Изведнъж висока температура на охл. течност?

Потребителски аватар
Jimy
редник
редник
Град: ПЛОВДИВ
Кара: 207 THP150 с права генерация и затворен, спортен интейк
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Контакти:

Изведнъж висока температура на охл. течност?

Мнениеот Jimy » пет ное 10, 2017 7:00 pm

След рутинна смяна на маслото в сервиз!!! В рамките на 5-6км близо до офиса изведнъж светна лампа "СТОП" и деполюшън с текст: висока температура на охладителната течност??? През андроидски ТОРК-ПРО отчета е за 141градуса по целзий ... ?!?! Полудях, защото колата си е перфектна, с нов оригинален термостат и датчик от година, с нов електронен нивомер на маслото от половин година и тн.
В същото време температурата на маслото е "0" целзиеви градуси ... ?

Кво става, ако някой може да ми каже?!

kosmopoliten
лейтенант
лейтенант
Град: София
Кара: Пежо 206 СС Пежо 307 СС
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Изведнъж висока температура на охл. течност?

Мнениеот kosmopoliten » съб ное 11, 2017 8:20 am

Най-вероятно откачен кабел на температурен датчик.
Първо мисли, после размисли дали правилно мислиш-ако нямаш познания, нямаш основа за мислене !!!! :udri:

Потребителски аватар
Jimy
редник
редник
Контакти:

Мнениеот Jimy » съб ное 11, 2017 1:42 pm

kosmopoliten написа:Най-вероятно откачен кабел на температурен датчик.

Проблема е решен! Но за съжаление нямаше как да се върна веднага, защото вече бях до офиса си, а по пътя наобратно точно се задръсти движението, брутално. А допълнително бях много афектиран и се чудех какво да правя, за това пуснах и темата.
Всъщност и аз стигнах до тоя извод, колега kosmopoliten! Оказа се почти това, но не откачен, а защипан кабел на температурният датчик на термостата между корпуса и капачката на филтърното тяло!
Точно над капачката минава една тръба от охладителната система и пречи да се погледне дали всичко е чисто и свободно около корпуса на филтъра, но за съвестен и къдърен майстор не би пречела, защото много лесно се повдига и се прави оглед, и се навива капачката по най-добрият начин.
За това, колеги въпреки, че понякога сме много досадни, че в очите на професионалистите сме глупаци и тъпанари, задължително гледайте какво правят по автомобила ви!!! Питайте, интересувайте се и вие демонстрирайте самочувствие, защото принципно автомобила е изключително просто и идиотско нещо, а затрупаните от работа професионалисти са небрежни и ... както се казва: "майсторе, майсторе не искам да ти зная името".
Темата е за ключ, благодаря!

п.п. ако е откачен кабела на датчика, пак ли изписва: висока температура, а стрелката на максимум?

Потребителски аватар
NVG
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: Peugeot 307 2.0 HDI 136+ 2006, Diamant Elan 28" 2007, KIA Sportage 2.0i CVVT 142 4x4 Aktive 2006
Has thanked: 3775 times
Been thanked: 5127 times

Мнениеот NVG » съб ное 11, 2017 2:17 pm

Колега, само един проводник ли излиза от този температурен сензор? Има ли температурен датчик на радиатора за охлаждане на двг.? Според мен проблема не е в прегънатия и защипан проводник. Ако сензора е един и с два проводника означава, че е комбинация от терморезистор за отчитане на темп. през ЕКУ, а другия проводник е от термоключа, който задейства директно сигнала за повреда. При клонящо към "0" Ом съпротивление ще ти показва крайно висока темп. Пишеш и за проблем с показанието за темп. на маслото. Почисти и ако може притегни тези два куплунга (към темп. датчик в термостата и към подобния за маслото) и виж какви ще са показанията. Друга възможна причина е проблем в ЕКУ.
И Я НЕ ЗНАМ, АМА ДА КАЖЕМ! ДА ДОЧЕКАШ И ДА ВИДИШ! НЕ ЗНАМ КАК Е, АМА И ТАКА НЕ Е!
ИКОНОМИЯТА - МАЙКА НА МИЗЕРИЯТА
Изображение

Потребителски аватар
Jimy
редник
редник
Контакти:

Мнениеот Jimy » съб ное 11, 2017 6:12 pm

Благодяра за мнението ти колега NVG! Обаче е много технически задълбочено и ако може някой друг запознат колега да ти отговори на същият език. Просто не разбирам от тая материя и не съм чел за видовете датчици, термо и тн резистори.
Но е факт следното: прищипаният кабел е ДВУЖИЛЕН, не съм го мерил защото след като отвъртях капачката на филтъра и освободих жицата всичко се оправи! Отделя се от сноп с кабели и чрез букса се присъединява към датчика в термостата.
Между другото, при старт на колата и последваща диагностика с ТОРК-ПРО от телефона, не отчете дори запис на грешката за висока температура, а очаквах да видя: Р0118 и да я изтрия.
За несработването на температурният отчет на маслото ... аз съм се заблудил! Работи, но явно колата е била наистина студена, а пък аз от притеснение и шаш, а и от обзелото ме безсилие от това, че завися от тея откровенни диваци ... съм объркал и написах каквото видях на таблото, на юруш.

Потребителски аватар
NVG
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: Peugeot 307 2.0 HDI 136+ 2006, Diamant Elan 28" 2007, KIA Sportage 2.0i CVVT 142 4x4 Aktive 2006
Has thanked: 3775 times
Been thanked: 5127 times

Мнениеот NVG » съб ное 11, 2017 6:43 pm

Разбрах те. Много е вероятно по някакъв начин това прищипване (в моите представи) да е опънало снопчето проводници към датчика, да е нарушило контакта на куплунга към сензора. Може повече никога да не възникне този проблем с показанието за температура, но все пак провери, както ти написах по-горе.
От собствен опит: колата ми беше нова, светна сигнал за ниско ниво на маслото, което проверявах на щека за по-сигурно почти ежедневно. Проверих го веднага, беше съвсем нормално, но долях. От тогава никога не ми се е случвала тази повреда. Защо, кое и какво така и не разбрах до днес. Успех ти желая!
И Я НЕ ЗНАМ, АМА ДА КАЖЕМ! ДА ДОЧЕКАШ И ДА ВИДИШ! НЕ ЗНАМ КАК Е, АМА И ТАКА НЕ Е!
ИКОНОМИЯТА - МАЙКА НА МИЗЕРИЯТА
Изображение

Върни се в “107 / 207”