Закон за движение по пътищата

Всякакви въпроси относно законите и правилниците, приложението им и как да се спасим от фишове, актове, бележки, наказателни постановления. Коментари за действията на КАТ, МВР, НАП и други любими служби.

Модератори: tel166, DIDO_407HDI, Sexy

sary2
редник
редник
Град: Хасково
Кара: Пежо 307 SW
Been thanked: 11 times

Re: Закон за движение по пътищата

Мнениеот sary2 » вт фев 05, 2013 11:37 pm

Всичко си е написано съвсем ясно...

Чл. 36.
(2) При завиване наляво за навлизане в път с двупосочно движение водачът на пътното превозно средство завива така, че да навлезе по възможно най-краткия път в дясната част на платното за движение.

Потребителски аватар
Pepino
УС на Пежо Клуб
УС на Пежо Клуб
Град: София
Кара: 407 2.0HDI,136+,16V, BV6
Has thanked: 4869 times
Been thanked: 4699 times

Мнениеот Pepino » нед яну 08, 2017 12:46 pm

По повод появилите се напоследък коментари отностно затъмняването на стъклата на автомобилите :
http://tranzit.dir.bg/load.php?id=0JJGrBYrkV0ZXOKX2817638!
''Който мрънка, на кухо дрънка''.
Един форум - Един клуб - Една цел
http://www.fullviewbg.com/

Потребителски аватар
nicksss93
сержант
сержант
Кара: Cee'd 1.6 CRDi
Has thanked: 21 times
Been thanked: 23 times

Мнениеот nicksss93 » съб май 13, 2017 2:00 am

Някой по-запознат колега може ли да изрази мнение защо от КАТ си мислят, че не следва да си връчват наказателните постановления по реда на ЗАНН?

Няколкото полицаи, с които съм говорил по въпроса, твърдят, че ЗАНН не важал за тях (което е пълна глупост, но това е друг въпрос) и за тях имало друг ред, поради което не те трябвало да ти връчат постановлението, а ти да отидеш и да си го вземеш. Никой обаче не ти казва текст от закона, на който да се позове за това, а и аз лично не знам да има такъв.

Всички останали органи могат да си връчват НП-тата на адрес, какъвто е реда в закона, само от КАТ изглежда си мислят, че са по-специални и искат да им отидеш на крака...

Потребителски аватар
NVG
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: Peugeot 307 2.0 HDI 136+ 2006, Diamant Elan 28" 2007, KIA Sportage 2.0i CVVT 142 4x4 Aktive 2006
Has thanked: 3554 times
Been thanked: 4940 times

Мнениеот NVG » съб май 13, 2017 9:52 am

Така е било винаги. Неудобството е, че се губи време на опашката и като ти кажат на гишето, че още не е излязло НП продължават срока на акта до следващото губене на време. Помня преди години за нарушение в провинцията се чакаше няколко месеца да дойде акта, да го прочете н-ка и да издаде НП.
И Я НЕ ЗНАМ, АМА ДА КАЖЕМ! ДА ДОЧЕКАШ И ДА ВИДИШ! НЕ ЗНАМ КАК Е, АМА И ТАКА НЕ Е!
ИКОНОМИЯТА - МАЙКА НА МИЗЕРИЯТА
Изображение

Потребителски аватар
nicksss93
сержант
сержант

Мнениеот nicksss93 » съб май 13, 2017 3:08 pm

То за практиката, че правят така, е ясно. Въпроса е, че не виждам закон, който да им дава право да те викат да им ходиш на крака, вместо да ти ги връчат на адрес, както правят всички останали. Именно такъв е и реда в закона - връчването на НП е задължение на административнонаказващия орган, а не на нарушителя.

А сега с новия закон, който им дава право да ти задържат книжката при наличие на неплатени задължения, се получава друга простотия - не са ти връчили НП, съответно то не е влязло в сила и не е изискуемо, но в тяхната система излиза като задължение, защото седи някъде на шкаф в КАТ и там си е останало. И какво се случва - налагат ти санкция, при това доста тежка, защото не си платил нещо, което не ти е връчено, не е влязло в сила и ти на практика може да не знаеш за него, защото те не са си спазили задълженията да ти го връчат.

И накрая излиза, че КАТ вместо да положат минимални усилия да си съберат глобите както трябва, компенсират мързела си с рекет, който създава и още по-благоприятни условия за корупция на пътя. И човек като ги види тези неща, ще си каже "откъде накъде да спазвам правилата", когато тези, които трябва да следят за спазването им и да дават пример за това, си правят каквото си искат.

Малко дълго се получи, но просто гледам и разсъждавам. Без да се задават тия въпроси, няма как да се решат като проблеми.

