Покупка на кола от Германия - въпроси

Всякакви въпроси относно законите и правилниците, приложението им и как да се спасим от фишове, актове, бележки, наказателни постановления. Коментари за действията на КАТ, МВР, НАП и други любими служби.

Модератори: tel166, DIDO_407HDI, Sexy

Потребителски аватар
hornet
наборник
Град: Шопбург

Покупка на кола от Германия - въпроси

Мнениеот hornet » пон юни 01, 2009 4:14 am

Здравейте, чета ви форума от доста време, но чак сега се регистрирам.
От няколко години карам една таратайка, и най-накрая рекох да си взема по-добра кола!

Искам да си я внеса от Германия, по-точно Мюнхен, че най-близо!
С един приятел ще ходим да я купуваме и докарваме до София. Обаче никога не съм се занимавал с подобна покупка и затова имам доста въпроси ... който може, да помага:

1) Като начало, самата покупка. Харесъл съм си 306 HDi комби. На отиване ще летим със самолет и ще оглеждаме на място с моя приятел (ще си извадя списък с обяви предварително че да не се лутаме съвсем). Въпросът ми е, как става реално покупката на кола в Германия? Какви документи трябва да ми дадат, с какво трябва да разполагам аз, и за какво да внимавам? След като я купя, какво трябва да й се изкара - застраховки, винетки, и прочее?
Друго още... искаме да се лутаме в Мюнхен не повече от два дни. Ще наемем кола да обиколим максимално количество автокъщи. Тези които са ходили - ще се справим ли за толкова време?
Какво трябва да имаме в колата по пътя на връщане (аптечка, пожарогасител, зелена жилетка - ясно, нещо друго?). Какви документи трябва да носим в себе си освен паспорти и книжки?

2) Второ, за самия път на връщане. Смятаме да минем по пътя, който предлага google maps (Мюнхен -> Залцбург - А10 през Австрия -> Словения -> Хърватска -> Сърбия -> София). Четох в другите теми тук, че бил хубав и лек пътя, почти само магистрала е, 1330км го дават по карта, и около 15ч. Според мен реалистично. Четох, че е добре от Германия да се тръгва нощем, с цел да избегнем задръстванията. Ако тръгнем полунощ и се сменяме, спираме само за храна и кафе, би трябвало следващата вечер да сме вече в София (да чукаме на дърво). За какво трябва да внимаваме по пътя, как става плащането на магистралите? Имаме GPS, поне насочването няма да е проблем.

3) Трето, за самата кола. Четох доста теми за слабите места на 306-цата, тях ще ги огледаме внимателно. Все пак, напишете нещо друго какво може да проверим за 10-15 минути като неспециалисти за опасности по този модел. Все пак трябва да ни закара безопасно до вкъщи, пък после и да има проблеми, ще ги оправим.

Горещо мерси предварително на всички отговори! Обещавам да пиша впечатления от пътя, като се завърнем!

Потребителски аватар
asuscom 406
редник
редник
Кара: Peugeot 406 1.8i 16v

Re: Покупка на кола от Германия - въпроси

Мнениеот asuscom 406 » пон юни 01, 2009 8:15 am

Е на тези въпроси и аз искам да науча отговорите, защото май и аз ще тръгвам по този път след някой друг месец :?
Иф ю вон а фак тъ скай, тийч ьор дик то флай!!!

Потребителски аватар
tonkataneg
генерал
генерал
Кара: 306 HDI Xs '00; 406 HDI '99/C
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Мнениеот tonkataneg » пон юни 01, 2009 9:27 am

