Нерегистрирано в общината МПС !!!

Разговори на всякакви интересни теми, свързани с колите от марката.

Модератор: Lucy_Peneva

Потребителски аватар
chochko23
наборник
Град: София
Кара: Peugeot 407 SW 2.0 HDI

Нерегистрирано в общината МПС !!!

Мнениеот chochko23 » нед апр 22, 2007 3:14 pm

Здравейте,

Има няколко теми ,засягащи същия проблем, но аз имам малко по- различни въпроси, на които не можах да открия отговори в досегашните теми, затова поствам нова.

Става въпрос за неплатен данък МПС - нерегистрирана кола в общината.Нека обобщя какво разбрах от досегашните теми и да задам въпросчетата си:

1.Глобата е от 20 до 200 лева за нерегистрирано МПС в общината в рамките на 2 месеца след придобиване на собственост- Как точно се определя колко е глобата защото всеки е дал различни цифри- при мен лично забавянето е 1г, ако някой може да даде конкретна цифра за този период.
2.Глобата е с давност 2 години - след като изтекат можело да отидеш и с нескрита радост да си регистрираш колат без да могат да ти кажат нищо - до колко това е вярно и как точно ще докажеш в общината, че можеш да не плащаш глобата?
3.Ако отидеш в общината за да си регистрираш МПС то и имаш неплатени актове от КАТ - те излизат ли и трябва ли да ги платиш за да си регистрираш МПС то?

4.Можело да си плащаш по банков път и да чакаш да минат 2 години и след това да си регистрираш колата - без глоба.Да но какво става ако не си плащал по банков или какъвто и да е друг път и отидеш след като изтекат 2 г?
5.Как точно ще си плащаш данъка за МПС по банков път, след като самото МПС не е регистрирано в общината и как ще зачетат плащанията след като ти си плащал за несъществуващо в тяхната база данни МПС?Няма ли парите ти да отидат на вятъра и след като го регистрираш да те накарат да си платиш отново?

Ще съм благодарен от сърце на всеки включил се в темата, тъй като съм убеден, че тези въпроси интересуват доста от нас!
:evalata:

Потребителски аватар
206ти
полковник
полковник
Град: Sofia
Кара: clk

Мнениеот 206ти » нед апр 22, 2007 11:32 pm

Аз също не съм се регнал в общината...от мързел. Мисля другия месец да ходя, но ако ми кажат примерно глоба 100лв, ще се обарна и ще си тръгна. Ще стане точно 1 година откакто съм взел пежото ...Та и мен ме интересуват глобите ...

Потребителски аватар
antonio
лейтенант
лейтенант
Кара: Peugeot 406 HDI 1999 / C
Been thanked: 1 time

Мнениеот antonio » пон апр 23, 2007 9:55 am

Ще споделя аз какво направих. Старата си кола така и не намерих време да я регистрирам в общината :oops: , обаче за да я продам ми трябваше бележка за платен данък. Нотариусът ми каза, че без нея не може, но ме посъветва да отида до банката и да преведа 15 лева / примерно, ако не ви е срам и 5 преведете :mrgreen: /. Така и направих, колежка от фирмата ми помогна като изрови сметката на общината, кода за данък МПС и т.н. Така нотариуса е чист, ти се спасяваш и всичко е ОК. Новия собственик естествено ще плати данъка вместо теб, НО само за настоящата година, не и за предходните задължения. Така че ако верно кажат глоба в трицифрен размер, и аз си тръгвам..........ще станат 6 мес. от както съм с нова кола и още не съм ходил да я регистрирам :twisted:
Хвали старо, ама карай ново!

Потребителски аватар
Оги
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: 306 XT 1.4Mi; 405 1.6 Mi Break
Has thanked: 271 times
Been thanked: 392 times

Мнениеот Оги » пон апр 23, 2007 10:02 am

Глобата се погасява по давност, данъка с лихвите - 5 г. Освен това от миналата година насам автомобилите се облагат с 2% такса придобиване на имущество, че дали вадиш от единия джоб или от другия- все тая.
За платежен документ през банка става ако си решил да се отървеш от колата. За прегледите не съм сигурен в сервизите колко са грамотни да четат банкови документи. ;-)

Потребителски аватар
chochko23
наборник

Мнениеот chochko23 » пон апр 23, 2007 10:17 am

Оги написа:Глобата се погасява по давност, данъка с лихвите - 5 г. Освен това от миналата година насам автомобилите се облагат с 2% такса придобиване на имущество, че дали вадиш от единия джоб или от другия- все тая...

