BLUETOOTH и USB в 308

краси кунчев
наборник
Град: Пловдив

BLUETOOTH и USB в 308

Мнениеот краси кунчев » нед фев 22, 2015 2:04 pm

Здравейте колеги. Пускам тази тема понеже колкото повече чета толкова повече въпроси ми възникват.
Колата е 308 2.0 HDI 2007г. Липсва ми блутут така че реших да си сложа. От прочетеното ми стана ясно че за да стане най-истинско трябва да си набавя оригинален модул. Има обаче и друг вариант: http://www.xcarlink.bg/anycarlink-avtom ... th-Peugeot
Тук в повечето случаи се твърди че монтажа се извършва лесно без да има нужда от допълнително активиране с компютър. Та въпросите ми са следните:
1.В кой от вариантите мога да сдвоя 2 телефона?
2.И в двата случая ли мога да виждам на дисплея на колата телефонният указател?
3.Оригиналният модул може ли да чете Mp3?
4.Някой ползвал ли е неоригиналният модул да каже мнение?
И може би най важният въпрос.
5.Има ли някой майстор в Пловдив който да разбира от тези неща за да ме насочи или да свърши работата грамотно.
Благодаря на всички отзовали се.

Потребителски аватар
W1zard
сержант
сержант
Град: София
Кара: Peugeot 308 1.6 VTi (EP) Facelift
Has thanked: 33 times
Been thanked: 38 times

Re: BLUETOOTH и USB в 308

Мнениеот W1zard » пон фев 23, 2015 1:09 pm

Здравей,

На мен също ми липсва тази екстра. И аз изчетох доста за Yatour, xCarlink и всички такива възможни.
В крайна сметка, ако ти се инвестира разбира се, има нещо невероятно! Аз ще си го закупя, само е въпрос на време и разходи, че сега ще взимам летни гуми и малко късее бюджета :oops:
http://www.parrot.com/usa/products/aste ... oid-smart/

Има го и във вариант по-малък ( и по-евтин):
http://www.parrot.com/usa/products/aste ... id-tablet/
http://www.parrot.com/usa/products/aste ... roid-mini/

Аз отидох до една фирма, която ги предлага тук в София. Оказва се, че ако избера това за вграждането, има специална лайсна, която като се сложи и става, все едно е заводско.
Мултимедията е доста подходяща, включва блутут, заготовка за камера за заден ход (през AUX и през USB), чете mp3 от USB, има навигация и най-важното, с Android OS е.
След root, можеш да си качиш каквато си поискаш навигация за Android.

Единственото неудобство при Asteroid SMART (ако може да се нарече така), е че при липсата на заводското радио (от където са клавишите за управление на борд компютъра) трябва да се закупи и допълнителен модул, Parrot unika, който позволява да се контролира борд компа (дневни светлини, rear wipe act, мерни единици и т.н.). Ако не ми обясниха, че може да се запази оригиналното радио в жабката и от там, когато имаш нужда да си контролираш бордовия комп.

Хубавото на тези джаджи, е че не са незнайни китайчета и опасността от това да не работи нещо я няма. Аз бях свидетел как един приятел си поръча мултимедия марка "някаква" от Китай за 800 лв за Тойотата си и познай, не сработи всичко... и 800 лв. назад :(

Това са моите размишления отностно блутут в автомобила.
Дано съм помогнал :)

Ако ти се вижда скъпо се замисли, че оригинално такова нещо (мултимедия с навигация и т.н.) оригинално от СФА струва над 2500 лв, и то без екстрата за камера за заден ход :P

краси кунчев
наборник

Мнениеот краси кунчев » пон фев 23, 2015 2:09 pm

Благодаря за информацията колега. Но аз определено не желая да слагам никакви екрани в колата които са монтирани постоянно на таблото. Имам отделна навигация на Гармин която върши чудесна работа. Колата стои пред блока и не искам да привлича излишни погледи.
В тази тема мисля че се крие част от моя проблем: viewtopic.php?f=15&t=93325&start=20
Говорих с колега от форума който ми предложи модул за телефона но няма USB и това ме разколеба.
Искам някой който е правил такъв модул да ми обясни или да ми препоръча майстор в Пловдив.