По първа точка не се наемам да говоря :) По втора - пътят е лек наистина, малък е шанса да зависнете някъде, единствено си направете разписанието така, че през Белград да минете в непиков час (примерно избягвайте между 5 и 7 и половина, както и неделя привечер ;-) ). Всичко друго е що годе лесно, ГПС според мен не ви трябва, те хората си имат табели и общо взето трябва да си идиот, за да се загубиш по тоя път. За Австрия ви трябва винетка, за Хърватия и Сърбия се плаща на магистралата, тук на полицаите и така :lol: като цяло е добра идея да си карате по ограниченията, особено в Хърватия и Сърбия, че има бая цивилки с хубави коли, а глобите са приятно закръглени трицифрени числа :)
За 306 - палите я, единия от вас седи отвън и гледа кво излиза от ауспуха :) не трябва да пуши, само лекичко й се позволява да припафка при настъпване ;-) моторът ако е читав, по принцип работи доста гладко и не трябва да се чува нищо, освен типичното тракане (препоръчвам ти да намериш някой с такъв двигател да ти демонстрира). Покарайте я 100тина метра, при въртене на волана не трябва да пука. Също така бих избегнал кола, на която й е мит двигателя :lol: да не вземе да ти роди масло някъде по пътя, че и пътната помощ е солена ;-)
айде сега и колегите да сипят по още нещо :)
Продавам 306цата: viewtopic.php?f=23&t=77407

Потребителски аватар
Lyubo_lvl
генерал
генерал
Град: Горна Оряховица
Кара: 406 Coupé 3.0 D9 BVM 5
Has thanked: 76 times
Been thanked: 245 times
Контакти:

Мнениеот Lyubo_lvl » пон юни 01, 2009 11:31 am

1. Мюнхен е голям град...трябва да имате някакъв превоз. Хубаво е някой от вас да говори някакъв немски...Трябва да ти дадат 2 или 3 документа според зависи:
1.1 - Fahrzeugbrief - Голям талон на колата (видът му зависи от марката на колата). На 306-цата е 3 листа със зелени кантове.
1.2 - Kaufvertrag - договор за копупко-продажба - стандартен договор попълнен най често на ръка.
1.3 - Fahrzeuguntersuchung (begutachtung) - преглед - този документ не е задължителен, но ако искаш "червени" транзитни номера ще ти трябва. За тези номера ще ти трябва и добър немски език ще има малко разправии.
Ако колата няма успешно минат преглед ще трябва да се задоволиш с "жълти" номера но те не са легални за транспортиране на колата извън Германия и съответно е много възможно да ти искат рушвети по унгарсаката, РУМЪНСКАТА и Българската граница (не можеш да минеш през Сърбия (по-скоро няма да ти е изгодно)).
1.4 Не ти трябва нищо в колата но е хубаво да имаш жилетка. Най-вероятно и триъгълника ще си е намясто.
1.5 Личните ти документи са достатъчни.
2. Пътя който си си избрал е неудачен. Минава се през Унгария (Linz, Wien, Bratislava, Budapest, Szeged...тук пътя се разделя! през Сърбия - Subotica, Novi Sad, Beograd, Pirot, София. През Румуния - Szeged, Arad, Pitesti, Craiova, Видин, София.
2.1- Плащане - Германия - безплатно
Австрия - вигнетка
Унгария - вигнетка
Румъния - вигнетка
Сърбия - "путарини" - плаща се на аутобаните - 2х5 евро + 1х 15 евро.
Успех.

Sunny
редник
редник
Кара: Peugeot 306 STDT /PB

Мнениеот Sunny » пон юни 01, 2009 12:07 pm

По първа точка

Нормално са пет документа :

1.1 Kaufvertrag - договор за копупко-продажба - стандартен договор, попълнен най често на ръка.

Документите на колата - аналогично на България са два докумнта - голям и малък талон:
1.2 Fahrzeugbrief - голям талон
1.3 Fahrzeugschein - малък талон

освен това и още два документа:
1.4 Hauptuntersuchung (HU) - годишен преглед
1.5 Abgasuntersuchung (AU) - за изгорелите газове

За регистрацията ти трябват последните четири документа и застраховка.