Би ли разяснил какво точно имаш предвид? Не мога да те разбера нещо.Давноста на глобата е 5 г,а не 2 така ли?И какви са тези 2%?

Потребителски аватар
TReX
редник
редник
Кара: Peugeot 406 1.8 16V / C

Мнениеот TReX » пон апр 23, 2007 10:26 am

Глобата зависи от наказващия орган в общината, като би трябвало да се определя главно от срока на забавата. Точно така - давността за глобата е 2 години, но давността за неплатените данък МПС и лихвите върху тях е 5 години. Ако в един момент в рамките на тия 5 години някой съвестен служител в общината установи, че си имал МПС и си дължал данък ще се плати данъка за целия период, за който си дължал заедно с лихвите! Ама не се плашете - не съм чул за такъв случай, освен при необичайни ситуации :)
На мен ми искаха 2% местен данък да платя (въпреки че не ги дължа), за да ми регистрират колата и бях на път съвсем умишлено да не си регистрирам колата в общината, щото глобата е по-малка от тия 2%, а и няма кой да ми я наложи :mrgreen: Накрая плащаш данък за последната година и прехвърляш без проблем!

Потребителски аватар
chochko23
наборник

Мнениеот chochko23 » пон апр 23, 2007 10:42 am

"
Така и направих, колежка от фирмата ми помогна като изрови сметката на общината, кода за данък МПС и т.н. Така нотариуса е чист, ти се спасяваш и всичко е ОК. Новия собственик естествено ще плати данъка вместо теб, НО само за настоящата година, не и за предходните задължения. "

Ок а някой може ли да ми помогне да открия сметката на общината както и кода за данък МПС?Защото имам една кола която искам да прехвърля на баща ми но не мога заради тъпата бележка за данък... :udri:

И ако може някой да ми прати на ЛС къде мога да ида да мина на преглед без бележката.... :ibree:

Потребителски аватар
TReX
редник
редник
Кара: Peugeot 406 1.8 16V / C

Мнениеот TReX » пон апр 23, 2007 10:54 am

Кодове и сметки по общини:

http://www.sofia.bg/mdt.asp

Потребителски аватар
jolly_roger
наборник
Кара: Mitsubishi Galant 1.8GLS, 1989

Мнениеот jolly_roger » пон апр 23, 2007 10:58 am

Значи глобата за пресрочена регистрация общо взето зависи от настроението на чиновничката в общината. Аз бях закъснял година и половина и ми казаха, че трябва максималния размер да платя - 200лв. Но понеже госпожицата беше млада и с 2-3 комплимента глобата спадна на 40лв. За давност си нямам и на идея, но не можеш да минеш ГТП ако не си платил данъка. А за да платиш данъка МПС-то трябва да е регистрирано в общината. Като отидеш за данъка няма да ти излязат актовете и фишовете, които имаш, защото те не се плащат там а в НАП. Общо взето трябва да регистрираш колата на 100места и после да плащаш разните му глоби и актове на други 100 различни места. Пълен хаос :udri:
Nobodi is perfect. I'm Nobody!

Потребителски аватар
Оги
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: 306 XT 1.4Mi; 405 1.6 Mi Break
Has thanked: 271 times
Been thanked: 392 times

Мнениеот Оги » пон апр 23, 2007 1:05 pm

2 г е погасителната давност на глобата, смятано от датата, на която изтичат 2 та месеца от придобиването. А от месеца, в който е придобита колата насетне се дължи данък, който при неплащане носи със себе си и лихви за просрочено плащане, които се погасяват по давност за 5 г.
За таксата придобиване 2% върху застрахователната стойност - се дължи за самото придобиване на имущество и също се погасява за 5 г.
За по-конкретни неща могат да те светнат с местната община, защото некои работи се определят субективно, а и всички общини не прилагат правилата еднакво. Естествено, че с колкото по-малко се разминеш, толкоз по-добре, но за некои работи треа се хвърля боб.

Потребителски аватар
ivokaza
генерал
генерал
Кара: Peugeot 406 2.0 HDi / С
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Мнениеот ivokaza » пон апр 23, 2007 1:42 pm

Нещо се говореше, че ще махат тая давност, щото никой не плаща глоби и т.н. :? После да не стане - с все лихвите да трябва да се плаща. ;-)

Върни се в “Основен / общ”