Проблем с непрехвърлена собственост и гражданска отговорност

nk
наборник
Кара: Peugeot 205 1.4 GR / B

Проблем с непрехвърлена собственост и гражданска отговорност

Мнениеот nk » чет окт 30, 2008 12:11 am

Здравейте,

Имам следният проблем:

Кола, която е по документи на мое име, е била продадена от мой роднина в мое отсъствие, като сделката се е състояла само в броене на парите и предаване на документите, т.е. де юре колата още се води моя. Това се случва преди месеци, аз бях в чужбина, с уговорката че като се прибера ще уредим прехвърлянето. Само че се оказа че новият собственик е неоткриваем, а получих писмо от Гаранционен фонд че ако до две седмици не се получи информация за сключена гражданска отговорност, ще свалят колата от отчет и ще ме глобят 400-600 лв. Повече ме притеснява второто :-) Имат ли право да ме глобят за това че нямам гражданска при положение че не съм хванат да шофирам колата? Може да си я държа в двора... Останаха ми само 2-3 дни от двуседмичния срок (досега опитвах да намеря купувача) и се чудя какво да предприема - да я обявя за открадната заедно с документите например, за да отърва глобата. Бих сключил гражданска отговорност, ако знам че може да стане без документите на колата. Моля ви за помощ и съвет. Благодаря предварително !

Втори въпрос: шофьорската ми книжка изтече, но не я поднових докато беше още валидна и всички ми казват че ще ми наложат глоба за да я подновя. Колко е? Четох, четох, и друго освен такса за издаване от 18 лв не видях, нищо не открих за глоба за просрочие.

Потребителски аватар
<Lubo>
генерал
генерал
Град: София
Кара: Peugeot 406 2.0 HDi
Has thanked: 303 times
Been thanked: 151 times

Re: Проблем с непрехвърлена собственост и гражданска отговорност

Мнениеот <Lubo> » чет окт 30, 2008 12:20 am

Застрахивателите не би трябвало да те глобят, но звънни на агента сключил застраховката, за да ти каже как са нещата. Би трябвало да ти е оставил телефон.
Това, че не можеш да намериш сегашния собственик е лошоооо. Аз бих те позаветвал да обявиш колата за открадната, но при положение, че нямаш каксо. Ако имаш каско по-добре обяви сегашния собственик за издирване, предполагам му имаш всички данни. Щом колата няма ГО вероятно не е в употреба. Малко неприятна ситуация. За каква кола става въпрос?
Последна промяна от <Lubo> на чет окт 30, 2008 12:23 am, променено общо 1 път.

nk
наборник

Мнениеот nk » чет окт 30, 2008 12:22 am

Там е работата че застраховка не е имало сключена от неизвестно колко време.
Единствените данни които имам на новия собственик са мобилен телефон и първо име.
Колата е старо раздрънкано 205 бензин, твърде вероятно е на части или се кара в някое село.

<Lubo> написа:Застрахивателите не би трябвало да те глобят, но звънни на агента сключил застраховката, за да ти каже как са нещата. Би трябвало да ти е оставил телефон.
Това, че не можеш да намериш сегашния собственик е лошоооо. Аз бих те позаветвал да обявиш колата за открадната, но при положение, че нямаш каксо. Ако имаш каско по-добре обяви сегашния собственик за издирване, предполагам му имаш всички данни. Малко неприятна ситуация. За каква кола става въпрос?

Потребителски аватар
Alexander Bakov
генерал
генерал
Кара: Peugeot 205 GTI XU10J4RS
Has thanked: 52 times
Been thanked: 95 times

Мнениеот Alexander Bakov » чет окт 30, 2008 1:12 am

Това за гаранционият фонд е глупост, няма как да те глобят.Просто някой ти има телефона и си търси клиенти. 600лв може да е глобата когато те хванат без гражданска но това е друга бира. Имах ГО на разсрочено плащане бях си платил и 10лв гаранционен фонд , защото съм блейка пропуснах да платя 3тата вноска , сетих се месец по късно когато нямах вече ГО, сключих друга ГО към друга компания ,никой не ме е съдил , а този гаранционен фонд е да ти платят щети при ПТП в което виновникът по някаква причина не ползва/няма ГО

nk
наборник

Мнениеот nk » чет окт 30, 2008 1:27 am

Всъщност това с което ме заплашват, е че, цитирам:

"Информационният център на основание член алинея изречение от Кодекса за застраховане ЩЕ ПРЕДОСТАВИ на компетентните органи на МВР данни за това обстоятелство (несключена ГО) за предприемане от тях мерки за спиране от движение на МПС и НАЛАГАНЕ НА АДМИНИСТРАТИВНИ НАКАЗАНИЯ (ГЛОБА от 400 до 600 лв за физически лица).

Уведомлението е писмено, по пощата. Няма дата и изходящ номер.