По другите точки Lyubo_lvl и tonkataneg са написали необходимото :)

Успех

Потребителски аватар
MTBiker
сержант
сержант
Кара: Peugeot 406 Coupe / CA, Peugeot 505 GTI / C
Has thanked: 130 times
Been thanked: 32 times

Мнениеот MTBiker » пон юни 01, 2009 2:00 pm

И аз потвърждавам написаното по 1) от горните 2 поста, с малкото доизяснение, че тези 2-те HU и AU се получават в действителност наведнъж с минаването на технически преглед( който може да се направи във всеки сервиз на ТÜV или DECRA като цената на цялото удоволствие е към 80-100 Евра). Навигацията ще ти свърши много работа, най-вече в Германия! За регистриране се ходи в районното Kfz-Zulassungsstelle където в повечето случай се минава през информацията и от там вече те праштат където трябва, изрично кажи, че колата е за експорт! Като ти прегледат документите ти дават лист с написано какъв ще ти е номера и с него се отива до някое от магазинчетата в непосредствена близост, където ти изработват самият регистрационен номер за към 35евра (2-та), там правиш и застраховката(нейната цена зависи от това за колко време е), и после с всичко това отиваш пак там където ти обработват документите, за да получиш по 1-2 лепенки върху регистрациите. И с това си готов.
За пътя, аз бих ти препоръчал да минеш през Австрия(Виена), Унгария(Будапешта) и после Сълбия(Суботица-Белград). Пътя е само магистрала, изключение е само към 130км преди БГ, ма този участък го имаш винаги през Сърбия. Винетките за Австрия и Унгария се взимат от бензиностанцията Шел точно на границата за Австрия, или от една бутка на границата на Унгария. Ограничения в Австрия и Унгария се спазват, тия нямат милост! В Сърбия аз никога не съм имал проблеми, но препоръчвам да се минава по светло, за Белград всичко написано горе е вярно. Аз бих си взел и жилетка и аптечка и пожарогъсител, няма да има така за какво да се заяждат ако те спрът някъде. Успех!

Потребителски аватар
faerman70
S.T.A.L.K.E.R.
S.T.A.L.K.E.R.
Град: Pripyat & Limansk
Кара: Peugeot and Citroen
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 845 times

Мнениеот faerman70 » пон юни 01, 2009 3:01 pm

Набележи си в mobile.de няколко автомобила, търси на немски, да са от частни лица с реални адреси, с до 100 км. около Мюнхен. Ползвай навигацията. Само така читава 306, в "Аутохаус" :mehehe: цените за Руси, Бг мен, Румънише и т.н. са надути. Обезателно един от Вас да знае Немски (дори и лошо) Енглиша не ти върши работа, Доичланд са националисти, по-рядко са с Френски автомобили, но са много подържани. Немеца си продава автомобила читав сам като си е "навил на масрафа" и ш'и си зима нов, а на "Аутохауса" като иска да се отърве от него щот не е у ред! :kodapraish:
:biri:
П.П. Гореописаното с чуство на хумор (да не е сух поста) от личен многократен опит с лично закупуваните за лично ползване с нетърговска цел автомобили и неангажиращо мнение. Вземи си жълти номера ( по насметка са), но да си спрял автомобила до 24.00 ч. до датата им на валидност, даже и в България (и нашия :cop: има право да те актува след това), другото колегите са го споменали. Не нощувай в Унгария.
В Русия живеят руснаци. Всяко малцинство, независимо от къде е, което иска да живее, работи и яде в Русия трябва да говори руски език и трябва да уважава и спазва руските закони. Русия не се нуждае от малцинствата. Малцинствата се нуждаят от Русия.

Потребителски аватар
tonkataneg
генерал
генерал
Кара: 306 HDI Xs '00; 406 HDI '99/C
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Мнениеот tonkataneg » пон юни 01, 2009 3:23 pm

Абе като цяло избягвай да нощуваш :lol: Сега като се замисля, наистина на колегите предложението за път през Унгария е по-добро, макар че е една идея по-дълго... освен това ГПС-а наистина може да ти свърши работа в Германия, но веднъж като тръгнеш по аутобаните за наобратно вече няма как да се объркаш (освен ако не се постараеш много де :) ). И още нещо - баварците са си малко бамбашка, така че езиково наистина трябва да сте подсигурени ;-)
Продавам 306цата: viewtopic.php?f=23&t=77407

Потребителски аватар
Ir0n
сержант
сержант
Град: Dortmund
Кара: Екс Пижo 406 HDi; BMW Compact 2004г.
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Мнениеот Ir0n » пон юни 01, 2009 6:23 pm