Потребителски аватар
NVG
ЧЛЕН НА КЛУБА
ЧЛЕН НА КЛУБА
Кара: Peugeot 307 2.0 HDI 136+ 2006, Diamant Elan 28" 2007, KIA Sportage 2.0i CVVT 142 4x4 Aktive 2006
Has thanked: 3554 times
Been thanked: 4940 times

Мнениеот NVG » съб май 13, 2017 3:23 pm

Правилно разсъждаваш! Просто законът не е прецизен и те разчитат, че като потърпевш и зависим ще припкаш и ще си губиш времето n-пъти. Дреме им за техните неуредици. Нямам представа, но се пишеше напоследък за разни улеснения по обслужването в КАТ, та може и да са го решили най-после. Ще проверя на сайта им защото в момента по друг подобен повод съм заинтересован.
И Я НЕ ЗНАМ, АМА ДА КАЖЕМ! ДА ДОЧЕКАШ И ДА ВИДИШ! НЕ ЗНАМ КАК Е, АМА И ТАКА НЕ Е!
ИКОНОМИЯТА - МАЙКА НА МИЗЕРИЯТА
Изображение

Потребителски аватар
Sexy
ХАЙДУКАТКА
ХАЙДУКАТКА
Град: София/Русе
Кара: СВ****ВВ Peugeot 307 facelift, Premium +, 2.0HDI 138p.s.
Has thanked: 459 times
Been thanked: 299 times
Контакти:

Мнениеот Sexy » вт май 16, 2017 9:41 pm

nicksss93 написа:Някой по-запознат колега може ли да изрази мнение защо от КАТ си мислят, че не следва да си връчват наказателните постановления по реда на ЗАНН?

Няколкото полицаи, с които съм говорил по въпроса, твърдят, че ЗАНН не важал за тях (което е пълна глупост, но това е друг въпрос) и за тях имало друг ред, поради което не те трябвало да ти връчат постановлението, а ти да отидеш и да си го вземеш. Никой обаче не ти казва текст от закона, на който да се позове за това, а и аз лично не знам да има такъв.

Всички останали органи могат да си връчват НП-тата на адрес, какъвто е реда в закона, само от КАТ изглежда си мислят, че са по-специални и искат да им отидеш на крака...

Вероятно ако КАТ приложи разпоредбата на ЗАНН
"Чл. 58. (1) Препис от наказателното постановление се връчва срещу подпис на нарушителя и на поискалия обезщетение. (2) Когато нарушителят или поискалият обезщетение не се намери на посочения от него адрес, а новият му адрес е неизвестен, наказващият орган отбелязва това върху наказателното постановление и то се счита за връчено от деня на отбелязването.",
това няма да ви се хареса. Все пак ЗДвП е специален закон по отношение на ЗАНН, инъче казано правилата са уредени в ЗАНН, а спецификата в ЗДвП и др.
Разбира се, аз лично, съм на мнение, че си спестяват главоболия издирвайки нарушителя например в София. Пък той не си бил сменил адресната регистрация или на патрулката не са й отпуснали достатъчно гориво или пък Административно-наказателния отдел на КАТ няма бюджет за пликове, обратни разписки и пощенски такси....Така е по-лесно, съставят ти акта и ти казват да отидеш след месец или два да ти връчат НП и понеже ти си заинтересован ходиш и се потиш по опашките, плащаш си греховете и караш с подпечатан удължен акт.
От друга страна...помислете....тази алинея 2 е ужасна и ако не те намерят - губиш правата си за жалба. Двояка е изгодата - КАТ пести, като пази правата ти! Дали ме разбрахте, ще стане ясно в следващите постове ;), ако има такива ;-)
ИСТИНАТА, САМО ИСТИНАТА, НО НЕ ЦЯЛАТА ИСТИНА!
След 100 години пак така ще е!
http://dragneva.com/
Русе SQUAD

Потребителски аватар
nicksss93
сержант
сержант

Мнениеот nicksss93 » чет май 25, 2017 11:14 pm

Ал. 2 е ясна. Доколко е редна е съвсем друг въпрос. Но все пак дори и тя предполага, че КАТ (или който и да било друг административнонаказващ орган) е направил опит да те намери на адреса, където не те е открил. А това не се случва.

По въпроса със заинтересоваността да им ходиш на място - защо пък да си заинтересован? Да отидеш и да си губиш времето, за да им дадеш пари? Логично е обратното - те искат пари от теб, съответно трябва да положат усилия да ги съберат. Връчват ти постановление, ако не го платиш - отива в НАП и те взимат съответните мерки. Мисля, че такъв е реда в закона.

Струва ми се, че ще засегнем и темата за синия талон, неговата функция и валидно ли е СУМПС без него - поредната неясна законодателна енигма, която всеки полицай тълкува според ситуацията, само и само да измъкне някой лев.

Върни се в “Правни въпроси”