Демек щели да кажат на КАТ че нямам гражданска, и те (КАТ) ще свалят колата от отчет (много добре) и ще ми наложат глоба на основание подадената информация. Изобщо няма да ме учуди да го направят в тая рекетьорска държава.

ncuxap написа:Това за гаранционият фонд е глупост, няма как да те глобят.Просто някой ти има телефона и си търси клиенти. 600лв може да е глобата когато те хванат без гражданска но това е друга бира. Имах ГО на разсрочено плащане бях си платил и 10лв гаранционен фонд , защото съм блейка пропуснах да платя 3тата вноска , сетих се месец по късно когато нямах вече ГО, сключих друга ГО към друга компания ,никой не ме е съдил , а този гаранционен фонд е да ти платят щети при ПТП в което виновникът по някаква причина не ползва/няма ГО

Потребителски аватар
Sexy
ХАЙДУКАТКА
ХАЙДУКАТКА
Град: София/Русе
Кара: СВ****ВВ Peugeot 307 facelift, Premium +, 2.0HDI 138p.s.
Has thanked: 494 times
Been thanked: 308 times
Контакти:

Мнениеот Sexy » чет окт 30, 2008 8:42 am

Моят съвет е да отидеш в РПУ-то и да подадеш жалба.Те ще превикат роднината ти на разпит и ще пуснат колата за издирване.Вземи служ.бележка,че си пуснал жалба и че колата се издирва и въври при застрахователя си.Дано те разберат и не те глобят.Не казвам,че всичко това ще свърши бързо,но....
Много странно как ще те глобят като не са те хванали да управляваш колата без ГО.Да не би да са хванали настоящият "собственик"?
ИСТИНАТА, САМО ИСТИНАТА, НО НЕ ЦЯЛАТА ИСТИНА!
След 100 години пак така ще е!
http://dragneva.com/
Русе SQUAD

nk
наборник

Мнениеот nk » чет окт 30, 2008 1:45 pm

И аз точно това мисля да направя - отивам и им казвам всичко както си е...

Според мен това писмо е някаква кампания, целяща да изчисти "паметниците" по паркингите - ако нямаш гражданска, ти отписват колата, и си длъжен да я разкараш от паркинга. Глобата е мотивация хората да си изчистят сами паметниците :-) Иначе в закона не пише че трябва да те хванат да шофираш... достатъчно е КАТ да е сезиран за факта че нямаш гражданска. Проверката на документите при спиране е вид самосезиране.

sexy написа:Моят съвет е да отидеш в РПУ-то и да подадеш жалба.Те ще превикат роднината ти на разпит и ще пуснат колата за издирване.Вземи служ.бележка,че си пуснал жалба и че колата се издирва и въври при застрахователя си.Дано те разберат и не те глобят.Не казвам,че всичко това ще свърши бързо,но....
Много странно как ще те глобят като не са те хванали да управляваш колата без ГО.Да не би да са хванали настоящият "собственик"?

Потребителски аватар
Gamen
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: PEUGEOT 406 Coupe 2.0 16V; Mercedes E320
Has thanked: 88 times
Been thanked: 220 times

Мнениеот Gamen » чет окт 30, 2008 2:52 pm

За първи път чувам, че застраховател/гаранционен фонд може да глобява за несключена ГО :?

sexy написа:Моят съвет е да отидеш в РПУ-то и да подадеш жалба.Те ще превикат роднината ти на разпит и ще пуснат колата за издирване.....

Това го направи възможно най-бързо, защото ако стане ПТП първо теб ще потърсят, а ти после върви обяснявай че нямаш сестра.

Потребителски аватар
Eva*
Кака
Кара: Peugeot 306 1.6i, 02.98 г.
Has thanked: 258 times
Been thanked: 138 times

Мнениеот Eva* » чет окт 30, 2008 7:41 pm

знам че е притеснително да се разделиш с 400-600 лева, но не забравяй че Пежото се води на отчет и в Общината и там си тече и данъка, докато не занесеш документ, че си го дал за скраб някъде. Аз си изпатих така с Трабанчето си. Ходих и пуснах жалба в РПУ-то, сега чакам някакво развитие, защото за последните 5 години никой не бе внесъл данъка и се беше натрупала солидна сума и лихва върху нея. А и уж вече го нямало, но нямам нищо, нито талон, нито номера, нищо. А и още нещо. Дай боже нищо да не е станало в твое отцъствие по пътя с тази кола, че това също е притеснително. Моя съвет е, ако можеш да намериш данните от застрахователите да го откриеш новия собственик, ако ли не може да пуснеш една молба в РПУ, може да се проточи, но поне ще ти съдействат с документ, че новия собственик се издирва заедно с колата.
Да караш Peugeot е страст! Важно е, да сбъдваш мечтите си!

Продавам: Резервни Части от Peugeot 205, 1.4, общо мазане. Нямам части от купето, освен 2 бр. странични задни стъкла.

Потребителски аватар
xabre
редник
редник
Кара: Peugeot 406 HDI Стара Загора
Been thanked: 2 times

Мнениеот xabre » чет окт 30, 2008 10:13 pm

само недей лъга че е открадната колата защото ще бъде образувано дело и те чака голямо разкарване, а ако пък се разбере, че си излъгал - много лошо. може да потърсиш новия собственик по обратния път - като разбереш той по какъв начин се е свързал с твоя роднина, който му я е "продал".