Не го плашете човека с тоя немски, на развален английски ще му проговорят на всякъде.Аз бих си отделил 3 дена за гледане на кола, щото в Мюнхен си е*ало мамата от задръствания.Кола от частник се намира трудно.Колата задължително да има Tüv, който ако може да не изтича след 1 месец.Преди да купя кола, искам винаги да я карам в сервиз да я огледат(Около 60-80 Евро при ADAC, Tüv, Dekra, фирмен сервиз...).Ако търговеца почне да ти се дърпа, бих му пожелал приятен ден ;-).Иначе всичко останало както казва колегата MTBiker.И им нямай прекалено голямо доверие на немците.
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_lvl
генерал
генерал
Контакти:

Мнениеот Lyubo_lvl » пон юни 01, 2009 7:13 pm

За пазарлъка може и да няма проблеми с езика, но в Zulassungsstelle-то ще му трябва немски. Там са такива националисти че дори да те разбират ще се направят на неразбиращи (бил съм свидетел)!

Потребителски аватар
Ir0n
сержант
сержант

Мнениеот Ir0n » пон юни 01, 2009 7:37 pm

Има частни случаи, но принцип колкото за толкова ще проговорят английски, особено пък в големите градове.Национализма е по изразен в източна Германия, но и там се изпарява.

Към колегата с покупката, думичката "Export" ти осигурява всички необходими документи ;-) :roll:

Номера - Kennzeichen
Застраховка - Versicherung, по-точно Зелена Карта - Grüne Karte

Друго нема ти трябва :evalata:
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
hornet
наборник
Град: Шопбург

Мнениеот hornet » вт юни 02, 2009 1:31 pm

Първо, да ви благодаря изключително много на всички, няма такава подкрепа просто! Човек да се кефи, че е Българин, и че с такъв ентусиазъм му помагат, пък макар и по жицата :)

Относно немския - аз мога да се оправя със знаците, а моя приятел поназнайва малко. Английският ни е добър, бих казал :D. Мисля, че ще се оправим. Дано не се прибягва до жокер "обади се на приятел" :)

Още само няколко въпросчета, които изникнаха:
1) Планираме да сме там четвъртък (целия), петък (целия), и събота, ако се наложи. Въпросът ми е, автокъщите работят ли в Събота? Дано не се налага, ама все пак?
2) Да разясните още малко около червените транзитни номера? Fahrzeuguntersuchung, който Lyubo_lvl споменава, трябва да ми го даде автоджамбазина, нали? А другите два (HU & AU) си ги изкарвам непосредствено след покупката?
3) Гражданската отговорност - предполагам мога да си я взема само за месец? Някакви ориентировъчни цени?
4) Относно пътя - през Виена&Унгария също е ОК, само един час отгоре е, а и във Виена имаме приятели, ако нещо стане с колата, ще имаме някаква подкрепа. Въпросът ми е относно разклонението на Szeged - дали да поема през Сърбия или през Румъния? Честно казано ми е все тая, през Румъния ако сме, няма да напускаме EU, т.е. избягваме митници и т.н., докато през Сърбия изглежда доста по-кратко, а и пътя през Румъния съм чувал, че е малко кофти (някой със скорошни впечатления да каже). Google maps споменава някакви страховити цифри за варианта Мюнхен->Виена->Будапеща->Арад->Питещи->Крайова->Видин->София - над 24 часа, което вече ще ни е непосилно. Ще трябва да спим в Румъния. Дайте мнение по въпроса?

Потребителски аватар
faerman70
S.T.A.L.K.E.R.
S.T.A.L.K.E.R.

Мнениеот faerman70 » вт юни 02, 2009 1:49 pm

През Румъния, другото е Сървайвър.
Номерата може и сам да си ги купиш (се едно си вземаш кило домати :lol: ) и е по-насметка, гледай да не е изтекъл срока им, направи си точна сметка и си вземи жълти. Лошото е, че в неделя няма от къде да си вземеш номера, а да и събота се бачка и има само една Германия и нацията им си държи на езика. :kodapraish:
Успех и :biri:
Последна промяна от faerman70 на вт юни 02, 2009 1:50 pm, променено общо 1 път.
В Русия живеят руснаци. Всяко малцинство, независимо от къде е, което иска да живее, работи и яде в Русия трябва да говори руски език и трябва да уважава и спазва руските закони. Русия не се нуждае от малцинствата. Малцинствата се нуждаят от Русия.

