5:40 pm

Доверен сервиз.
Там поне можеш да ги размотаваш с ремонта на колата докато на теб ти хареса, в противен случай не разписваш приемо-предавателния протокол. А и не ти пука колко пари е ремонта, т.е. няма как да си прецакан.
Един форум - Един клуб - Една цел

Потребителски аватар
maky1
генерал
генерал
Град: Свищов
Кара: Peugeot 406 coupe 2.2HDi 133 "Silver & Black''Special Edition / Peugeot 3008 1,6HDi 120
Has thanked: 180 times
Been thanked: 144 times
Контакти:

Мнениеот maky1 » пон юли 19, 2010 5:42 pm

Преди време и аз имах произшествие с леко огънат праг и счупена кора под двигателя. Доверен сервиз на ДЗИ имаше най-близо на 80км. и нямаше как да мина по този параграф и се наложи да мина по експертна оценка. Иначе трябваше да я закарам до там и да се върна с автобус и след няколко дни да ходя да си я прибера пак с автобус.....абе умряла работа. В крайна сметка кората в СФА струваше около 350лв. оригинална, ремонта на прага ми е около 70лв., а онези гашници ми платиха за всичко 240лв.! Естествено не си взех кора, макар че има и ментета за по 90лв., но въпроса е принципен. Преди да се разбера с застрахователа да минем по експертна оценка, го питах как ще се процедира ако си оправя всичко и донеса фактурите. "Ми, пак ще ти платят по-малко" - вика. Даже звъня до един магазин да пита колко струват корите, и тему казаха че трябва да поръчват и те от СФА на цени около300-350лв. Тогава започна да философства, че те били прекупвачи, че не са реални цените и един куп глупости и няма да ми платят пълната цена по фактура а само част-колкото преценели. Че такива глупости!
Така, че според мен най-добре е в доверен сервиз, ако имаш под ръка. Няма да се занимаваш с нищо. И квото им струва теси го поемат!
ИзображениеИзображение
Помощ и съдействие при намиране и внос на автомобили от Франция и Холандия - Предимство и отстъпки за колеги от форума!

Потребителски аватар
maxxymilian
генерал
генерал
Град: Монтана/Козлодуй
Кара: 407 2.0 HDI 16v 136 BVM 6 бивши: 406 1.8 16v, 405 GL 1.6 90
Has thanked: 671 times
Been thanked: 781 times

Мнениеот maxxymilian » пон юли 19, 2010 5:50 pm

Лошото е, че сервиите работят с турски чаркалаци. Капака който ми сложиха в сервиза на ДЗИ в монтана се е огънал на поне 5 места отпред. Тънък е като вестник. Боята зе да се лющи година по-късно и така... ма нали сме застраховани :?

Потребителски аватар
kkninov
генерал
генерал
Град: София
Кара: 407SW 2.2i 16V/СВ метанов инжекцион, Xsara 2 1.4 8V/EH & 406 LX 1.8i 16V/A
Has thanked: 64 times
Been thanked: 76 times

Мнениеот kkninov » вт юли 20, 2010 8:49 am

ами принципно застрахователите плащат всичко да стотинка независимо дали си с каско или гражданска, ама се минава попринцип и в двата случая по една стандартна процедура...
...съд...

за капак плащат отгоре и експерните оценки, и съдебните такси и разноски, и тройния размер на минималния адвокатски хонорар, и лихвите дължими от момента на инцидента... та им излиза 2 до 3 пъти по скъпо от извън съдебно споразумение - но пак са на кяр. тъй като от 1000 недоволни от размера на изплатената щета, само аз и 2-3 още ще ги съдим...
...другите си прибират парите, и доплащат от джоба си разликата.

та както казва митко
maxxymilian написа:... ма нали сме застраховани... :?

при условие че си невиновната страна при инцидента, дали си с гражданска, дали си с каско е все тая... ако отстояващ правото си ще получиш пълния размер на обезщетението...

тъй като ИМПЕРАТИВНО правило по закон е “Всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму”, и никъде не е посочено че виновния поправя част от щетите а увредения поема другата част (в някой от нашите случаи дори по-голямата част).