Потребителски аватар
W1zard
сержант
сержант

Мнениеот W1zard » вт фев 24, 2015 11:41 am

Здравей,

Погледни тези момчета, аз с тях говорих за всичко което обясних.
100% ще ти намерят решение.
В линка отдолу има контакт в Пазарджик, ако ти върши работа, предполагам че ще ти е близо :)
http://aval-bg.com/pages/page_id/36/%D0 ... 1%82%D0%B8

краси кунчев
наборник

Мнениеот краси кунчев » вт фев 24, 2015 1:54 pm

Благодаря колега. Ще се обадя.
Когато има развитие ще пиша.

Потребителски аватар
paff
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: Пежо 308 1.6HDI (112hp), 206 1.4?
Has thanked: 57 times
Been thanked: 188 times

Мнениеот paff » вт фев 24, 2015 6:54 pm

А дали въобще могат да се рутнат. Например таблета. Защото в противен случай не си заслужават парите при положение, че техния маркет е много по-зле от на ябълките.
Като се чудиш какво да правиш - легни и се наспи!
Здрав сън, добър апетит и отвращение към труда!!!
Любовта на комарите към мен не е споделена. Мразя гадните кръвопийци.
Комарите са много по-хуманни от някои жени - когато комар ти пие кръвчицата, той поне престава да бръмчи.

Потребителски аватар
W1zard
сержант
сержант

Мнениеот W1zard » ср фев 25, 2015 1:41 pm

В интернет има информация за рутване на тези устройства.
Ето една статия по въпроса:

http://atomic-cactus.com/2013/03/28/par ... ot-access/

Потребителски аватар
paff
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА

Мнениеот paff » чет мар 12, 2015 11:23 am

краси кунчев написа:Здравейте колеги. Пускам тази тема понеже колкото повече чета толкова повече въпроси ми възникват.
Колата е 308 2.0 HDI 2007г. Липсва ми блутут така че реших да си сложа. От прочетеното ми стана ясно че за да стане най-истинско трябва да си набавя оригинален модул. Има обаче и друг вариант: http://www.xcarlink.bg/anycarlink-avtom ... th-Peugeot
Тук в повечето случаи се твърди че монтажа се извършва лесно без да има нужда от допълнително активиране с компютър. Та въпросите ми са следните:
1.В кой от вариантите мога да сдвоя 2 телефона?
2.И в двата случая ли мога да виждам на дисплея на колата телефонният указател?
3.Оригиналният модул може ли да чете Mp3?
4.Някой ползвал ли е неоригиналният модул да каже мнение?
И може би най важният въпрос.
5.Има ли някой майстор в Пловдив който да разбира от тези неща за да ме насочи или да свърши работата грамотно.
Благодаря на всички отзовали се.

И аз се позаинтересувах и почвам да изброявам
1. оригинален модул. Има два вида. BLUETOOTH + USB и BLUETOOTH.За първия вариант (само BLUETOOTH) инфо има тук. http://peugeotclub.info/forum/viewtopic.php?f=84&t=68516&p=878625&hilit=%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BA#p878625 Другия модул е комбиниран и е за радио RD4. Особеното при него е, че се изисква радиото да е 03 серия и нагоре, което се произвежда от 2009 г. На по-старите версии на радиото по моя информация би трябвало пак да тръгне (не е много сигурно), но няма да има стрииминг. Необходимите неща са модула (намира се втора употреба, че се слага на доста модели), стойка за него (пожелание), микрофон (намиращ се в плафона) и окабеляване. Има и още една джиджавка, която се слага на мястото на запалката или друго и на нея се намират входовете за AUX и USB.
http://peugeotclub.info/forum/viewtopic.php?f=15&t=13682 В тази тема има доста информация на радиото.
2. На дисплея ще виждаш инфо при ориг. модул.
3. Както стана ясно чете но само комбинирания вариант.
По 4 и 5 - не знам
Аз лично след мислене по много варианти (2-ДИН китаец, паротите и други подобни устройства) се спрях на варианта - оригинален BLUETOOTH + USB модул, а за навигация и др. ще си ползвам тел. и таблета.
Всичко останало не си заслужава парите. Верно имат плюсове, но и минусите не са малко или пък не се знае кое как ще сработи.
Комарите са много по-хуманни от някои жени - когато комар ти пие кръвчицата, той поне престава да бръмчи.