Потребителски аватар
Yan
ПОЧЕТЕН ЧЛЕН НА КЛУБА
ПОЧЕТЕН ЧЛЕН НА КЛУБА
Град: София
Кара: Peugeot 406, 1.8, 16V
Has thanked: 5348 times
Been thanked: 2820 times

Мнениеот Yan » вт юни 02, 2009 1:49 pm

Карай през Сърбия, това мисля, че е по-доброто решение.
Успех

Потребителски аватар
Lyubo_lvl
генерал
генерал
Контакти:

Мнениеот Lyubo_lvl » вт юни 02, 2009 1:56 pm

1. Автокъщите работят, но бюрата за регистрация не. Жълти номера могат да се намерят и в събота.
2. Fahrzeuguntersuchung-ът и HU & AU (нарича се още ТÜV) е едно и също - това е прегледа на колата. Той трябва да е направен от предишният собственик. Можеш и ти да го минеш, но е голяма галимация...може да се окаже че колата ти не може да вземе HU и AU, но ще си си платил прегледа.
3. Нямаш гражданска отговорност а "зелена карта" -Grüne karte. ЖЪЛТИТЕ номера нямат зелена карта. Ако някъде ти дадат да знаеш че е фалшива!
4. Като време за пътуване най-кратко е през Австрия- Унгария - Сърбия (а и най-приятно-само аутобан), но пак ти казвам ако си с жълти номера може да минеш само през Румъния или да си направиш застраховка за Сърбия но тя не е никак евтина. Пътя през Румъния не е лош, но всички ТИР-ове от Европа за България (и от части за Турция) минават през Румъния и се пътува бавно. Относно спането - има бензиностанции, но гледай да спираш колата там на където гледат камерите. Отбягвай да спираш зад бензиностанциите в тъмните места.
Успех.

Потребителски аватар
MTBiker
сержант
сержант
Кара: Peugeot 406 Coupe / CA, Peugeot 505 GTI / C
Has thanked: 130 times
Been thanked: 32 times

Мнениеот MTBiker » вт юни 02, 2009 2:10 pm

Колега, застраховка можеш и само за 1 седмица да си вземеш, цената е някъде към 80-90 евра, като за 10 дни е към 100 и малко и т.н. Имай в предвид, че колата можеш да я регистрираш само предиобяд, в повечето случай в четвъртък работят и следобяд, а в събота почиват, така че в краен случай може и да се наложи до понеделник да се чака!

Потребителски аватар
Lyubo_lvl
генерал
генерал
Контакти:

Мнениеот Lyubo_lvl » вт юни 02, 2009 2:27 pm

MTBiker написа:...

Колега в грешка си. Работното време на Zulassungsstelle-тата е Понеделник до Четвъртък от 8:00 до 16:30 , Петък от 8:00 до 12:30. Някой Zulassungsstelle-та отварят в 7:30, други в 8:30.

Потребителски аватар
faerman70
S.T.A.L.K.E.R.
S.T.A.L.K.E.R.

Мнениеот faerman70 » вт юни 02, 2009 2:33 pm

:spam:
Lyubo_lvl Так точна. :evalata:

djanko
наборник

Мнениеот djanko » вт юни 02, 2009 2:50 pm

Колега те повечето които имат автокъщи са турци и руснаци има доста,но според мен ако имаш възможност качи се по на горе цените са от 300 до 500 евро на долу поне аз съм с такова впечатление.Можеш също и в EBAY.DE да намериш нещо.Пътя през австрия -унгария-румъния също бива само малко в Румъния трябва да си отваряш очите за знаците :shock:

Потребителски аватар
Ir0n
сержант
сержант

Мнениеот Ir0n » вт юни 02, 2009 3:17 pm

Колега, какви коли си си харесал ако не е тайна?Или нямаш конкретни все още? :roll:
Изображение
Изображение

Върни се в “Правни въпроси”