п.п. това Ви го пиша да имате нещо в предвид, та да не се оставяте постоянно да Ви дерат кожите..., още повече при условие че им плащате и каско...
Продавам фърмуер ъпдейтнати ЕВОЛЮШЪН Лексия 3 диагностични комплекти, ревизия С / 4.3.3. Чете всички PSA автомобили (БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЯ) до началото на 2016, при инсталиран DiagBox 7.83. Когато/и ако DiagBox 9 бъде пачнат, ще чете и моделите до 2018, 2019 и така нататък. Гаранция - 24 мес. Поправка чрез мен от фабриката производител.

Потребителски аватар
lordniki
редник
редник
Град: София\Благоевград
Кара: Peugeot 405 SRDturbo, 406 2.2 HDI Coupe
Been thanked: 4 times

Мнениеот lordniki » вт юли 20, 2010 12:50 pm

Да колега напълно съм съгласен, ако ти се занимава може да си получиш каквото ти се полага - просто ще е по-бавно и с повечко главоболия.
Аз (при условие че не съм виновния) реших да мина през каското и май се спирам на доверения сервиз. Пък те (ДЗИ) как ще си прибират парите не ме интересува. Само ми остава да следя по-изкъсо работата в сервиза и да се надявам, че няма да да имам сериозни проблеми с тях.

btw Препоръчаха ми сервиз "Ирена Добрева - СИТ" - Манастирски Ливади, ул."Луи Айер" 107. Близо ми е пък и както казах ми го препоръчаха. Ако някой има някакви впечатления от тях - нека сподели.

Потребителски аватар
martin24
сержант
сержант
Кара: Peugeot 508 GT 2.2HDI не знам дали е BiTurbo BVA 204hp
Has thanked: 16 times
Been thanked: 31 times

Мнениеот martin24 » вт юли 20, 2010 1:38 pm

Аз колега си правя щетите по фактура, но съм в БулИнс , там нещата стоят така:
Завеждаш щета и според това дали отговаряш на разни условия можеш да избереш експертна оценка, доверен сервиз или по фактура. Аз като избера фактура и си правя колата където преценя, после им нося колко е струвал ремонта като във фактурата подробно се описва описа от застрахователната претенция и те ми плащат 100% от това което пише на фактурата. Със старата кола Пежо 206 съм я правил в доверен сервиз, но само леки неща и горе доло бях доволен :)
Поздрави
LION STRONG
Изображение

Потребителски аватар
lio Saxofon
наборник

Мнениеот lio Saxofon » вт юли 20, 2010 6:50 pm

В ДЗИ също може по фактури.Но и там както и в БулИнс не е задължително да ти платят фактурите на 100%.Просто досега явно не си попадал на Сервиз,който да надписва качествено стойността на часовете и цената на частите.
Значи на колегата със щетата ще му кажа,че сервизите не работят задължително с "турски чаркалаци" - пък и не знам защо задължително требва да влагаме лош смисъл това словосъчетание.Значи има си алтернативни доставчици,от които се търсят детайлите,които застрахователите дават за нови.
Имайте предвид,че колата все пак не е нова и няма право на части от официалне вносител,доколкото знам обаче в ДЗИ може да се сключи клауза "Официален сервиз" към каското и тогава заддължително си вкарваш колата в СФА и ти я правят с оригинални части,но тогава плащаш по-висока премия(която е несравнимо по-малка) в сравнение с разликата в стойността на ремонта,която заплаща застрахователя.Но тази клауза важи за 3 до 8 годишни автомобили мисля че,нека да си види колегата в Общите условия на каското.пък и не знам колко годишна му е колата.Пък и като чета как сте се завайкали тука на тема "Кой сервиз да избера",все едно всички си ремонтирате колите на Луната.Да ходи да разгледа сервизите,за които се колебае,да поприказва с приемчика и после ако е недоволен нещо нема да подписва протокола и тогава вече да почват разправиите,А то колата още не е влезнала да се прави,а тука чета за съдилища и тем подобни... :shock:

Потребителски аватар
kkninov
генерал
генерал
Кара: 407SW 2.2i 16V/СВ метанов инжекцион, Xsara 2 1.4 8V/EH & 406 LX 1.8i 16V/A
Has thanked: 64 times
Been thanked: 76 times

Мнениеот kkninov » вт юли 20, 2010 9:51 pm

lio Saxofon написа:...а тука чета за съдилища и тем подобни... :shock:

...колега, ще коментирам само моя абзац дето засягаш, другите колеги да си коментират техните, аз не съм компетентен там:

та аз съм водил едно дело, преди 3месеца ми платиха 3500лв
от март 2009-та водя още 2 дела (щот делото съдийката го раздели на 2, да и е по-лесно :lol: )
сега подготвям документи за извънсъдебно споразумение с алианц щот иначе отиваме на четвърто...