Потребителски аватар
Sexy
ХАЙДУКАТКА
ХАЙДУКАТКА
Контакти:

Мнениеот Sexy » чет окт 30, 2008 10:21 pm

xabre написа:само недей лъга че е открадната колата защото ще бъде образувано дело и те чака голямо разкарване......

Има си начин,хора и време за всичко ;-)
Русе SQUAD

Потребителски аватар
<Lubo>
генерал
генерал
Кара: Peugeot 406 2.0 HDi
Has thanked: 303 times
Been thanked: 151 times

Мнениеот <Lubo> » пет окт 31, 2008 8:50 am

Даммм.... така е. Проблема е само, ако колата има каксо и кажеш, че е открадната. :roll:

nk
наборник

Мнениеот nk » съб ное 01, 2008 3:20 pm

Такаа... след много търсене и малко връзки научих следното по темата:

Според Наказателния Кодекс, чл.206 ал.1 , която гласи:

"Който противозаконно присвои чужда движима вещ, която владее или пази, се наказва за обсебване с лишаване от свобода до шест години"

се пуска жалба в прокуратурата за _ОБСЕБВАНЕ_ на колата, с изложени всички факти. Прокуратурата нарежда издирване, издава ти документ за това и предполагам от там нататък нещата са като при краден автомобил. Само не знам в случай на кражба как се процедира със собствеността ако не се открие колата.. тук ако може някой да сподели.

Потребителски аватар
Sexy
ХАЙДУКАТКА
ХАЙДУКАТКА
Контакти:

Мнениеот Sexy » съб ное 01, 2008 3:32 pm

Ти роднината ли си ще съдиш?
Русе SQUAD

nk
наборник

Мнениеот nk » съб ное 01, 2008 4:56 pm

sexy написа:Ти роднината ли си ще съдиш?

Не, този в когото е в момента колата, в случая "неизвестен извършител". Нямам намерение да го съдя - просто ще пусна жалба за да имам нещо задействано с входящ номер. Жалба има право да пуска всеки за всичко.

Потребителски аватар
xabre
редник
редник
Кара: Peugeot 406 HDI Стара Загора
Been thanked: 2 times

Мнениеот xabre » съб ное 01, 2008 5:53 pm

само че като се правиш на юрист това дето си го прочел в наказателния кодекс го виж още веднъж. Казано е, че "който ПРОТИВОЗАКОННО". Как ще докажеш, че е противозаконно след като човека си е платил.
По-скоро може да си изпати роднината ти ако не те е питал предварително.
А, и освен това прокуратурата не ти издава никакви документи, особено такива с които да отпишеш колата от данъчното.
Пък и това е един много хубав повод да си вземеш нова кола :tancii:

Потребителски аватар
Sexy
ХАЙДУКАТКА
ХАЙДУКАТКА
Контакти:

Мнениеот Sexy » съб ное 01, 2008 8:59 pm

nk написа:

Не, този в когото е в момента колата, в случая "неизвестен извършител". Нямам намерение да го съдя - просто ще пусна жалба за да имам нещо задействано с входящ номер. Жалба има право да пуска всеки за всичко.

В случая човека си е добросъвестен.Той от къде да знае,че ти не искаш да продаваш.Ако някой е за е.....е това е роднината ти, защото ти е продал МПС-то без да те пита.
Русе SQUAD

nk
наборник

Мнениеот nk » съб ное 01, 2008 10:37 pm

xabre написа:само че като се правиш на юрист това дето си го прочел в наказателния кодекс го виж още веднъж. Казано е, че "който ПРОТИВОЗАКОННО". Как ще докажеш, че е противозаконно след като човека си е платил.
По-скоро може да си изпати роднината ти ако не те е питал предварително.
А, и освен това прокуратурата не ти издава никакви документи, особено такива с които да отпишеш колата от данъчното.
Пък и това е един много хубав повод да си вземеш нова кола :tancii:

Той не е придобил колата противозаконно, но владеенето и след определения максимален срок за прехвърляне е противозаконно, и то по негова вина, тъй като не е спазил уговорката. Същото като да дадеш на някого колата да я "пробва" и той да духне. Именно това е разликата между кражба и обсебване. И не се правя на юрист - така споделиха препатили хора :-)

Потребителски аватар
Sexy
ХАЙДУКАТКА
ХАЙДУКАТКА
Контакти:

Мнениеот Sexy » съб ное 01, 2008 10:40 pm

Не се обиждай,но... обърни се към адвокат и не мъти главите на хората тук с разни термини.
Русе SQUAD

nk
наборник

Мнениеот nk » съб ное 01, 2008 10:42 pm

sexy написа:
nk написа:

В случая човека си е добросъвестен.Той от къде да знае,че ти не искаш да продаваш.Ако някой е за е.....е това е роднината ти, защото ти е продал МПС-то без да те пита.

Аз искам да продавам, но както трябва - с прехвърлянето. Казал е "ще се обадя след седмица" и не се е появил, а е длъжен. Да, роднината и следващия са за бой, но вече всичко е минало. Боя няма да ми оправи проблемите.

Върни се в “Застраховки!”