Потребителски аватар
paff
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА

Мнениеот paff » ср мар 18, 2015 11:53 am

Малко информацията след инсталирането на BLUETOOTH модул с USB.
Този модул с USB може да се инсталира само към радиа RD4 N2M-03 и RD4 N1M-03, и последната версия на радиото RD45, което е с USB вход.
На по-старите версии RD4 (00, 01 и 02) не може да се подкара.
За да може да се ползва USB-то на RD4 N2M-03 и RD4 N1M-03 не е необходим вход за USB.

След инсталирането се пускат и правят настройките на компа.
Частите които Ви трябват са:
1. BLUETOOTH модул с USB
2. Изгражане на инсталация за него (най-вероятно няма да имате)
3. кабела за USB и накрайник от СФА
4. Стойка за модула (монтира се до ръчната спирачка под средната конзола)
5. Микрофон (поставя се в плафона)
За мой късмет намерих модула заедно с кабела за USB и микрофона втора употреба и само поръчах накрайник и стойката от СФА за 31 лв.

Устройството работи доста качествено. След първоначалното свързване с телефона, двете устройстава се свързават автоматично за 3-4 сек мах. Имате достъп до всички контакти в тел. и история на разговорите (имената на контактите трябва да са на латиница за да ги изписва на дисплея). Не екрана се появява всичката необходима информация. Автом. се спира просвирването при разговор и после продължава. Звука си излиза през колоните и разговорите са супер. За провеждане на разговори тела не е необходимо да се гледа или докосва. Всички команди се правят от джойстика. По време на разговор може да си изгасите колата (разговора продължава и след приключването му се гаси всичко)
Друга екстра на този BLUETOOTH модул с USB е стрииминга. Позволява прослушването на музикални файлове директно от тел. чрез блуутута.
Флашката с музика трябва да е формат fat32 за да работи коректно. От джойстика се командва. Звука през USB е доста по-добър от радио или диск. Не си въобразявам.
Това е от мен. Горещо го препоръчвам пред другите опции. Има всички необходими функции (без навигация) и ако си го намерите втора ръка ще Ви излезне много по евтино от всякакви други варианти.
На мен всичко ми излезна под 500 лв. включително таблет ASUS MeMO Pad 7 за навигация (като го поставям само когато ми трябва и не привличам разни апаши).

п.п Тази информация е благодарение на vv2, Alex_devil, bobini и Pepino.
Специални благодарности от мен.
Последна промяна от murfito на ср мар 18, 2015 10:02 pm, променено общо 1 път.
Причина: Промяна мнение

краси кунчев
наборник

Мнениеот краси кунчев » ср мар 18, 2015 12:17 pm

Колеги няма ли някой от Пловдив който е правил процедурата да ми помогне?
Преди няколко дни се заиграх с предният плафон и го свалях за смяна на кружки. Тогава видях че микрофон за Bluetooth няма но пък имаше една свободна букса. Беше за поставена на специално място в корубата на плафона за да не мърда. Предполагам че е окабеляване за микрофона.
Някой може ли да каже моето радио от кой модел е?

Потребителски аватар
W1zard
сержант
сержант

Мнениеот W1zard » чет май 05, 2016 10:44 am

Ако успееш да си извадиш радиото на него пише.
Също така е важно какво точно искаш да постигнеш?

Потребителски аватар
W1zard
сержант
сержант

Мнениеот W1zard » ср май 25, 2016 12:09 am

paff написа:Малко информацията след инсталирането на BLUETOOTH модул с USB.
Този модул с USB може да се инсталира само към радиа RD4 N2M-03 и RD4 N1M-03, и последната версия на радиото RD45, което е с USB вход.
На по-старите версии RD4 (00, 01 и 02) не може да се подкара.
За да може да се ползва USB-то на RD4 N2M-03 и RD4 N1M-03 не е необходим вход за USB.