въпроса ми е - ти барем съдебна "зала" виждал ли си отвътре, или попринцип се :shock: като чуеш съд и прокуратура...
Продавам фърмуер ъпдейтнати ЕВОЛЮШЪН Лексия 3 диагностични комплекти, ревизия С / 4.3.3. Чете всички PSA автомобили (БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЯ) до началото на 2016, при инсталиран DiagBox 7.83. Когато/и ако DiagBox 9 бъде пачнат, ще чете и моделите до 2018, 2019 и така нататък. Гаранция - 24 мес. Поправка чрез мен от фабриката производител.

Потребителски аватар
motceto
редник
редник
Кара: 306xt
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Мнениеот motceto » вт юли 20, 2010 10:52 pm

Не избирай в никакъв случай по експертна оценка. По фактури, ако са ти надписали някой друг час работа или малко повече боя, ще те отрежат с парите. По фактури дзи си иска часовата ставка и точната цена на ремонта от доверените сервизи, ако се различават плащат по-малкото. Много зависи колко и как ти е написал разбивката във фактурата, но те съветвам да не рискуваш. Ито микс е много добър сервиз,препоръчвам ти го, доста хора от форума са го ползвали, ще останеш доволен.

Потребителски аватар
martin24
сержант
сержант
Кара: Peugeot 508 GT 2.2HDI не знам дали е BiTurbo BVA 204hp
Has thanked: 16 times
Been thanked: 31 times

Мнениеот martin24 » ср юли 21, 2010 7:34 am

Незнам за ДЗИ но в Бул Инс процедурата е следната, за да не ти плащат по-малко първо пращаш проформа фактура на един e-mail адрес те ти връщат отговор същия ден дали са ОК с това и ако са съгласни си ремонтираш колата и им носиш оригинала после. Аз тъка съм правил няколко пъти и не е имало проблем никога. Ходя в нормални сервизи. Даже конкретно се сещам, че последно ми правиха боя и ми излезна към 250лв на детаил, те ми ги признаха.
LION STRONG

Изображение

Потребителски аватар
lio Saxofon
наборник

Мнениеот lio Saxofon » ср юли 21, 2010 6:38 pm

kkninov написа:
lio Saxofon написа:...а тука чета за съдилища и тем подобни... :shock:

въпроса ми е - ти барем съдебна "зала" виждал ли си отвътре, или попринцип се :shock: като чуеш съд и прокуратура...

...чета и се чудя какво да ти отговоря...освен да си смениш застрахователя,друго не се сещам...

Потребителски аватар
kaseopeia
генерал
генерал
Град: нейде м/у СА и РК
Кара: Пижо 206 2.0 HDI
Has thanked: 157 times
Been thanked: 140 times
Контакти:

Мнениеот kaseopeia » пон юли 26, 2010 4:20 pm

motceto написа:Ито микс е много добър сервиз

Ако не се лъжа това е сервиза на Тинтява в близост до маркировъчния пункт под моста на Др. Цанков. Правили са ни 3 коли там /различни ЗК/, като работа мога само да ги похваля, но като експедитивност са много зле - колата ми седя там 2 седмици за ожулен калник. Няма проблем, кажете ми, че сте претоварени и ще я докарам друг път, ама да ми я държите 10 дни на паркинга, а аз да се чудя чия кола да измуфтя не върви.
Една година без тебе слънчице, винаги ще помня и обичам!

Потребителски аватар
lio Saxofon
наборник

Мнениеот lio Saxofon » ср юли 28, 2010 8:31 pm

Автохолд(ито микс) има и в Овча купел до италиянеца...а иначе навсякъде се бавят.Приемат коли,които не могат да обработят,щото иначе отиваш при друг и те изпускат.Пе*ераска история.

Има и нещо друго.Голяма част от сервизите могат да работят,ако искат,но по някаква причина не го правят всеки път и голяма част от колите излизат "преплакнати" от сервиза Х.Иначе решат ли могат...

Върни се в “Застраховки!”