След инсталирането се пускат и правят настройките на компа.
Частите които Ви трябват са:
1. BLUETOOTH модул с USB
2. Изгражане на инсталация за него (най-вероятно няма да имате)
3. кабела за USB и накрайник от СФА
4. Стойка за модула (монтира се до ръчната спирачка под средната конзола)
5. Микрофон (поставя се в плафона)
За мой късмет намерих модула заедно с кабела за USB и микрофона втора употреба и само поръчах накрайник и стойката от СФА за 31 лв.

Устройството работи доста качествено. След първоначалното свързване с телефона, двете устройстава се свързават автоматично за 3-4 сек мах. Имате достъп до всички контакти в тел. и история на разговорите (имената на контактите трябва да са на латиница за да ги изписва на дисплея). Не екрана се появява всичката необходима информация. Автом. се спира просвирването при разговор и после продължава. Звука си излиза през колоните и разговорите са супер. За провеждане на разговори тела не е необходимо да се гледа или докосва. Всички команди се правят от джойстика. По време на разговор може да си изгасите колата (разговора продължава и след приключването му се гаси всичко)
Друга екстра на този BLUETOOTH модул с USB е стрииминга. Позволява прослушването на музикални файлове директно от тел. чрез блуутута.
Флашката с музика трябва да е формат fat32 за да работи коректно. От джойстика се командва. Звука през USB е доста по-добър от радио или диск. Не си въобразявам.
Това е от мен. Горещо го препоръчвам пред другите опции. Има всички необходими функции (без навигация) и ако си го намерите втора ръка ще Ви излезне много по евтино от всякакви други варианти.
На мен всичко ми излезна под 500 лв. включително таблет ASUS MeMO Pad 7 за навигация (като го поставям само когато ми трябва и не привличам разни апаши).

п.п Тази информация е благодарение на vv2, Alex_devil, bobini и Pepino.
Специални благодарности от мен.

Здравей!
Понеже минах по абсолютно същия път (да и при Alex_devil, на когото благодаря безкрайно много за отдадеността и сериозността, с която подходи към допълнителното усложнение с новият дисплей :) ).И за да сме полезни на всички, следящи темата, можеш ли да ми кажеш коя точно част (по референция) използва за стойка на блутуут модула под ръчната, както и ако си ползвал някой допълнителен елемент, който си ползвал за закрепване?

Благодаря!

Потребителски аватар
W1zard
сержант
сержант

Мнениеот W1zard » вт май 31, 2016 11:06 am

Здравейте!

По повод стойката, за която питах, открих я.

Референцията е 6593 34
Holder.png
Holder.png (154.86 KиБ) Видяна 6323 пъти

Хубаво е да се вземе и номер 70 (голяма рапидка), но е без "гайка". Хубаво е да се има в предвид нещо при монтажа.
Стойката се слага под централната конзола и мога да кажа, че държи модула много добре.

kostazl
редник
редник
Кара: Peugeot 308 1.4 vti (EP3)
Has thanked: 5 times
Been thanked: 11 times

Мнениеот kostazl » пон авг 14, 2017 1:38 pm

Колеги, мисля да споделя малко опит с темата за блутууда в 308.
В началото и аз исках да имам BT и A2DP в колата и всичко да си остане като фабрично. Затова купих от OLX RD45 от Citroen C3 2010 (с преправен панел за 308, с един антенен вход и изход за USB) и дисплей тип С от 407 (общо за 250 лв.) и ги монтирах за да видя как работят. Вина в радиото се вкарва с Диагбокс и готово.

Моите впечатления бяха следните:

Плюсове - самото радио и дисплеят са изцяло Plug'N'Play, звукът е някакси по-чист от RD4, високите са осезаемо по-отчетливи, а басът е малко по-балансиран и с малко по-добра динамика (но звукът ми се стори някак малко по-груб, нерафиниран и леко натрапчив, предполагам заради class D стъпалото). Радито приема с перфектно качество и всичко функционира както преди. Дисплеят е в пъти по-информативен и излиза много повече информация за RDS и ID3 Tag. BT телефонията като качество на звука е ок.

До тук с положителните страни!

Отрицателни - първоначалното свързване беше голяма мъка. A2DP функцията е с меко казано ужасен звук (поне с LG K10) - просто е трудно да се опише с думи разочарованието ми - високите са много модулирани, басът е като от радиоточка, а средите кривят. Тази функция е много важна, понеже CD и USB декодират само MP3 и WMA, при това с много ограничения във файловата структура. Списъкът с телефонните номера е без самите имена (сигурно дисплеят не поддържа кирилица, но ме съмнява да е само това). Телефонът не може да се зарежда от USB. Дисплеят беше от 2009 г. и като напече малко в купето и става мазало - появяват се редове и контрастът бяга, с което веднага се издразних яко (а оригиналният дисплей тип А не страда от подобен недостатък).

Заради тези неща веднага ги върнах на продавача (който се оказа безкрайно коректен и ми върна парите без проблем).

Купих си оригиналния адаптер за single DIN за 308 (91 лева в СФА), който е предназначен за монтаж на ситроенските радиа (както е при 307). Взех си JVC KD-X342BT (180 лв.) и Fakra харнес адаптер за Ситроен (с фантомно захранване за антената). Вързах Paser Unico Dual Plus (195 лв.) на харнеса, който идва с радиото и го програмирах за JVC. Радиото монтирах стандартно с неговата шеничка, но мисля да поставя черна рамка под нея, за да може тя да не стои толкова навътре и да не се виждат снадките на адантера и панела, за по-естетично. Микрофонът закачих горе на лявата странична козола, кабелът прекарах през уплътнението на вратата, после през корите под волана и стана дискретно и естетично. Адаптерът на Paser позволява да се настройва дисплея, а функциите на джойтика работят отлично.
Така съм много по-доволен от радиото - BT функциите са безупречни и със страхотен звук, кирилицата се поддържа перфектно, USB-то чете всичко и зарежда и браузва телефона. Звуковите настройки са неограничени и всичко е доста по-удобно за навигация.

Разбира се този вариант също има своите недостатъци. Въпреки, че фантомното захранване го свързах към антенното захранване на JVC-то (max 350mA), качеството на прием на радиостанциите е незадоволително - по АМ Тракия нищо освен Хоризонт,а в някои крайни квартали на София станциите са със смущения и почти винаги стерео картината е много лоша, направо моно. Не знам дали колата изобщо е с антенен усилвател или пък фантомното захранване е кофти.
Това, което също ми липсва, е извеждането на информацията на фабричния дисплей и възможността да се включва радиото, без задействане на ключа.

Впоследствие проучих допълнително въпросът с дисплея и установих, че за някои от новите модели на Alpine (с OEM Display Output) се предлага специален адаптер за PSA Group (APF-D101PS - 210 лв. с поръчка в caraudio.bg), който също може да настройва дисплея. Не знам обаче кава му е поддръжката на кирилицата и също така не знам качеството на прием на радиостанциите на Alpine (понеже стерео разделението на каналите на радиото при тях е 30dB, а при JVC - 40dB). Освен това JVC имат mute функция, когато натисните врътката, скала на усилване е до 35, фина настройка на микрофона и 13+8-редов дисплей. Това намирам за много практично (за разлика примерно от Pioneer, където няма mute, бутоните нямат релеф и скалата е до 55 и повече).
Pioneer има отлични тунери, много добра поддръжка на кирилица и също имат модели с OEM Display Output, не не можах нищо да намеря за това какъв адаптер е нужен (въпреки, че имат представена демонстрация с 308СС).

Dension Pro BT за PSA е единственият алтернативен вариант за надграждане на фабричното радио, но пак не знам каква му е поддръжката на кирилица, не декодира FLAC, супер сложно ми се видя за навигиране, не е 100 процента пълна интеграцията и пак иска дисплей тип С.

Дано не съм оспамил прекалено темата, но ми се стори важно да споделя премеждията си.

Върни се в “308”